YSK Lideri’nden İmamoğlu açıklaması: Prensipleri anlattım

kunteper

Member
İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu’na, Yüksek Seçim Konseyi (YSK) üyelerine ‘ahmak’ dediği nedeni öne sürülerek 2 yıl 7 ay 15 gün mahpus cezası verildi. Siyasi yasak da getirilen İmamoğlu hakkındaki karar, temyiz sürecinde onaylanırsa katılaşacak.

Habertürk müellifi Kübra Par, cezanın nihaileşmesinin İmamoğlu’nun adaylığını ya da seçilirse cumhurbaşkanlığını etkileyip etkilemeyeceğini YSK Lideri Muharrem Akkaya’ya sordu ve aldığı karşılığı dün köşesinden aktardı.

Muharrem Akkaya “Yaşanacak süreçlere bağlı Kübra Hanım. Adaylık süreci katılaşmadan cezası katılaşırsa yerine öbür bir aday gösterebilirler. Ama katılaştıktan daha sonra listeye dokunmamız mümkün değil. Seçime girer fakat kazansa bile mazbatası verilmez” sözünü kullandı.

Bu açıklamadan daha sonra YSK’nın tarafsızlığı bir daha tartışma konusu oldu. Toplumsal medyada epey sayıda kişi Muharrem Akkaya’ya ‘tarafını muhakkak ettiği’ nedeni öne sürülerek reaksiyon gösterirken CHP Genel Lider Yardımcısı Seyit Torun “YSK Lideri siyaset yapmak istiyorsa cübbesini çıkarsın” dedi.

Hukukçu Prof. Dr. Ersan Şen de “Bu dava bir gün YSK Başkanı’nın önüne gelebilir. O niçinle yargı sürecini etkileyecek biçimde karşılık vermesi yanlıştır” sözünü kullandı.

YENİ AÇIKLAMA YAPTI

Muharrem Akkaya tenkitler üzerine Kübra Par’a yeni bir açıklama yaptı. Kübra Par “YSK Lideri Akkaya’ya haksızlık etmeyin” başlıklı yazısında aldığı karşılığı şöyleki aktardı:

“Önümüzde somut bir olay yahut belge yok. Ben genel prensipleri hatırlattım. Anayasa ile birlikte 6271 sayılı Cumhurbaşkanı seçimi kanunun 4. Hususundaki düzenlemeleri anlatmaya çalıştım. Somut bir kişi, olay ya da belge ile ilgili görüş belirtmedim.” (HABER MERKEZİ)

YAZININ TAMAMI