Tüm eğitim kademelerinde yardımcı kaynak ve malzemeler fiyatsız dağıtılacak

kunteper

Member
Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ders kitaplarının yanında yardımcı kaynaklar ve destekleyici eğitim malzemelere ait açıklamalarda bulundu. Bakan Özer, tüm eğitim kademelerinde kaynak ve gereçlerin kasım ayından itibaren fiyatsız dağıtılmaya başlanacağını deklare etti.

Bakan Özer, 2003’ten itibaren tüm kademelerde ders kitaplarının fiyatsız verildiğini, bugüne kadar 3 milyar 374 milyon kitap dağıtıldığını söylemiş oldu.

‘YARDIMCI KAYNAKLAR ZORLA ALDIRILIYOR’

Yardımcı kaynak konusunun senelerdan beri kamuoyunda tartışmalara yol açan bir durum olduğunu belirten Özer, bakanlığın okullarda yardımcı kaynak kullanılmasını yasakladığını hatırlattı. Son günlerde yardımcı kaynakların velilere zorla aldırıldığı konusunda haberlerin yer aldığını anımsatan Özer, tüm vilayet ulusal eğitim müdürlüklerinin ve okulların, öğrencilere yardımcı kaynak aldırılmamasına yönelik uyarıldığını aktardı.

Mahmut Özer, “Sadece LGS ve YKS imtihanlarına hazırlık için değil, 2. sınıftan 12. sınıfa kadar tüm kademelerde ve sınıf düzeylerinde aktiflikten detaylı fasiküllere kadar, yani mevcut öğrenmenin yan destek destekleyici malzemeler ile desteklenmesiyle ilgili bir adım attık. Ekim ayının birinci haftasında web sitemizden 2. sınıftan 12. sınıfa kadar tüm sınıf düzeyleriyle ilgili aktiflik kitaplarının fasiküllere kadar, LGS ve YKS’deki imtihan sorularına kadar fazlaca kapsamlı ve fazlaca nitelikli kaynakları öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin erişimine açtık, bunlara fiyatsız olarak erişimini kolaylaştırdık” sözlerini kullandı.

‘COVİD-19 SÜRECİNDEKİ ÖĞRENME KAYIPLARINI TELAFİ ETMEK İÇİN DE FIRSAT OLARAK DEĞERLENDİRDİK’

Ders kaynaklarının ve yardımcı destekleyici malzemelerin dağıtımıyla ilgili yeni yönerge hazırladıklarını duyuran Özer, herhangi bir okul yöneticisi ve öğretmenin yardımcı kaynak alımına zorlamaya hakkı olmadığını vurguladı. Özer, “Milli Eğitim Bakanlığı olarak tüm öğrencilerimizi bu süreç içerisinde destekleme mecburiyetimiz var. ötürüsıyla bir taraftan Covid-19 sürecindeki öğrenme kayıplarını telafi etmek için de fırsat olarak değerlendirdik. Bu iki boyutlu devam edecek. Bir taraftan Covid-19 sürecindeki öğrenme kayıplarını telafi etmeyle ilgili destekleyici gereç olarak hizmet edecek öbür taraftan her ayın başında bunları dijital olarak fiyatsız erişime sunarak ve basılı olarak tüm vilayetlere, okullara dağıtarak senelerdan beri kronik olan sorunun rehabilitasyonuyla ilgili fazlaca kıymetli bir adım atacağız” dedi.(AA)