Tez: Çiller, Büyük Türkiye Partisi ile geliyor

kunteper

Member
Eski Başbakan Tansu Çiller’in bir daha siyasete döneceği tezi gündemdeki yerini koruyor. Çiller’in son periyotta parti kurmaya ait görüşmeler yaptığı belirtilirken, kulislerde yeni partinin isminin Büyük Türkiye Partisi olacağı öne sürüldü.

Adalet Partisi Genel Lideri Vecdet Öz, eski Başbakan Tansu Çiller’in partinin başına geçmek için kendisiyle görüştüğünü ama bunu kabul etmediklerini belirtmişti. Öz, “İlerleyen sohbette anladım ki partinin başına geçmek istiyor, bizim de onun himayesinde çalışmamızı istiyor. Doğal ben bunu kabul edemem” demişti.

Öte yandan Çiller, iktidara yakınlığıyla bilinen ATV’deki programda, “Bu millet bana yalnızca birinci bayan başbakanlığı nazaranvini vermedi. Birinci bayan hazine bakanı, birinci bayan içişleri bakanı, birinci bayan başbakan yardımcısı ve daha sonrasında birinci bayan başbakanlığı verdi. Ben milletimi özledim. Beni faal siyasete katmak için geçmişte de otobüslerle geldiler. Şayet ülkemi büyük bir sorunda görmezsem, ona tahlil üretebilecek bir katkım şayet olmazsa, bana bir talep de şayet olmazsa siyasetle meşgul olmam. Lakin gelinen noktada dünyanın o kadar epeyce farklılaştığını, nelere meyillendiğini gördükçe, ben artık milletime bir şeyler vermek istiyorum. Her şeyden daha fazla deneyimlerimi paylaşmak istiyorum” demişti.

‘PARTİSİNİN İSMİ BELLİ’ ARGÜMANI

Cumhuriyet müellifi Mustafa Balbay
, Çiller’in yeni partisinin Büyük Türkiye Partisi olacağını öne sürdü. Parti çalışmalarına ait kulis ayrıntılarını açıklayan Balbay, “Bir iki ay ortasında örgütlenmeyi planlıyorlar. 7 bölge için örgütlenme lideri atadılar. Bu örgütlenme liderleri vilayet başkanlıklarını oluşturma eforu içine girdi” sözlerini kullandı.

Balbay şöyleki devam etti: “Kurultayın iki ay ortasında yapılması planlanıyor. Haziran ya da sonbaharda seçim iklimi olabilir. Erdoğan, 6 partili ittifakın güzel görünen bir hava oluşturduğunu gördü.”

‘ŞU AN HEYETİ BİR PARTİ İLE ANLAŞILMIŞ’

Öte yandan Aydınlık müellifi İsmet Özçelik, 10 Mart’taki yazısında Çiller’in partisine ait kendisine gelen kulis ayrıntılarını aktardı.

“Uzun müddettir bir çalışma yapılıyor. Demirel’e yakın kimi isimler…” diyen Özçelik, “Doğru Yol Partisi’nin eski yöneticileri… Çiller periyodunun bürokratları… Toplantı üstüne toplantı yapıyorlar. Partinin tüzük taslağı bile yazılmış. İçlerinden kimileri Çiller’le de temas halinde. Aslında çalışmaları birlikte yürütüyorlar demek daha doğru…” sözlerini kullandı.

“Partinin ismi da düşünülmüş” diyerek devam eden Özçelik, şunları söylemiş oldu: “Demokrat Parti ile mutabakat yanlış bulunmuş. “İçinde 12 Eylül eseri ANAP var” denmiş. Öbür isimler de tartışılmış. En sonunda Demirel’in, 12 Eylül daha sonrası kurdurduğu, Darbecilerce yasaklanan, “Büyük Türkiye Partisi” isminde karar kılınmış. Şu anda konseyi bir parti ile anlaşılmış. Düğmeye basılırsa çabucak kongresi yapılacakmış. İsmi, tüzüğü ve yöneticileri değişecekmiş.”

Çalışmalara katılanlardan eski bir siyasetçi ile görüşmesini bildiren Özçelik, şunları aktardı:

“Kurulu bir parti ile muahedemiz tamam. Yeni partinin isminin, Büyük Türkiye Partisi olacağı da hakikat. Bu isim kıymetli. 12 Eylül daha sonrası Demirel’in yasaklanan partisi. Hem Türkiye’yi kapsıyor, tıpkı vakitte ‘Büyük Türkiye’ hayalini. Bizim hesaplamalarımız şu biçimde. Birinci anda en az yüzde 5 takviye görürüz. daha sonrası bizim performansımıza bağlı.”

BÜYÜK TÜRKİYE PARTİSİ HAKKINDA

Büyük Türkiye Partisi, 12 Eylül Askeri Darbesi’den daha sonra kapatılmış Adalet Partisi’nin (AP) siyasi mirasçısı olarak kurulan sağ görüşlü bir siyasi parti.

Ulusal Güvenlik Kurulu’nun (MGK) siyasi partilerin kuruluşuna müsaade vermesinden kısa bir süre daha sonra, 20 Mayıs 1983’te kuruldu. Amblemi sağ el olan partinin başına emekli orgeneral Ali Fethi Esener getirilmiş, kuruluş çalışmalarını 12 Eylül’ün yasaklılarından Süleyman Demirel ile yakınlığı bilinen Hüsamettin Cindoruk, Mehmet Gölhan, Necmettin Cevheri, Nahit Menteşe ve öteki kimi AP yöneticileri yürütmüştü. Bildirimin çabucak akabinde AP’nin yöneticilerinden eski Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil ve 143 arkadaşı partiye katıldı.

BTP, kapatılmış eski bir siyasi partinin devamı olduğu sebebi öne sürülerek MGK’nın 79 sayılı sonucuyla 31 Mayıs 1983’te kapatıldı.

Ayrıyeten kurucuların MGK’nın yazılı müsaadesi olmaksızın yeni bir partinin kurucusu olmaları, bir partinin rastgele bir kademesinde bakılırsav almaları, seçimlerde aday olmaları yasaklandı; partinin kurucularından Hüsamettin Cindoruk ve Mehmet Gölhan ile Süleyman Demirel ve İhsan Sabri Çağlayangil 2 Haziran-1 Ekim 1983 içinde Çanakkale, Zincirbozan’da zarurî ikamete tabi tutuldu.

Tıpkı isimde 14 Haziran 1996’da kurulan öteki bir parti, 9 Ocak 1997’de kurucular heyeti tarafınca feshedilirken, 6 Haziran 2016’da birebir isimde öteki bir parti kuruldu.