Tarım Bakanı şeker üretimi ‘yeterli’ dedi: ‘Kara borsayı itiraf etti’

kunteper

Member
ANKARA-Türkiye’de son devirde şekere gerisi arkasına artırımlar geldi. Marketlere şeker almaya giden bireylere istedikleri kadar şeker verilmemesi niçiniyle market çalışanlarıyla yaşanan tartışmalar kamuoyuna yansıdı.

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, şekerde yaşanan problemleri Meclis gündemine taşıyarak soru önergesi verdi. Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi sonucunda azalan şeker üretimini artırmak ismine Tarım ve Orman Bakanlığı’nca ne çeşit adımlar atıldığını soran CHP’li Göker’e Tarım Bakanı Vahit Kirişçi’den cevap geldi.

TARIM BAKANI KİRİŞÇİ’YE NAZARAN ÖZELLEŞTİRMENİN AKABİNDE ÜRETİM ARTTI

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi cevabında, 2018 yılında Türkşeker’e bağlı 10 fabrikanın özelleştirildiğini, şeker üretiminin yaklaşık yüzde 35’inin kamu, yüzde 37’sinin kooperatif, yüzde 28’inin ise şeker fabrikaları tarafınca sağlandığını söylemiş oldu.

Şeker üretiminin senelera göre farklılık gösterebildiğini belirten Bakan Kirişçi, 2018 yılındaki özelleştirmenin akabinde 2020-2021 pazarlama yılında 3,069 milyon ton şeker üretimi yapıldığını belirterek, “Cumhuriyet tarihinin en yüksek üretim sayısına ulaşılmıştır” dedi.

2021-2022 pazarlama yılı için tahsis edilen 2 milyon 632 bin 500 ton A Kotasına karşılık toplam 2 milyon 519 bin 550 ton şeker üretimi gerçekleştiğini söz eden Bakan Kirişçi, “Üretilen şeker pazarlama yılı içerisinde yurt içi talebi büsbütün karşılamaya yetecek seviyededir” sözlerini kaydetti.

‘ÜRETİM FAZLAYSA niye ARTIRIM YAPILDI, BEŞERLER niye ŞEKER BULAMADI?’

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Bakan Kirişçi’nin cevabına reaksiyon gösterdi. Üretim fazlalığı olduysa fiyat niçin artıyor?” diye soran CHP’li Göker, “Piyasada niçin ikili fiyat oluşuyor? Demek ki devlet ile özel içindeki uyumu sağlayamıyorlar. Daima duyduğumuz var lakin bunlar kabul etmiyorlar. Tek bir firmaya ihale edince şekerde inhisar oluşturuluyor” dedi.

“Özelleştirme bu kadar yeterli ise niye artırım geldi?” diye soran CHP’li Göker, kelamlarını şu sözlerle sürdürdü:

“Bakan ‘cumhuriyet tarihinin en yüksek üretim sayısına ulaşıldı’ diyor. Biz de bunu gündeme getirmiş, depoların şekerle dolu olduğunu söylemiştik. ‘Siz bunu vatandaşa aktarmakta tereddüt ediyorsunuz’ demiştik. Artırım geldikten daha sonra bir ölçü piyasaya şeker aktardılar. Yani tıpkı zamandavlet eliyle karaborsacılık yapıyorsunuz hem ihale ettiğiniz özel şirkette monopol oluşturdunuz. Buradan şeker bazlı üretim yapan esnaf mağduriyet yaşadı. Beşerler kilo kilo şeker toplayıp üretim yapmaya çalıştı. Şeker bulamadılar. Sayın Bakanın açıklaması elinizde kalıyor. Üretim fazlaysa niye artırım yaptınız? Vatandaş niye şeker kıtlığı çekti. Bakan kara borsayı açıkça itiraf ediyor. Şeker yeterliyse piyasada niye şeker kıtlığı çekiliyor?”

NE OLMUŞTU?
Türkşeker, 4 Mart 2022 tarihinde şeker fiyatına yüzde 20 artırım yapmıştı. Bu artırıma yönelik yansılar sürerken 31 Mart tarihinde Türkşeker yüzde 30 artırım oranını açıklamış, şekerin kilogram fiyatını 5,96 TL’den 7,80 TL’ye çıkarmıştı