Tanju Özcan: Ceza alırsam, o gaf niçiniyle ceza verildiğine inanmam

kunteper

Member
DUVAR- Bir bayanla ilgili kullandığı cinsiyetçi sözler niçiniyle CHP Yüksek Disiplin Heyeti’ne sevk edilen Bolu Belediye Lideri Tanju Özcan, savunmasını verdi.

CHP Merkez İdare Kurulunca (MYK) “uyarılması” talebiyle partinin Yüksek Disiplin Konseyine bir süre evvel sevk edilen Özcan, belediyede düzenlediği basın toplantısında, Yüksek Disiplin Şurası’na verilmesinin hukuksal bir müddetç olduğunu belirterek, o manasıyla adaba uygun olduğunu ve bugün savunmasını yaptığını söylemiş oldu.

Yüksek Disiplin Şurası’na “Bugün burada olma niçinim, toplumsal medya programında montajlanmak suretiyle verilmiş olan sözlerim; yaptığım gaf değil?” söylemiş olduğini aktaran Özcan, “O program esnasında da program daha sonrasında da ‘benim üzere deneyimli siyasetçinin bu biçimde bir gaf yapmaması gerekiyordu, özür diliyorum’ dedim bütün toplumdan amasız ve fakatsız.” formunda konuştu.

‘YOLUMA MOTAMOT DEVAM EDECEĞİM’

Özcan, şu biçimde devam etti: “Disiplin Konseyi bugün ya da daha sonraki günlerde benimle ilgili ihtar cezası verebilir. Kınama verebilir. Süreksiz ihraç verebilir. Kesin ihraç verebilir. Hepsine hazırlıklıyım; her vakit söylüyorum. Bugün ya da daha sonraki günlerde açıklanan kararda benim partimle ilgim kesilirse yalnızca hukuksal bağım kesilmiş olacak. Gönül bağım devam edecek. Atatürkçü, Türk milliyetçisi, laikliğe inanan, devletin laik bulunmasına inanan, inançlı bir Tanju Özcan olarak yoluma motamot devam edeceğim.”

MYK’nin partinin siyasi yapısı olduğunu aktaran Özcan, “MYK benimle ilgili bir suçlama yöneltmiş olabilir. Tam bağımsız yargıyı savunuyorsak elinizi vicdanınıza koyacaksınız, MYK’nin tesirinde kalmadan, parti idaresinin tesirinde kalmadan en adil sonucu vereceksiniz. Türkiye’ye de örnek olacak. Nitekim Cumhuriyet Halk Partililer tam bağımsız yargı konusuna samimi diyecekler. Ben sizden bu sonucu bekliyorum. Özür dilemiş olduğum bir gaftan dolayı başka problemler niçiniyle bana ceza verirseniz bu benim asla içime sinmez. Ben o gaftan dolayı ceza aldığıma ikna olmam vicdanen. Sonuç prestijiyle siz bağımsız bir yargısınız. Vereceğiniz sonucu yanlışsız bulmasam da hürmet duyarım derim” değerlendirmesinde bulundu. (AA)