Sultangazi’de, bayanı baltayla darbeden şahıs 11 yıl ceza aldı

Melek

Global Mod
Yetkili
Global Mod
Sultangazi’de, 15 yıldır bir arada yaşadığı ve üç çocuğunun annesi Asiye Akburak’ı (36) başına baltayla vurarak öldürmeye teşebbüs ettiği teziyle tutuklanan Halis Bulucu (49), İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki yargılaması gerçekleştirildi.

Duruşmaya Hali Bulucu getirilirken, şikayetçi Asiye Akburak katılmadı. Duruşma savcısı temel hakkındaki mütalaasında, Halis Bulucu’nun Asiye Akburak’ın 15 yıl gayri resmi eşi olduğu, 3 Haziran 2018 tarihinde saat 12.00 sıralarında Sultangazi, Esentepe Mahallesi’nde Bulucu’nun kendisini aldattığı kanısıyla Asiye Akburak’a küfrederek baltayla başına vurduğu anlatıldı.

Halis Bulucu’nun, Akburak’ın öldüğünü düşünüp Sultangazi İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne teslim olduğu, hastaneye kaldırılan Akburak’ın hayati tehlike geçirecek ve bedenindeki kemik kırıklarını hayati işlevlerini orta derecede etkileyecek nitelikte yaralandığı anlatıldı.

BALTAYI 2 SEFER SALLADI

Asiye Akburak’ta dört kesici delici alet yarası ve iki darbeye bağlı travmatik lezyon saptandığı da kaydedildi. Halis Bulucu’nun duruşmadaki savunmasında, baltayı iki sefer salladığını, kaç kez isabet ettiğini bilmediğini, mağdurun da sanığın kendisine baltanın keskin olmayan tarafıyla vurduğunu söylemiş olduği belirtilen mütalaada, Asiye Akburak’ın ömrünü tehlikeye soktuğu söz edildi.

15 YILA KADAR MAHPUSU İSTENDİ

Sanığın hadisede kullandığı aracın öldürmeye elverişli olduğuna dikkat çekilen mütalaada, darbe sayısının birden hayli olması, hayati noktaları maksat alması göz önüne alınarak Yargıtay sonucu gözetilerek “Kasten öldürmeye teşebbüs” hatasından 9 yıldan 15 yıla kadar mahpusla cezalandırılması talep edildi.

“PİŞMANIM, ÜZGÜNÜM”

Aile Bakanlığı avukatı, mağdurun faydalanmasının baş bölgesinde olması, darbe sayısı, hayati tehlike geçirmiş olması niçiniyle sanığın üst hadden cezalandırılmasını ve takdiri indirim uygulanmamasını talep etti. Sanık Halis Bulucu, “Uzun müddettir tutukluyum. Bakmam gereken çocuklarım vardır. Ben ve çocuklarım mağdurdur. Pişmanım, üzgünüm. Mağdurdan da özür dilerim.” dedi.

TAHLİYE TALEBİ REDDEDİLDİ

Bulucu son kelamında ise, “Pişmanım, Tahliyemi talep ederim.” dedi.

Sanık avukatı alt huduttan uzaklaşmadan ve takdiri indirim yapılarak tutuklu kaldığı mühlet dikkate alınarak tahliyesine karar verilmesini talep etti. Mahkeme heyeti, sanık Halis Bulucu’yu “Kasten öldürmeye teşebbüs” cürmünden 11 yıl mahpus cezasına çarptırdı.

Mahkeme sanığın geçmişi, kişiliği, yargılama sürecindeki davranışları, pişmanlık kelamlarının samimi bulunmadığı nedeni öne sürülerek takdiri indirim uygulamadı. Heyet, sanığın tahliye talebini de reddederek tutukluluk halinin devamına karar verdi.

YARGITAY FAZLA CEZA GEREKÇESİYLE BOZDU

Sanık avukatının itirazı üzerine ele alınan lokal mahkemenin sonucu, Yargıtay 1. Ceza Dairesi’nce 27 Ekim 2021’de bozuldu. Yargıtay, “Hakaret” kabahati kapsamında üst sonu iki yıla kadar mahpus gerektiren hatalara ait temyizi mümkün olmadığı sebebi öne sürülerek buna ait temyiz talebini reddetti. “Kasten öldürmeye teşebbüs” hatası tarafından ise, İsimli Tıp Kurumu 2. İhtisas Heyeti raporuna göre mağdurun baş bölgesinde 4 kesici alet faydalanmasından birinin orta derece kırığa ve hayatı tehlikeye sokan bir duruma niye olduğu, öteki faydalanmaların sıradan tıbbi müdahaleyle giderilebilecek nitelikte olduğu açıklandı. Bozma ilamında, “teşebbüs niçiniyle 9 yıldan 15 yıla kadar mahpus cezası önnazarann TCK 35. unsuru uyarınca meydana gelen ziyan ve tehlikenin yükü gözetilerek makul bir ceza tayini yerine 14 yıl mahpus cezasına hükmedilerek fazla ceza verildiğinden” sonucun bozulmasına karar verildiği kaydedildi.

“EVDEN DIŞARI BİLE ÇIKMAMA MÜSAADE VERMEK İSTEMİYORDU”

Mağdur Asiye Akburak mahkemedeki sözünde, “15 yıldır tıpkı işkenceyi çektim. Her şeyi mahkemenin takdirine bırakıyorum. Olay günü baltayla üzerime geldi, bana küfredip baltanın demir kısmının, keskin olmayan art tarafı ile başıma vurdu, boğuştuk. Baltayla vurmasın diye elini tutuyordum. Gayret sırasında sırt üstü düştüm. Birinci darbenin tesiriyle kendimden geçtim. Çabucak her tarafımdan yaralanmıştım. Benim kimselerle görüşmemi istemiyordu. Konuttan dışarı bile çıkmama müsaade vermek istemiyordu. Şikayetçiyim.” demişti.