Siyasetteki renkler

kunteper

Member
Hürriyet gazetesinden Hande Fırat bugünkü yazısında TBMM’de milletvekillerinin hobilerini yazdı.
İşte o yazdı:

Ciddi hızlarıyla daima bir şeyler anlatıyorlar, bir bakıyorsunuz bağırıyor, birbirlerine giriyor, arbede ediyorlar. kimi vakit seslerini o denli yükseltiyorlar ki şayet televizyonun karşısında iseniz sesini kısıyorsunuz. daha sonra sokaklarda görüyorsunuz, el sıkarken, oy isterken… Siyasetçiler… Nitekim siyaset arenasında göründükleri kadar griler mi? Kimileri hiç değil. Fotoğraf yapan, müzik söyleyen, bağlama ile blues çalan, spor yapan, griyi sevinçli çorap giyerek kırmak isteyenler var. Sizi grup elbiseli siyasalların kıpır kıpır, rengarenk iç dünyasında iki günlük bir seyahate çıkarıyorum… İki başka yazı ile hiç bilmediğiniz taraflarıyla karşınızda olacaklar.

NURHAYAT ALTACA KAYIŞOĞLU (CHP Bursa Milletvekili)
‘BİR DALGALI BİR SAKİN DENİZ GİBİYİM’

Ve bir gün bir bayan siyasetçi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kendisini müziklerle tabir etmeye karar verdi. “Everyway That I Can” ile “Dar Hejiroke”yi seslendirdi. Meclis de kamuoyu da şaşırdı. Nurhayat Altaca Kayışoğlu, CHP’nin Bursa Milletvekili. Daima türkü dinlenen bir konutta büyüdü. Üniversite senelerında Erkan Oğur ve Bülent Ortaçgil dinledi. Artık o söylüyor tıpkı vakitte TBMM’de:
* Çocukken Pertek’teki konutumuzun bahçesinde yazın yeğenlerimle bütün gün türkü söylerdik.

* Eskisi kadar çalamasam da bağlama ve klasik gitar çalabiliyorum.

* Bizim doğduğumuz coğrafyanın müziklerinde yaşanmışlıklar vardır. Bu niçinle okuduğunuz, dinlediğiniz türkünün, müziğin nerede, ne vakit ve hangi ortamda söylendiği de değerli oluyor.
* Hislerim, o an ortasında bulunduğum duruma bakılırsa de şekilleniyor. Sahnede, bir müzikalde söylerken, kendimi o sahneyi yaşarken buluyorum. Örneğin ‘Keşanlı Ali Destanı’nda Zilha’nın müziğini söylerken Zilha oluyorum. ‘bu biçimde mi geçecek ömrüm?’ diye isyan ediyorum. Bir gecekondudan zenginlere seslenip ‘Neyim eksik sizlerden?’ diyorum. Nevvare’nin müziğini söylerken Nevvare oluyorum. “Bir dalgalı bir dingin deniz”e dönüşüyorum.
* Meclis kürsüsünde türküleri söylemiş olduğimde yasaklara karşı özgürlüğü savunan bir insan hakları savunucusu oluyorum, kızıma türkü söylerken annelik hissini sonuna kadar yaşıyorum. Yalnız başıma söylerken notaların hücrelerimle bütünleştiğini hissediyorum.

MECLİS’TE NASIL TÜRKÜ SÖYLEDİ?

* Korona günlerinde gece müzik yasağı getirilmişti. Bununla ilgili Meclis’e verilen bir araştırma önergesi üzerine o haftaki nöbetçi Küme Başkanvekilimiz Engin Altay, bu araştırma önergesinde konuşmamı istedi. Hatta o hafta “Görkemli Hatıralar” programında Hilmi Yarayıcı’nın söylemiş olduği Cemo türküsü niçiniyle Halk TV’ye ceza verildiği için türkü söylememi önerdi.

* Bunun üzerine Dadaloğlu’ndan ‘Ferman Padişahın Dağlar Bizimdir’i söylemiş oldum. daha sonrasındaki dönüşlerden anladım ki sayfalarca konuşsaydım, bu türkü kadar tesirli olmayacak ve istediklerimi kelamla bu kadar net tabir edemeyecektim.
* İkinci kere Meclis’te türkü söylemiş olduğimde ise Aynur Doğan’ın konseri yasaklanmıştı ve küme toplantımızda o gün Genel Liderimiz Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Gönül Yarası’ sinemasından bahsederek, Dar Hejiroke türküsünün manasını okumuştu. Genel heyet açılınca ülkemizin Eurovision’da temsil edildiği ve birinci olduğu Everyway That I Can ile Dar Hejiroke’yi seslendirdim. daha sonrasında dört bir yandan ve her siyasi görüşten gelen tebriklerle bir daha sanatın gücünü hissettim. Hatta birisi bana ‘30 yıldır anlatamadığımız hisleri 50 saniyede anlattınız’ demişti.

YÜCEL BULUT (MHP Tokat Milletvekili)
BENİM SESSİZ DOSTLARIM

MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut sessiz dostlara sevgisiyle ön planda. Çocukluk senelerından beri kedilerle büyümüş. Eşi Daye Hatun Bulut da bu sevgisinde daima yanında. Kedileri Minti ile 5 yıldır beraberler. Yücel Bulut fırsat buldukça soluğu Ankara İncek’te bulunan özel hayvanat bahçesinde alıyor, sevgisi kedi ve köpeklerle sonlu değil.

* İncek’teki hayvanat bahçesinde hayvanları besliyorum. Geçtiğimiz günlerde, annesinin yanına gönderilecek bir yavru ayıyı biberonla besledim. Bir de kaplan yavrularını ve aslan yavrusunu sevdim.
* Biraz huzursuz edici olsa da her canlının yavrusundaki paklık bu yırtıcı dostlarda da var. Lakin bunların doğal ömür alanlarında yaşamalarının en sağlıklı olacağı fikrindeyim.
* Türkiye’nin en büyük muhtaçlığı bir doğal ömür alanı. Hayvanların her türlü muhtaçlığını karşılayabileceği, gerçek manada şeffaf, denetlenebilir, uzman ve hayvansever işçiden oluşan fazlaca büyük bir doğal hayat alanına muhtaçlığımız var.

SABRİ ÖZTÜRK (AK Parti Giresun Milletvekili)
ÖNÜNDE TUVALİ ELİNDE FIRÇASI MECLİS’İN RESSAMI

AK Parti Giresun Milletvekili Sabri Öztürk’ün çocukluğundan beri peşinden koştuğu bir düş, fotoğraf. Çocukluk senelerında başlamış fotoğraf yapmaya hâlâ devam ediyor; önünde tuvali, elinde fırçası:

* Çocukluk yıllarımın rengi, ışığı, sıcaklığı hâlâ içimde yaşar. O anıların derin izleri vardır fotoğraflarımda.
* Bana ‘niçin daima kış fotoğrafları yapıyorsun?’ diye soruyorlar. Ben köyde doğmuşum. Bir orman köyü olan Pınarlar’da. Sarının, turuncunun, yeşilin, mavinin her tonunun alabildiğince uzandığı Karadeniz’in sevecen bir köşesidir burası. Renkleri, sesleri, mevsimleri burada tanıdım. Baharı, güzü, yazı, kışı burada yaşadım. Bizim oralarda kışlar uzun sürerdi. Çocukluğumun kış aylarını fazlaca özlerim. Bu yüzden kış fotoğraflarını epey severim. O fotoğraflarda, sizlerin kış gördüğü yerde benim çocukluğum vardır.
* Hâlâ kar yağınca çocuklar üzere sevinir, kendimi sokağa bırakırım.

* Sanatı ömrümüzden çıkardığımızda her şey yavan kalır.

UĞUR POYRAZ (İYİ Parti Genel Sekreteri)
NEŞELİ ÇORAPLAR KOLEKSİYONCUSU

Son yılların modası ve bir manada memnunluğu sevinçli çoraplar. Rengarenk, farklı ve komik desenlerde. Bayanlardan daha epey erkekler tercih ediyor. Ankara’ya ise renk getiriyorlar. DÜZGÜN Parti’nin pantolon askılarıyla dikkati çeken Genel Sekreteri Uğur Poyraz aslında bir “neşeli çorap koleksyoncusu…” Üstelik gri Ankara’da, siyasetin göbeğinde sevinçli çoraplar giyiyor. Ona en epey GÜZEL Parti Başkanı Meral Akşener takılıyor:

* Milletime hürmetimden başım öne eğiktir.

* Başımı öne her eğdiğimde gülümseyebileceğim bir şey görmeyi seviyorum.

* Bana en epey Genel Liderimiz Meral Akşener takılıyor. Fakat aslında o da sevinçli çoraplara alışık. Kendi yeğenleri de sevinçli çorap giymeyi tercih ediyor.