Rize’de kamulaştırmadan cayıldı, ödenen bedeller bina sakinlerinden geri istendi

Melek

Global Mod
Yetkili
Global Mod
Rize’de, Yeniköy Mahallesi’nde Karayolları Genel Müdürlüğü tarafınca imali planlanan yola pürüz oluşturduğu için, Aralık 2019’da 6 katlı, 24 daireli Gazi Apartmanı için ‘acele kamulaştırma’ sonucu alındı.

Binadaki hak sahipleri hesaplarına yatırılan 110 bin TL ile 160 bin TL içinde bedellerle kredide çekerek yeni daire aldı.

Kimi vatandaşlar borçlarını öderken, kimileri ise kiraya çıkıp iş kurdu.

ÖDENEN BEDELLER GERİ İSTENDİ

Fakat Karayolları 10’uncu Bölge Müdürlüğü, 24 Mart 2021’de projede değişikliğe gitti.

Binanın yıkımı ve kamulaştırılmasından vazgeçildi. Hak sahiplerine ödenen bedeller geri istendi. Karar, ekim ayında resmi yazıyla taraflara bildirildi.

“10 GÜN İÇİNDE ÖDENMESİ GEREKMEKTEDİR”

Karayolları 10’uncu Bölge Müdürlüğü’nce apartman sakinlerine gönderilen yazıda, şu sözlere yer verildi:

“Daraltma sonucu ile taşınmazın tamamının kamulaştırılmasından vazgeçilmiş olması sebebi ile çabuk kamulaştırma sonucu ile tarafınıza ödenen bedelin, yazının bildiri tarihinden itibaren 10 günlük mühlet içerisinde ödenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde yönetimimiz alacağının yasal faizi ile birlikte tahsili için aleyhinize icra takibi yapılacaktır.”

“260 BİN TL’YE ALDIĞIM KONUTA 154 BİN TL PARA VERDİLER”

Hesabına yatırılan 154 bin TL kamulaştırma bedelini kullandığını belirten Hayrullah Kart, “2019 yılında dairemi aldım, oturmaya başladım. 6 ay daha sonra kamulaştırma sonucu alındı. Hesabıma 154 bin TL para yatırılarak meskenden çıkmamızı istediler. 260 bin TL’ye aldığım meskenime 154 bin TL para verdiler. Bu parayla kalan kredisini ödedim. Artık de ‘kamulaştırmadan vazgeçtik, 10 gün içerisinde parayı geri ödeyin’ diyorlar. Bu parayı ne ile ödeyeceğim? Biz mağdur olduk.” dedi.

“ŞAKA ÜZERE BİR OLAY YAŞIYORUZ”

Hesabına yatan 140 bin TL ile üzerine kredi çekerek daire aldığını söyleyen Cemal Fazilet de “145 metrekare dairem var. 2019 yılında kamulaştırma oldu. Hesabıma 140 bin TL para yattı. Yatan parayla birlikte kredi de çekip Samsun’dan daire aldım. 2 sene daha sonra kamulaştırmadan vazgeçildiğini söyleyip, yatırılan parayı bizden geri istiyorlar. 10 gün içerisinde parayı vermezsek icra ve faizi ile alacağız dediler. Şu anda bunu geri ödeme bahtım yok. Konutum ipotekli onu da satamam. Latife üzere bir olay yaşıyoruz. Burada hepimiz mağduruz, yetkililerden yardım istiyoruz.” diye konuştu.

“BU MAĞDURİYETLERİN BİR FORMDA ÇÖZÜLMESİ GEREKİYOR”

Rize’de kamulaştırma ile ilgili sorunların, kentteki yatırımların başlaması ile ağırlaştığını belirten Baro Lideri avukat Ümit Peçe, 300-350 bin TL kıymetindeki dairenin 200 bin TL’ye kamulaştırıldığını söylemiş oldu.

Maddeden kaynaklı ezalar olduğunu kaydeden Peçe, şu açıklamalarda bulundu:

“İlgili maddede kamulaştırmanın prensipleri ortaya konulmuş. Bunlar 81 ilin 75’inde uygulanması halinde bir mağduriyet ortaya çıkarmıyor olabilir lakin arazi kıtlığı niçiniyle bu yasanın bu formuyla uygulanması Rize özelinde önemli problemler yaratıyor. Davaların başlaması ve bitmesi 5 yıllık bir müddetç alıyor ve kıymetli mağduriyetler yaşanıyor. Bu mağduriyetlerin yaşanması ve yaşatılmasının dilek edildiğini hiç düşünmüyorum. ötürüsıyla şayet bu biçimde bir mağduriyet var ise nasıl ki bu yatırımlar yapılıyorsa bu mağduriyetlerin de bir biçimde çözülmesi gerekiyor.

“DERDEST DURUMDA 900’E YAKIN KAMULAŞTIRMA DAVASI DEVAM ETMEKTEDİR”

Tahlili de kamulaştırma yasasında değişiklik yapılması. Rize özelinde bir yasa değişikliği yapılsın diyemeyiz fakat yapılacak olan yasa değişikliği başka vilayetleri etkilemeyecekse ki etkilemesi mümkün değil bu biçimde Rize’nin de düşünülmesi gerekir. Bu kadar kamu yatırımı yapılıyorsa kamu için yapılıyorsa bu biçimde kamunun da menfaatini düşünülmesi gerekir. Karayolları Genel Müdürlüğü’nün en hayli kamulaştırma yaptığı, en epey da dava açtığı vilayetlerin başında Rize’nin geldiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Şu an Rize ile ilgili mahkemelerde derdest durumda 900’e yakın kamulaştırma davası devam etmektedir.”

“KAMULAŞTIRMA YASASI DÜZENLEMELİ”

Arazi düşüncesi niçiniyle Rize’de arsa fiyatlarının devasa yükseklikte olduğunu söyleyen Peçe, “Emsal satışlar sıklıkla bulunuyor lakin biroldukça yerde de emsal taşınmazlar bulunamamaktadır. Bulunan emsallerde maalesef bilhassa tapudaki alım satım fiyatlarının yüksekliği niçiniyle gerçek bedeller üzerinden düzenlenmemektedir. Vatandaş o vergiden kaçınmak için gerçek bedeli satışlarda göstermemekte, gerçek pahanın yarısını göstermektedir. Bu niçinle bu emsallerde gerçeğe asla uygun düşmemektedir. Bunların üzerine yapılan hesaplar ve bu hesapların üzerine mahkemenin kurduğu karar de vatandaşı mağdur etmektedir. Biz kamulaştırma yasasında kesinlikle bir düzenlemenin yapılması gerektiğini, bu düzenleme ile yalnızca emsal taşınmaz kıymetlerinin değil, emlak ofislerinden alınacak değerlendirmelerin, görüşlerinde bu hesaba katılmasını, uzman raporlarının bunların dikkate alınarak tanzim edilmesini talep ediyoruz. Bu düzenleme yapıldıktan daha sonra vilayetimizdeki kamulaştırmaların vatandaşı mağdur etmeden muvaffakiyet ile sonuçlanacağını düşünüyoruz.” dedi.

“YANLIŞ YANLIŞLI SÜREÇLER YAPILABİLİYOR”

Rize’de kamulaştırma ile ilgili önemli mağduriyetler yaşandığını belirten Baro Lideri Peçe, “Yeniköy Mahallesi’nde bir kamulaştırma belgesinde kamulaştırılıp çabuk kamulaştırma bedeli ödenip binasından tahliye olanlara bu süreçte kamulaştırmadan vazgeçildiği için ’Kamulaşmadan vazgeçilmiştir vazgeçildiği için artık binanıza geri dönebilirsiniz, ödemiş olduğumuz kamulaştırma bedelini de faizi ile bir arada sizlerden istiyoruz’ biçiminde bir yazı gönderilmiştir. Tez kamulaştırma pahası dediğimiz gerçek bedelin altında olan bedel bireylere ödenmiş, ödenen bedel ile vatandaş gidip önemli bir kredi yükünün altına girip daire satın almış ve bu borcunu öderken ‘Kamulaşmadan vazgeçtik, borcunuzu ödeyin’ formunda taleplerle maalesef gelebiliyor. Yanlış, kusurlu süreçler yapılabiliyor. Bunların kesinlikle düzenlenmesi, denetlenmesi gerekir.” dedi.