Öğretmenlerden iş bırakma sonucu

kunteper

Member
Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun problemlere tahlil getirmediğini belirten Eğitim-İş, 14 Ekim tarihinde iş bırakma sonucu aldıklarını duyurdu.

Ücretli öğretmenler, yaşadıkları ekonomik meseleler niçiniyle Ankara’daki Ulus Meydanı’nda aksiyon düzenledi. Aksiyona Eğitim-İş ve Özel Dal Öğretmenleri Sendikası tarafınca dayanak verildi.

Eğitim-İş, yaptığı yazılı açıklamada “İş bırakma” sonucu aldıklarını duyurdu. Eğitim-İş’in açıklamasında şöyleki denildi:

“ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU MESELELERE TAHLİL GETİRMİYOR”

Öğretmenlere toplumda hak ettikleri hürmet ve pahası kazandıracak, ekonomik ve toplumsal haklarını düzenleyecek, yetiştirilme ve çalışma kurallarını belirleyecek bir “Öğretmenlik Meslek Kanunu”na gereksinim duyulmaktadır.

Ancak, biz eğitim işçilerinin görüşü alınmadan, özensizce hazırlanan Öğretmenlik Meslek Kanunu, bizlerin meselelerine tahlil getirmek bir yana dursun, sırtımızdaki yükü ağırlaştıracaktır.

Kazanılmış haklarımızı yeni kurallara bağlayan, öğretmenleri kendi ortalarında ayrıştıran, okullardaki çalışma barışını gaye alan, öğretmeni, veli ve öğrenci gözünde ayrıştıran, yükü aslına bakarsanız ağır olan öğretmeni bir de yeni angaryalarla uğraşmaya mecbur eden ve en kıymetlisi mesleğin prestijine göz diken bu kanun, yalnızca mesleğimiz için değil tüm eğitim sistemi için de bir tehdittir.

“Eğitim-İş olarak, kanun birinci gündeme geldiği andan itibaren karşı duruş sergiledik, hakaret niteliğindeki bu kanuna karşı itirazın’ lisana getiren, duruş ortaya koyan tüm sendikaların çabasını de hürmetle karşıladık.

*Haklı itirazlarımıza, kuvvetli aksiyonlarımıza, sözümüzün toplumda yankı bulmasına kulaklarını tıkayan siyasi iktidarın ÖMK’nın bu halinde ısrar etmesi hepimize bugün öbür bir sorumluluk yüklemektedir.

İŞ BIRAKMA KARARI

İnanıyoruz ki gün, birlikte karar alma ve harekete geçme günüdür. Tüm sendika üyelerinden haklı olarak gelen “ortak hal ve ortak eylem” davetine kulak verme, tabandan gelen bu sesin gereğini yapma günüdür.

Gün, mesleğimizin prestiji için ortak hareket etme günüdür. Gün, bizlerin üretimini küçümseyenlere karşı üretimden gelen gücümüzü, daima birlikte gösterme, geleceği yazma günüdür.

Biz eğitim işkolundaki tüm sendikaların, tüm üyeleriyle birebir günde, tıpkı telaffuzla iş bırakmasının, bugüne kadar ÖMK’ya karşı her birimizin farklı ayrı verdiği çabayı daha ileriye taşıyacağına inanmaktayız.

Bu his ve kanılarla, öğretmenlik mesleğine hücum niteliği taşıyan ÖMK’ya karşı, “İŞ BIRAKMA” hareketliliğini ortaklaştırmak için, 14 Ekim, saat 14.00’te, Başşehir Öğretmenevi’nde sizlerle bir arada olmaktan onur duyacağız.