Kocaeli’de toplumsal medya dolandırıcılığı: Tüm birikimini kaybetti

Melek

Global Mod
Yetkili
Global Mod
Kocaeli’nin Çayırova ilçesinde yaşayan 25 yaşındaki fabrika personeli Burak Çalıca, toplumsal medya üzerinden kolay para kazandırma vaadi sunan bir sistem hakkında bildiri aldı.

Bildiri arkadaşının hesabından geldiği için sisteme güvenen Çalıca, karşı tarafa bin lira gönderdi.

TÜM BİRİKİMİNİ VERDİ, ÜSTÜNE DE KREDİ ÇEKTİ

Çalıca’nın hasılatının 40 bin liraya ulaştığını ve daha fazla para göndermesi gerektiğini söylemesi üzerine genç şahıs konut, otomobil almak ve evlenmek için biriktirdiği parayı dolandırıcılara yolladı. Çalıca, paranın eksik kalması üzerine bir de bankadan kredi çekti.

GERÇEK ORTAYA ÇIKINCA SAVCILIĞA GİTTİ

sonrasındasında ise arkadaşını telefondan arayan Çalıca, iletisi kendisinin göndermediğini, hesabının diğerlerinin elinde olduğunu öğrenince dolandırıldığını anladı. Çalıca, şikayetçi olmak için soluğu cumhuriyet savcılığında aldı. Kolay para kazanabilme umuduyla dolandırıcıların ağına düşen Çalıca, bu tuzağa kimsenin düşmemesini ve insanların güvenerek kimseye para göndermemesini istiyor.

“70 BİN LİRALIK ZİYANIM VAR”

Dolandırıcıların arkadaşının toplumsal medya hesabını çaldığını söyleyen Çalıca, “Yaklaşık olarak 70 bin lira üzere bir ziyanım var. Bana ‘Seni arayacaklar, Forex diye bir uygulama var’ dediler. Para kazandırdığını söylemiş olduler. Ben de inanmadığımı belirttim. İnternette, toplumsal medyada hayli duyuyoruz, karşımıza geliyor. Aldandım, parayı gönderdim. Bunların şebeke olduğunu düşünüyorum.” dedi.

“DALGA GEÇMEYE BAŞLADILAR”

Şahısların kendisine 40 bin lira çıkar elde ettiğini, bunu alabilmek için 8 bin lira daha göndermesi gerektiğini söylemiş olduklerini aktaran Çalıca, “Ben de huzursuz olmama karşın para gelir umuduyla gönderdim. daha sonra vergi ismi altında bir daha para istediler. bu türlü 66 bin lira bir ödemem oldu. Beni bir telefon numarası aradı. bilgileri anlatıp bin lira istediler. ondan sonrasında diğer bir numara kendilerini muhasebe ünitesi olarak tanıtıp para istediler. Bunlara da parayı gönderdim. Ben aldandığımı anladığım vakit telefonu açtılar, polise başvuracağımı söylemiş oldum. Benimle dalga geçtiler, ‘Evet nasıl kandırdık?’ üzere sözler kullandılar. aslına bakarsan daha sonrasında ben direkt resmi yollara başvurdum. Daha da bağlantı kurmadık.” diye konuştu.

“KOLAY YOLDAN PARA KAZANMAK İÇİN DOLANDIRICILARA ALDANDIM”

İnsanların bu biçimde şeylere muhakkak kanmaması gerektiğini vurgulayan Çalıca, biçiminde konuştu.