Kılıçdaroğlu: İBB’de yaşananlar cumhurbaşkanı aday sürecini etkilemez

kunteper

Member
CHP başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Halk TV’de İsmail Küçükkaya ile Yeni Bir Sabah’ın konuğu oldu. Kılıçdaroğlu, Küçükkaya’nın sorusu üzerine İBB’de yaşananların cumhurbaşkanlığı aday belirleme sürecini etkilemeyeceğini söylemiş oldu.

Kılıçdaroğlu’nun satırbaşları şu biçimde:

“Anadolu’da hoş bir kelam vardır. Zalimin erken gitmesi için zulmün artsın derler. Saray iktidarının da yaptığı bu. Tek kişilik hükümet. Yasama, yargı kendisine bağlı, yürütme organının başında. İstediği yere hakim atayıp, istediği yargıçtan karar çıkartabiliyor. Kendisinin önüne çıkacak mahzurların, İstanbul’un rantlarını devşirmek istiyor. İstanbul’u kaybetmesi onun için yara oldu. Zira ‘İstanbul’u kaybeden Türkiye’yi kaybeder’ demişti. İstanbul’u kaybetti, artık Türkiye’yi de kaybediyor.

‘MİLİM GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ’

Normalde olması gereken yargının bağımsız olmasıdır. Yargıç, hukukun üstünlüğü ve vicdanına bakılırsa değil saraydan gelen talimata nazaran karar veriyor. Bu ulusal iradeye darbedir. Bu tablo bizim alışkın olmadığımız, demokrasilerde yaşanmaması gereken bir tablo. Bu tablo maalesef Türkiye’de basamak evre hayata geçiriliyor. İzmir Büyükşehir Belediye Liderimiz emsal bir tablo ile karşılaşmıştı. Ona da 100 küsür yıl ceza isteniyordu. İstanbul Vilayet Liderimize siyasi yasak getirildi. Sanıyorlar ki CHP, CHP başkanı geri adım atar. Asla ve asla zalimin karşısında bir milim geri adım atmayacağız. Bu ülke sahipsiz değildir. Bu ülkenin halkı demokrasiye aşıktır.

‘SAKIN ÜZÜME SENİN SORUMLULUĞUN VAR’

Daha evvelki duruşmada yargıç ‘YSK ile ilgisi yok bunun’ diyor. Gülşah İnce de şahit olarak inceleniyor, ‘Soylu ile ilgili soru sordum bu karşılığı aldım’ diyor. Artık bunu öteki bir olayla temas kurup İstanbul Büyükşehir Belediye liderini cezalandırmak istiyorlar. Sayın İmamoğlu’na ‘Sakın üzülme, senin sorumluluğun var 16 milyon seni dirençle, kararlılıkla görmek istiyor’ dedim.

Demokrasi ismine, ülkem ismine üzüldüm. Olay bir kişi olayı değil demokrasi, insan hakları, ulusal iradeye hürmet olayıdır. Bunları düşündüğünüz vakit öteden beri gelen bir müddetç var. Bu süreç kendi iktidarını pekiştirmek istiyor. Ben koltukta kalayım Türkiye yanabilir… Ortamızda dağlar kadar fark var.

16 MİLYON İSTANBULLUNUN HAKKI GAP EDİLMİŞTİR

Siz CHP’nin elini kolunu bağlamak istiyorsunuz. Artık bunu evre basamak hayata geçirmeye çalışıyorlar. Onlar hukuk dışı yola saparak, yargıçların gücünü gerilerine alarak bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Bizde halkın gücünü, iradesini kazanmak istiyoruz. Halkın iradesi pahalıdır. Halkın iradesine darbe yapan bir anlayış demokraside yoktur. 16 milyon İstanbullunun hakkı gasp edilmiştir.

Kılıçdaroğlu, Küçükkaya’nın sorusu üzerine İBB’de yaşananların cumhurbaşkanlığı aday belirleme sürecini etkilemeyeceğini söylemiş oldu.

Ayrıntılar geliyor…