Kılıçdaroğlu: Erdoğan, İmamoğlu’nu kıskanıyor

kunteper

Member
CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin küme toplantısında gündemi kıymetlendirdi. Kılıçdaroğlu kürsüye çıkarken kendisine “Güzel günler nazaranceğiz” müziğini söyleyen gençlere, “İnanın çocuklar motorları maviliklere daima birlikte, birlikte süreceğiz” diye karşılık verdi.

İstanbul’da metro inşaatı için müsaade vermeyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’nu “kıskandığını” söyleyen Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satırbaşları şöyleki:

TEMEL SORUN ADALET: Önümüzdeki seçimlerin bahtını belirleyecek olan gençlerdir. Onlar demokrasiyi, özgürlüğü bizden daha hayli istiyorlar. Zira onlar baskıdan özgürlüğün tadına varamadılar. Osman Kavala… Adalet kadar kıymetli bir kavram yoktur dünyada. Bir kişinin haksız yere uzun mühlet mahpusta tutulması en büyük adaletsizliktir. Mahkemelerimiz var, memleketler arası hukuku kendi anayasamıza koymuşuz. Osman Kavala, AİHM sonucuna karşın 1541 gündür mahpusta. Onun mahpusta olması yalnızca şahsi bir sorunu değil, Türkiye’nin en temel adalet problemidir. Bu sorunu çözmek Millet İttifakı’na nasip olacak. Kendileriyle ilgili çıkan bütün bir haberleri toplumsal medyadan mahkeme sonucuyla çıkarmak istiyorlar. Bu mevzuda genç bir avukata yetki verildi biliyorum. Bütün asli hukuk yargıçları uyarıldı biliyorum. Talimat verildiğini biliyorum. Gerekirse o avukatın ismini açıklayacağım. ‘Bizimle ilgili bütün dokümanları, yolsuzluk evraklarını nasıl yok edebiliriz diye düşünüyorlar.’ Sizin feriştahınız gelse yok edemez. Kul hakkı yiyenin hesabını sormazsak niçin iktidar oluyoruz?

KISKANIYOR BELEDİYE LİDERİNİ… Kara kış geldi. Bizim belediye liderlerimiz ellerinden gelen bütün gayretleri gösteriyorlar. hiç bir çocuğun aç ve açıkta kalmasını istemedim. Toplam 2 milyon 790 bin aileye yardım yapılmış. İktidar sahiplerimiz belediye liderlerimizin elini kolunu bağlamak istiyor. Metro yapacak İstanbul. Finansman alt yapısını oluşturmuş, bütün mukaveleler tamam. Bir kişi ‘Ben imza atmam’ diyor. Kıskanıyor belediye liderini. Senin yıllardır çözemediğini belediye liderimiz çözecek. Devletin geleneğinde zorluk çıkarmak yoktur. ‘Burnuma kokular geliyor’ diyorsan aslına bakarsan müfettiş ordun var. İstediğin üzere nazaranvlendirebilirsin. Biz gidip avukat tutmuyoruz şunları temizle toplumsal medyadan diye. Biz her şeyin hesabını veririz.

MİLLET AÇ DEMİŞTİM: ‘Millet aç, milleti dinleyin’ diye tekraren söylemiştim. Her seferinde ‘Siz propaganda yapıyorsunuz. Abartıyorsunuz’ diyorlardır. AK Partili bir milletvekilinin yaptığı görüşmede bir daha AK Partili bir çiftçi çıkıp ‘Ben açım aç’ dedi. Olağanda bu insanın düşünülmesi, dinlenmesi lazım. Gerçekle yüzleşmesi lazım. Yaptıkları iş atın salondan dışarı… Bu sıkıntılar karşısında çaresiz kalmak demektir. Biz bunu yapmayacağız. İktidar olduğumuzda bütün tenkitlere açık olacağız. Her şikayet bizim başımızın üstüne. Taşımalı eğitim yapıyoruz. Taşımalı eğitimin aktörleri minibüs sahibi şahıslar. Her yıl temmuz sonu ağustos başında ihale olur. Lakin o günkü sayılarla şimdiki sayılar içinde dağlar kadar fark oldu harcamalar açısında. Yalnızca mazottaki artış yüzde 90. Taşıma işini yapan arkadaşlarımızın bu problemlerine eğilmek hepimizin nazaranvidir.

AİLEDEN BİRİ MUTFAĞA GİRİNCE HÜZNE KAPILMAMALI: Çiftçilerimizin büyük meseleleri var. Anayasaya nazaran, herkes toplumsal güvenlik hakkına sahiptir. Teşkilat kurulmuş. Çiftçi de Bağkur primi ödemek zorunda. Son bir yılda Bağkur primlerine yüzde 45 artırım yapıldı ortalama. Çiftçi yıllık 20 bin lira para ödemek zorunda toplumsal güvenliğini sağlamak için. Son bir ayda 30 bin çiftçi sistemden çıktı. Geleceğini teminat altına alması gerekirken ödeyemiyor. Tekraren devlet akılla, bilimle, bilgiyle yönetilir dedim. Devlet deneme, sınama yoluyla yönetilmez. Huzur ortasında yaşamanın yolu mutfaklarda bayramın olmasıdır. Aileden biri mutfağa girince hüzne kapılmamalı. bu biçimde bir tabloya gereksinimimiz var.

HANİ FAİZ DÜŞMÜŞTÜ: Merkez Bankası’nın faizini düşürdüler bankaya verilecek para için. Artık vatandaş sanıyor ki Merkez Bankası’nda faiz düştü, bütün bankalarda faiz düştü. Tam bir aldatmaca… Hazine açısından bakalım. Devlet borçlanırken faiz düştü mü? İki yıl vadeli devlet iç borçlanma yüzde 17’den yüzde 24’e çıkmış vaziyette. Hani faiz düşmüştü? Hani Nas vardı, hani faiz haramdı? Gidiyorsun Merkez Bankası’ndan düşük faizle alıyorsun gidiyorsun Hazine’ye yüzde 24’den satıyorsun. Bunun tamamı da milletin sırtına yıkılıyor. AK Parti’ye ve MHP’ye sempati duyan vatandaşlarımız ‘faiz düştü, Kılıçdaroğlu’nun haberi yok dünyadan’ diyebilir. Onlardan tek ricam var en yakın bankaya gitsinler. Faiz arttı mı artmadı mı görürler. Devleti deneme tahtasına çevirdikten daha sonra Hazine’den büyük paraları bir avuç şahsa tahsis ederseniz yoksulluk artar. Şuna dikkatinizi çekmek isterim. Toplam kamu borcunun yalnızca yüzde 16’sı sabit faizli. Yüzde 66’sı dövize endeksli. Yüzde 19’u da enflasyona endeksli. Türkiye bu biçimde bir tablo hiç yaşamamıştı.

60 MİLYARI HAZİNEYE VERECEKLER: MB olağanda nisan ayında yapacağı olağan genel konseyini şubat ayına almış. Malum yıl sonunda bir hesap yapmışlardı 60 milyar lira MB kâr elde etti diye. E Hazine tam takır. 60 milyar lirayı nasıl ödeyecekler? Genel konseyi erkene aldılar, erken genel konsey yapıp 60 milyar lirayı Hazine’ye verecekler. 60 milyar lira TC için büyük para değil, kıymetli olan 60 milyar liraya muhtaç hale gelen bir Hazine’dir. Şanlıurfa’da 2 milyon 300 bin taşlık arazi var. Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı bize verin Şanlıurfalı bütün çiftçilere elektriği ücretsiz vereceğiz dedim. bununla birlikte buradan çiftçiler gelir elde edecekler ve kar hissesi alacaklar dedim. Bu olağan birilerini hayli rahatsız etmiş. ‘Elektriği çiftçiye parasız verecekmiş. Elektriğin belediyelerin bakılırsav alanında olmamasına rağmen’ demiş.. Dünyadan haberi yok. En azından kendi belediyesi şu anda Şanlıurfa. Akçakale’de güneş gücünden elektrik üretilecek. Yani çalışıyorlar şu anda lakin haberi yok. Kılıçdaroğlu söylemiş oldu ya kesinlikle aksini söylemeli… Buradan Şanlıurfalılara söyleyeyim. Belediye başkanlığını bize verdiğinizde 1 milyar 524 milyon 57 bin 906 dolar. Bu yatırımı yapacağız. Güneş tarlaları olacak orada. Allah’ın verdiği güneşten elektrik elde edeceğiz. Üç yılda yapacağız biz bunu. Projenin yıllık getirisi 519 milyon 79 bin 50 dolar. 5 yıl daha sonra bütün masraflar çıkıyor. Şanlıurfalı çiftçilere sözümüzdür. Güneş gücünü kuracağız bütün çiftçilere elektriği ücretsiz vereceğiz. Orada fabrikalarda kuracağız. Genç nüfusun en ağır olduğu yer. Şanlıurfa’yı gerçek manada ulu yapacağız.

SIKINTI ERDOĞAN DEĞİL: Erdoğan Türkiye’yi o denli sisli puslu hale getirdi ki bu karanlıktan onu konuşarak çıkamayız. Düşündüm ki artık Erdoğan’ı konuşmanın pek bir manası yok. esasen yakışıksız, küfürbaz lisan onun lisanı. Biz o düzeye inmeyiz, inmemeliyiz de. Sade vatandaş da bunu görüyor. Ülkeyi o denli bir hale getirdi ki artık yalnızca kendisini konuşmanın hiç bir manası kalmadı. Tüm sorunların kaynağı kendisi lakin yalnızca kendisini konuşarak yol alamayız. Zira sorun Erdoğan değil, sorun Türkiye. Türkiye’nin hayalleri öldü. Türkiye’nin geleceği için hepimiz korkuyoruz. Bu kaygı yalnızca bana ilişkin değil. Tıpkı kaygıyı bütün vatandaşlar taşıyorlar. O denli bir hale geldi ki ülkemiz dünyanın en dinamik, en stratejik ülkesiyiz ancak bunun nimetlerinden seçkin bir azınlık haricinde hiç kimse yararlanamıyor. Milyonlar giderek fakirleşiyor. Gönlü yaralı genç kuşaklar, mutsuz gençler oluştu. Biz ülkenin ölen hayallerini seyretmeyeceğiz. Bu ülkenin geleceğini düşünerek Erdoğan’a hakkımızın helal olmadığını söylemekten daha birçoklarını yapmak zorundayız. Onun en büyük cürmü bitirdiği iktisat değil aslında. Daha büyük cürümler işlediğini biliyoruz. Onun en büyük hatası bu ülkenin müsamahasını yok etmek oldu. Müsamahayı yok etti.

BAŞLIYORUZ, DEVAM EDECEĞİZ: Artık kendisini bir kenara itip, hoşgörüsüzlüğü azaltmaya yönelik adımlar atmanın devridir. Bundan dolayı helalleşme dedim. Bunun için helalleşelim dedim. Bunun için kucaklaşmaya, müsamahaya muhtaçlığımız var dedim. Helalleşme seyahatine başladım ve sürdürüyorum. Hedefim yarın yöneteceğimiz devletin çeşitliliğiyle gurur duyacağımızı ve kapsayıcı olacağımızı halkımıza anlatmak. Gittiğim hiç bir yerde zarurî olmadıkça ne Erdoğan’ı ne de partisini konuşacağım. Samimi bir biçimde ‘Ben buraya barışmaya, helalleşmeye geldim’ diyeceğim. Bu ülke hiç bir vakit olağanüstü olmadı fakat bu ülke hiç bir vakit bu kadar adaletsiz de olmadı. Bu ülkede yoksul bir ülkenin varlıklı çocuğu bu ülkenin en âlâ okullarında okuyabiliyordu. Erdoğan’ı artık konuşmanın bir manası yok. Nasıl bir adalet sistemi getireceğiz onu konuşmak istiyoruz. Yalnızca ekonomiyi değil verimliliği de yok etti. Bu ülkenin sporu hiç bir vakit bu kadar niteliksiz hale gelmemişti. Erdoğan’ı konuşacağımıza Atatürk’ün tanımladığı zeki, çevik ve ahlaklı sporu ve sporcuyu konuşmalıyız. Başlamak için bugünden daha güzel bir vakit yok, başlıyoruz ve kararlılıkla devam edeceğiz. (HABER MERKEZİ)