İzmir’deki Jandarma Komando, eğitimlerle her türlü pürüze hazır

Melek

Global Mod
Yetkili
Global Mod
Jandarma komandolar, aldıkları eğitimlerle her türlü terör ögesine karşı gerekli çabayı verebilmek için kuvvetli eğitimlerden geçiyor.

Teröristle çaba harekatı icra edilen bölgelerde Jandarma Komando olarak misyon alacak subay, astsubay ve uzman erbaşlar, ülkenin komando okullarında yetişiyor.

Türkiye’nin sayılı komando okullarından olan Yenifoça Jandarma Komando Teröristle Uğraş Okulu’nda da jandarmalar kendilerini koruyacak, kollayacak ve teröristleri etkisiz hale getirecek biçimde yetiştiriliyor.

İzmir Yenifoça Jandarma Komando Teröristle Gayret Okul Komutanlığı’ndaki nefes kesen eğitimlere tanıklık edildi.

KOMANDO ANDIYLA GÜNE BAŞLIYORLAR

Güne sabah içtiması ile başlayan kursiyerler, komando andını okuyarak motive olmuş bir biçimde eğitime çıkıyor. Kursiyerler, teröristle çaba harekatında ruhsal ve fizikî maharetler açısından kıymetli bir yer tutan meskun mahal çeviklik parkurunda ise yürek hissini geliştirip, var ise yükseklik kaygılarını yenerek ayak ve kol kaslarının koordineli olarak çalışmasını sağlıyor.

Savunma sanatları eğitimini de alan kursiyerler, yakın boğuşma eğitimlerinde gerektiğinde hatalı ve kuşkulu şahısların ataklarına karşı koymak ve onları etkisiz hale getirme marifetini kazanıyor.

AKARSU MAHZURLARINA KARŞI UYGULAMALI EĞİTİM

Gece-gündüz, her iklim şartında, sarp ve eğimli toprakta bakılırsav yapmak üzere eğitim alan komandolar, teröristle uğraş harekatında vakit zaman intikal güzergahlarını kesen dere, çay, ırmak üzere akarsu manileri ile karşılaştığında da ne yapması gerektiğini uygulamalı olarak öğreniyor.

Operasyonlarda bu mahzurların emniyetli bir biçimde geçilebilmesi operasyonların muvaffakiyetini direkt etkilerken, okulda bulunun sulardan geçiş eğitim parkurunda kursiyerlere, bu manilerden seri ve emniyetli bir biçimde geçiş yapabilme kabiliyeti kazandırılıyor.

Kule eğitimlerinde ise kursiyerlere, dağlık arazi bölümlerinde ulaşılması sıkıntı olan yerlere yardımcı materyaller vasıtasıyla iniş ve tırmanış maharetleri kazandırılıyor.

HER TÜRLÜ SİLAHIN EĞİTİMİ VERİLİYOR

vazife başında karşılaşabilecekleri kaza ve olaylara müdahale edebilmeleri maksadıyla birinci yardım eğitimi alan kursiyerlere, damar yolu açma ve kas içi enjeksiyon uygulaması eğitimi de veriliyor.

Kursiyerler, eğitimlerin yanı sıra kültürel faaliyetlerini de okul bünyesinde bulunan kütüphanede sürdürüyor.