İzmir Adliyesi’ndeki zıt kelepçeye 10 bin lira tazminat

Melek

Global Mod
Yetkili
Global Mod
İzmir Adliyesi’ne gelen emekli emniyet müdürü ve avukat Emrullah Aksakal, ‘Kapı değişti’ diyen özel güvenlik vazifelisi tarafınca içeriye alınmadı.

Bunun üzerine taraflar içinde tartışma çıktı.

AVUKATA ZIT KELEPÇE TAKILDI

2020 yılında yaşanan olaya adliye karakolunda nazaranvli polis memurları İ.K. ve O.D. müdahale ederek Aksakal’a aksi kelepçe taktı.

TAZMİNAT DAVASI AÇILDI

Aksakal, güvenlik kameralarına da yansıyan olayı yargıya taşıdı. Aksakal, İ.K., O.D. ve güvenlik bakılırsavlisinden şikayetçi olarak tazminat davası açtı.

‘DİRENÇ YAHUT MUKAVAMET YOK’

İzmir 3’üncü Yönetim Mahkemesi’nde görülen davada, eksper ve kamera imgelerinin incelemesinin akabinde Aksakal’ın, rastgele bir direnç yahut direnç göstermemiş bulunmasına karşın aksi kelepçe yapıldığı açıklandı.

‘HUKUKA AYKIRI’

Üst aramasına tabi tutulmayan Aksakal’a karşıt kelepçe uygulanmasının makul ve mantıklı olmadığı, diğerlerinin ömrünü tehlikeye sokmadığı, cinsel taciz, bayan cinayeti, uyuşturucu taciri ve terör hataları üzere infiale yol açan hataların faili olmadığı göz önüne alındığında aksi kelepçenin orantısız ve hukuka karşıt olduğunun altı çizildi.

10 BİN TL MANEVİ TAZMİNAT KAZANDI

Bu niçinler kararında hakim, Aksakal’ı haklı bularak, 10 bin lira manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

“HERKESE BENİ MAKÛS LANSE ETTİLER”

Yaşadığı olayı anlatan Aksakal, “Özel güvenlik bakılırsavlisi tarafınca avukat giriş kapısından giremeyeceğim söylendi. Bunun üzerine ben de ‘bu biçimde ilgili savcıyla görüşün, bu yazıyı kaldırsınlar’ dedim ve kelamlı tartışma çıktı akabinde iki kolluk vazifelisi geldi. Eski emniyet müdürü ve avukat olduğumu söylememe karşın sonuç değişmedi. En berbatı de adliyeyi uzunluktan boya aksi kelepçeli bir biçimde gezdirdiler. Herkese beni makus lanse ettiler. Beni tanıyan memurlar, geldiğinde her şey anlaşıldı. Bunun üzerine devletin sunduğu güvenlik hizmetinin ayıplı olmasından dolayı idari yargıya gittim ve haklı bulundum. Devletin, sunduğu hizmetin kusurlu olmasının ardında durup, tazminat vermesi de olumlu bir durum.” dedi.

“RENCİDE EDİLDİM, HALLERİ ÇOK YANLIŞTI”

Polis memurlarına direnç göstermemiş bulunmasına karşın aykırı kelepçe yapıldığını belirten Aksakal, “Orada çalışan kolluk nazaranvlileri beni tanıyabilirdi. Mesleksel polisin bunu bilmemesi kusur. İki bireylerdi ve olayı daha itidalli bir biçimde değerlendirebilirlerdi. Ayrıyeten elimde avukat kimliğim var. Avukat aranamaz lakin evvel üst araması da yapabilirlerdi. Tüm gaye beni rencide etmekti. En yeterli polis, vatandaşa varlığını hissettirmeden bakılırsavini yapandır. Tutumları epeyce yanlıştı. Umarım, gereken dersler çıkarılmıştır. Ben hiç bir biçimde memurla tartışmam. hadisede da direnç göstermedim. İmgelerde de bu açıkça görülüyor.” diye konuştu.