İstanbul’da taksi şoförü, araçta unutulan paraları sahiplerine ulaştırdı

Melek

Global Mod
Yetkili
Global Mod
İstanbul’da, Fatih ilçesine bağlı Laleli semtinden İstanbul Havalimanı’na gitmek üzere, 11 Eylül Cumartesi günü Eren Kılıç’ın taksisine binen 2 Rus turist, para dolu cüzdanlarını takside unuttu.

Kılıç, havalimanı dönüşü bir akaryakıt istasyonunda durduğu sırada, aracın art kısmındaki paspasın üzerinde duran cüzdanı fark etti.

İrtibat numarası bulmak için cüzdanı açan Kılıç, cüzdanda 275 Rus rublesi, 169 dolar ve 60 Türk lirası olduğunu gördü.

Eren Kılıç, havalimanına dönüp müşterileri bıraktığı yerde bulamayınca, Laleli’deki turistlerin kaldığı otelin yetkililerine gidip durumu anlattı.

OTEL YETKİLİLERİ PARAYI HAVALE İLE GÖNDERDİ

Otel yetkilileri Rus turistler ile irtibat sağladı. Kılıç, bir daha havalimanına gittiğinde Rus turistlerin uçağının kalktığını öğrendi.

Emre Kılıç, müşterileri aldığı otele geri dönerek cüzdanın ortasında bulunan paraları tek tek sayıp cüzdanı otel yetkililerine teslim etti.

Otel yetkilileri de müşterilerle irtibata geçerek parayı kendilerine havale yaptı.

“PASPASIN ÜZERİNDE UFAK BİR EL ÇANTASI BULDUM”

Taksi şoförü Eren Kılıç, yaşadığı olayı şu sözlerle anlattı:

“11 Eylül akşam 08.00 sıralarında Laleli’den otelimizden aldığımız konuğumuzu, İstanbul Havalimanı’na götürdüm. İki tane Rus bayan. Yolcularımı indirip paramı aldıktan daha sonra, çıkıştaki akaryakıt istasyonuna yöneldim. Aracımın art koltuğunu daima denetim ediyorum. Konuğumu indirdikten daha sonra daima denetim ediyorum. Orada da denetim ederken yerde paspasın üzerinde ufak bir el çantası buldum.

“BAKTIM BEKLEDİM KİMSE YOKTU”

Çantayı açıp baktığımda, ortasında bir ölçü döviz olduğunu gördüm. İçinde pasaport vesaire bir şey var mı diye biraz kurcaladım. Oteli aradım direkt. Oteldeki arkadaşlardan turistlerin numarasını öğrenmeye çalıştım. Numaraları olmadığını söylemiş olduler. İsimlerini söylemiş olduler. sonrasındasında bir cins atayım tahminen indirdiğim noktada beni bekliyorlardır diye düşündüm. Baktım, bekledim kimse yoktu orada.

“GİTTİĞİMDE MÜŞTERİLER UÇAĞA BİNİP GİTMİŞTİ”

daha sonra oradaki polis arkadaşlara gittim. Tahminen yardımcı olurlar diye. Anons falan yaparlar diye, zira uçaklarının kalkmasına daha vardı. Orada rastgele bir yardımcı olan olmadı. İçeriye kayıp eşya ofisine bırakmam söylendi. Benim de içim rahat etmedi. Getirip otele bırakmayı düşündüm. Yola çıktım. Buraya geldim. sonrasındasında konuklar oteli arıyor. Otelde bana İstanbul Havalimanı’na yeniden gidip parayı teslim etmemi söylemiş oldu. Oraya gittiğimde müşteriler uçağa binip gitmişti.

“TESLİM EDERKEN GÖRÜNTÜ ÇEKTİM”

Otele teslim etmem söylendi. Parayı saydım, teslim ettim. Otel yetkilileri konukla irtibata geçtiler. Ben parayı birinci bulduğumda da otel önünde arkadaşlarla bir arada görüntüye çektim. Elimde bir şey olsun diye, sonuçta insanız. Zan altında kalmamak için ondan sonrasında da eksikti vesaire kelamlar söylenmesin diye görüntü çektim. Parayı saydım, birebir biçimde otele teslim ettim. Onlara da görüntü çektirdim. Bende teslim ederken görüntü çektim. Otel sahipleri daha sonra benim taksi fiyatımı verdiler. Müşteriye de parayı havale ettiler.”

“HERKESİ BİREBİR KEFEYE KOYMAMAK LAZIM”

18 bin taksi şoförü olduğunu belirten Kılıç, “Çoğu insan evvelce bunu meslek olarak yapıyordu. Şu anda süreksiz olarak boşta kalan beşerler yapıyor. Çürük elmalar her yerde var. 1 kilo çilek alıyorsun. Kurtlu da çıkıyor, düzgün de çıkıyor. Herkesi tıpkı kefeye koymamak lazım. Bu stil insanlara nakliyat kartı verilmemesi lazım.” tabirlerini kullandı.