İnce’den Erdoğan’a: Esad’la niye barışmıyorsun?

kunteper

Member
ANKARA – Memleket Partisi Genel Lideri Muharrem İnce, partisinin Urla İlçe Başkanlığı açılışı ve bir dizi ziyaret için İzmir’e geldi.

Urla meydanında konuşan İnce, iktidara yüklendi. İnce konuşmasında “Söz veriyorum size Cumhurbaşkanı seçildiğimde birinci işim Esad’ı aramak olacak. Şam’a büyükelçi atacağım. Masaya yatıracağız ve Suriyelileri göndereceğiz bu kadar sıradan” dedi.

İnce şunları lisana getirdi:

İLK KERE ‘BESLENEMİYORUZ’ DEDİ ÇOCUKLAR: “Cumhuriyetimizi 100. yılına yaklaşırken derin sorunlar yaşıyoruz. Geçtiğimiz günlerde bir üniversitenin önünden geçiyorum, kantine girdim çocuklara sordum. En büyük sorununuz nedir? Ben bu ülkede senelerca öğretmenlik, milletvekilliği yaptım hayatımda birinci defa üniversite kantininde farklı bir şey duydum. Çocuklar bana beslenme sorunu yaşıyoruz dediler. Ulaşım sorunu, tiyatroya, sinemaya gidemiyoruz, kitap alamıyoruz bunları duyuyordum. Birinci sefer beslenemiyoruz dedi çocuklar. Türkiye’nin önünde besin, su, güç, sarsıntı sorunu var. Beşerler domates, biber, patlıcandan diğer bir şey konuşmuyor artık. 20 yıl daha sonra Türkiye’yi bu noktaya getirdiler.”

GIDA FİYATLARI DÜNYADA YÜZDE 29 TÜRKİYE’DE YÜZDE 90 ARTMIŞ: AB’de, ABD’de enflasyon yıllık yüzde 7 bizde aylık yüzde 7. Dünyada besin meblağları son bir yılda yüzde 29 artmış; Türkiye’de yüzde 90 artmış. Yani sorun üç ise biri global ölçekli, ikisi makus idareden kaynaklanıyor. Önümüzdeki devir bunları daima birlikte göndereceğiz. Türkiye’nin huzura, üretime muhtaçlığı var. Öğretmenlerin atanmaya muhtaçlığı var, öğrencilerin öğretmenlere muhtaçlığı var. Türkiye’nin namuslu, dürüst, liyakatli, işini bilen, cumhuriyetin kurucu bedellerine yürekten bağlı bir idareye muhtaçlığı var onun için yollardayız. Bunu daima bir arada başaracağız.

SU SORUNU GELECEK: Biz yalnızca bugünü değil, gelecek seçimleri değil, gelecek kuşakları düşünen bir idare olacağız. Ülkenin 10 yıl daha sonra önemli bir su sorunu gelecek karşımıza, onun için Kanal İstanbul üzere hayali projelere değil, Türkiye’nin su sorununu 81 vilayette çözecek önemli projelere gereksinim var. Bunu konuşacağız. Beslenmeyi, üretimi konuşacağız. Ukrayna’dan Rusya’dan gelecek ayçiçek yağı gemilerini, buğday gemilerini beklemeyeceğiz. Kendimiz üreteceğiz. Bunu başaracağız.

İnce, Urla meydanında bir konuşma yaptı.

BU MAKUS İDARE TÜRKİYE’Yİ UÇURUMUN KENARINA GETİRDİ: Güçte Türkiye yüzde 70 dışa bağımlı. Türkiye bir güneş cenneti lakin ne yazık ki güneşten yararlanamıyoruz. Güneş güç potansiyelimiz yüzde 130. Yani adam üzere kullansak 130 üreteceğiz, 100 kullanacağız 30’unu da satacağız. Lakin bu akılsız idare, bu haramzadeler Türkiye’yi bir uçurumun kenarına getirdiler. Artık biz bu ülkeyi uçurumun kenarındaki yıkık dökük bir ülke yapmayacağız. Huzuru daima bir arada getireceğiz bu ülkeye.

İSTEDİKLERİ KANALDA İSTEDİKLERİ SAATTE BEN ORADA OLACAĞIM: Soğan deposu basarak, stokçular diyerek, marketleri tehdit ederek bu işler çözülmez. Kökünden başlayacaksın. Sivrisineklerin ağzına ilaç dökerek sivrisinekleri öldüremezsin, bataklığı kurutmalısın. Urla’dan bütün Türkiye’ye sesleniyorum. Memleket Partisi Genel Lideri olarak ben hazırım, hangi siyasi parti genel lideri tartışmak istiyorsa istedikleri kanalda istedikleri saatte ben orada olacağım bunu tartışalım.

GÜCÜNÜ MİLLETEN ALACAKSIN: Yandaş gazetecilerle bu iş olmaz. Televizyonlara bakıyorum. Yandaş gazeteciler çıkmış biri iktidar yanlısı, biri muhalefet yanlısı. Siz gücünüzü nereden alıyorsunuz? Gücü milletten alacaksın. Seçilmişler, politikler tartışacak. Bir siyasi partinin gayesi nedir iktidar olmaktır. Partinin de bir numaralı adamı kimdir genel lideridir. bu biçimde genel lider aday olacak öteki adaylarla da karşılıklı milletin gözü önünde meseleleri tartışacak. Onun için diyoruz ki biz, kim gelecekse karşıma buyursun gelsin. İster teker teker, ister hepsi birden.

ESAD’LA NİÇİN BARIŞMIYORSUN: Türkiye’de milyonlarca sığınmacı var, göçmen, mülteci var. Yasa dışı olanlar var, kaçak olanlar var. Van’dan girmek özgür, Çanakkale’den çıkmak yasak. Ülkeye bak ülkeye, hudutlar kevgire dönmüş. Darbeci diyordu, Sisi’yle barıştı. Birleşik Arap Emirlikleri’yle 15 Temmuz’u finanse ettiler diyordu, barıştı. Ey Macron diyordu, Fransa’yla barıştı. Rusya askerlerimizi şehit etti. Putin’le barıştı. Trump ekonomini mahvederim diyordu, Amerika’yla barıştı. Herkesle barıştın. Barışma demiyorum alışılmış ki barış. Esad’la niçin barışmıyorsun onu anlamıyorum. Kelam veriyorum size Cumhurbaşkanı seçildiğimde birinci işim Esad’ı aramak olacak. Şam’a büyükelçi atacağım. Masaya yatıracağız ve Suriyelileri göndereceğiz bu kadar sıradan.

ONLAR 1 MİTİNG YAPIYORSA BİZ 10 MİTİNG YAPACAĞIZ: Lakin bizim Memleket Partisi olarak bir zaafımız var. Eksiğimiz var. Eksiğimiz şu. Biz gönüllülerle yürüyoruz. Bizde hazine parası yok. Seçim periyodunda o siyasi partilere haziniçin trilyonlarca lira para verilecek bizde para olmayacak. Pekala biz bu para işini nasıl çözeceğiz. Onlar günde bir miting yapıyorsa biz 10 mitin yapacağız. Onlar günde 1 vilayete gidiyorsa biz 5 vilayete gideceğiz. Televizyon onlarda, hazine parası onlarda, gazeteler onlarda, belediyeler onlarda fakat biz de millet birlikte olacağız, sokaklarda buluşacağız. Umutlarınızı yeşertin. Bu ülkede her şey var. Avrupa’nın en genç nüfusu bizde, madenimiz var, ovalarımız var. Yani helva var, un var, şeker var, ateş var. Usta makûs yalnızca. Ustayı değiştireceğiz dermanı yok.

ÖĞRENCİNİN KREDİ BORCUNA niye FAİZ UYGULUYORSUN: Gençler fazlaca âlâ biliyorum siz özgürlük istiyorsunuz. Eleştirmek istiyorsunuz. Kapınıza polis dayansın istemiyorsunuz. Size kelam veriyorum mizah yapacaksınız siyasetçilerle. Ben sizin mizah gücünüze, aklınıza güveniyorum. Sizin için teşebbüsçü dayanakları açacağız, bağlantı vergisini kaldıracağız. Sizi cemaatlerin yurtlarına mahkûm etmeyeceğiz. Okulu bitirdin iş bulamadın. İş bulana kadar kredi almaya devam edeceksin. 26 bin lira kredi almış çocuk, krediyi 64 bin lira olarak geri ödüyor. Hani nas vardı. Çiftçinin, öğrencinin borcuna niye faiz uyguluyorsun. Nas var diye bir de palavra söylüyor. Hiç moralinizi bozmayın. Önümüzdeki seçimde hepimiz vazifemizi yapacağız. Ben inanıyorum bu sefer Abbas yolcu.”