İmamoğlu: Siyasi yasaklı olmama göz mü yumacaksınız?

kunteper

Member
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu, FOX TV’de İlker Karagöz’ün sunduğu Çalar Saat programında gündeme yönelik açıklamalarda bulundu. Hakkında açılan davayla ilgili konuşan İmamoğlu, YSK üyelerine seslenerek, “Ekrem İmamoğlu’nun siyasi yasaklı bulunmasına göz mü yumacaksınız?” diye sordu.

İmamoğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar şöyleki:

KOLİVAR’IN SÖYLEDİKLERİNİ DESTEKLEMİYORUM LAKİN SÖZ ÖZGÜRLÜĞÜ VAR: Sayın Kolivar’ın o lafına herkes kızabilir ancak bu ülkede fikir özgürlüğü diye bir şey var. İnanın bu mevzuyu birinci dinlediğimde esprili bir biçimde bizim Halk Ekmek’in reklamını yaptı subliminal olarak. Kolivar bunu söylemiş ya arkadaş daha sonra hatırladım bana konuşmayı çıkartın dedim, bir hanımefendinin bir konuşması vardı. Diyor ki, Sevda Noyan, ’15 Temmuz kursağımızda kaldı, yanlışsız anlaşılsın bizim aile şöyleki 50 kişiyi gdolayır’ bunu söyleyen hanımefendi şu anda hür. Kovuşturmaya gerek yoktur talimatı çıktı. Kolivar tutuklanıyor. söylemiş olduklerini destekleyecek değilim aslına bakarsan bizi amacına koymuş. İstanbul’da beşerler keyiften ekmek kuyruğuna girer mi! Siyaseten halkın gerçeklerinden uzak olması problemi bu.

ENDİŞE, DEHŞET, KORKU HİSSETMİYORUM: Vatandaşlarımızla epey dertleştim, sizin vasıtanızla da paylaşmayı istiyorum. Bu davanın Ekrem İmamoğlu’na ziyanı ne, yararı ne? Beni zerre ilgilendirmiyor. Ne yararı ne ziyanı. ‘Bu davanın kararı ne olursa size ne olacak?’ diye soruyorlar. Hiç ilgilenmedim. Hukukçularımızla oturduk genel kapsamda bir şeyler konuştuk lakin şu ceza verilirse bu biçimde olursa vs.. Zira bununla ilgili tek bir telaş, dehşet, dert hissetmiyorum fakat şu mahkemeden utanç duyuyorum. bu biçimde bir yargılama olamaz. Trajikomik bir durum. Siz 16 milyon insanı cezalandırmak için yaptığınız atılımın farkında değil misiniz?

EKREM İMAMOĞLU’NUN SİYASİ YASAKLI OLMASINA GÖZ MÜ YUMACAKSINIZ: 31 Mart seçiminin iptal edilmesine dönük karar veren YSK üyelerine sesleniyorum, niçin düşünmüyorsunuz? 31 Mart seçimlerini iptal ederken siyasetin baskısı altında kalarak, en üst mevkiden birfazlaca siyasi kişiliğe kadar sizi zora sokacak bir biçime sokacak kadar ‘hırsızlar’, ‘teröristler’ diyerek zorla o günün konusu haline gelen insanların yargılanmasından tümüyle beraat ‘hiç bir hatası yoktur, terörist değildir’ diye çıkan karardan daha sonra hüzünlü müsünüz, vicdan sızınız var mı? Ne kadar makus bir karar vermişiz diyor musunuz? Ben bu kelamı şu an YSK üyelerine söylemiş oldum. Lakin o davada bahsi geçen kelamı YSK üyelerine söylemedim. O gün ret oyu veren YSK üyelerine sesleniyorum. Hala kalkıp ‘bir yanılgı yaptık’ demiyorsanız, artık de Ekrem İmamoğlu’nun siyasi yasaklı bulunmasına göz mü yumacaksınız? Bu hususta hiç mi ses çıkartmayacaksınız? Ben ulu Türk yargısına güvenmek istiyorum.

HAKİM TEHDİT EDİLMİŞ MİDİR: Karadeniz’den İstanbul’a atanan hakim yeniden Karadeniz’e gönderilmez. Sanki Anadolu Başsavcılığında üst yargı mensuplarından birisi hakime bak en az 2 yıl ve daha fazlası ceza ver seni istediğin yerde ağır ceza reisi yapalım demiş midir? Bir öbür mahkeme liderinin da sürgününü örnek göstererek. Hakim tehdit edilmiş midir?

AYAĞINIZI DENK ALIN TALİMAT BEKLEMEYİN: Bu dava büsbütün siyasi. Siyasi yasaklı yapmak, kayyım atamak üzere ‘belediyeyi nasıl ele geçiririm…’ O denli beşerler var ki elini bu biçimde ovuşturup, onu bakılırsavden alsalar da biz buraya konsak. Nereye konuyorsun, kimin malına konuyorsun. İstanbul 16 milyonun bunun hala öğrenemediniz mi? bu biçimde bir kusurun bedeli bu ülkede 8 milyondur. Onun için ayağınızı denk alın, adil olun adaleti etkilemeyin, yargı için birilerinden talimat gelmesini beklemeyin, buna aracı olmayın.

MİLLET İTTİFAKI’NIN BAŞINI ÖNE EĞDİRMEM: Benim ‘Belediye lideri adayı olmak istiyorum’ dediğimi hiç duydunuz mu? bu biçimde bir şey denmez ki, bir müddetç bu. Kaldı ki bugün bir Altılı Masa var. Ben o koca grubun bir parçasıyım. Nefer sözü ne vakitten beri adaylıkla birebir manaya geldi? Ben burada Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Sayın Meral Akşener’in başını öne eğdirtmem. Millet İttifakı’nın başını önüne eğdirtmem. Ben burada nefer üzere çalışırım, yaptığım âlâ uygulamalarla başları dik olur. Ben grup oyuncusuyum. Altılı Masa’da doğal olarak benim aday olmasını isteyeceğim partimin genel lideridir. Lakin süreç, oradaki genel liderimiz başta olmak üzere masanın ortaya koyacağı ortak iradeye bağlıdır.

Ne olmuştu?

İBB Lideri İmamoğlu, 30 Ekim 2019 tarihinde Fransa’nın Strasburg kentinde düzenlenen kongrede 31 Mart seçimlerinin iptal edilmesine değinerek siyasi tenkitlerde bulundu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 4 Kasım 2019 tarihinde bir açıklama yaparak “Avrupa Parlamentosu’na gidip, Türkiye’yi şikayet eden ahmağa söylüyorum; bunun bedelini bu millet sana ödetecek” sözlerini kullandı. İmamoğlu da bunun üzerine “31 Mart’ta seçimi iptal edenler ve dünyada, Avrupa’da onların gözünde nereye düştüğümüz noktasında, o olan biten şeylere baktığımızda, tam da 31 Mart’ta seçimi iptal edenler ahmaktır, evvel oraya bir odaklansın” cevabı verdi. Akabinde YSK cürüm duyurusunda bulundu, Soylu müdahil oldu ve İmamoğlu’na dava açıldı.

Gazeteci Barış Terkoğlu, pazartesi günü yazdığı yazıda davanın eski hakimi Hüseyin Güçlü’yle ilgili şunları yazmıştı:

“Ben de hükümete takviye veriyorum. Hatta eşim, hükümetin desteklediği 2 No’lu Baro’da çalışıyor. Lakin ben yargıcım. Tarafsızlığımı korumak zorundayım. Buna karşın kimi savcılar aracılığıyla, İmamoğlu’na iki yıldan fazla ceza vererek, onu siyasi yasaklı hale getirmem telkin edildi. Bu hatalara ait daha evvel verilmiş kararları inceledim. Vicdani olarak, bu biçimde bir cezanın adaletsiz olacağını gördüm. İmamoğlu hakkında, minimum huduttan ceza verip, kararın açıklamasını ertelemenin en doğrusu olacağına karar verdim. Bunu birkaç bireye de söylemiş oldum. Durumdan haberdar olan ve adliyeyi yöneten bir isim, hükümetle görüşerek atamamı yaptırdı.”

Terkoğlu’nun yazısının akabinde Sabah gazetesinde çıkan haberde, “FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün avukat yapılanması ve hâkimlik imtihanı çalışma konutları ile ilgili Edirne Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturmalar kapsamında örgüt ortasında vazife alan isimlerin tabirlerinde Hüseyin Zengin’in FETÖ meskeninde kaldığı, 17-25 Aralık daha sonrası ise ayrıldığı yer aldığı” ileri sürülmüştü. (HABER MERKEZİ)