İmamoğlu: Bahçeli beni tebrik etmeliydi

kunteper

Member
İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu, Mecidiyeköy Meydanı incelemesinde bulundu. İmamoğlu, MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli’nin, “gorev alanı İstanbul’la sonlu bu belediye liderinin vilayet il, ilçe ilçe gezmekteki maksadı nedir?” kelamlarıyla ilgili soruyu, isim vermeden yanıtladı.

Belediye tarafınca 22 Ocak 2021’de başlayan “Mecidiyeköy Meydanı” yenileme çalışması 10 ay ortasında tamamlandı. İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’nun meydan incelemesine CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu ve Şişli Belediye Lideri Muammer Keskin de katıldı.

Gümüşhane ve Elazığ seyahatlerini, İBB ismine yapacakları okullar için düzenlediklerini söyleyen İmamoğlu, “İstanbulluya hizmet etmiş bir insan ismine Gümüşhane’de bir okul yaptırıyorum. Ve o kişi (Covid-19 niçiniyle hayatını yitiren İSTAÇ Genel Müdürü Mustafa Canlı) üç periyot MHP ismine Gümüşhane Belediye Başkanlığı yaptı. Gümüşhane’de, MHP ismine belediye başkanlığı yapmış, İBB’ye de 1,5 sene hizmet yapmış bir insanın ismine, manevi bir hizmeti yaptıktan daha sonra benim oraya niçin gittiğimi sorgulayacağına, bana bir tebrik telefonu açsaydı değerli genel lider; keyifli olurdum” tabirlerini kullandı.

‘HER TÜRLÜ İŞ BİRLİĞİNE VARIZ’

Başakşehir’deki Yasal Sultan Süleyman Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) Yurdu’nda aksiyon yapan öğrencilere internet sağlamak için konulan araç niçiniyle yaşanan krizi anlatan İmamoğlu, “Ben ilgili bireylerin, kurumların başındaki insanların kelamlarıyla epey ilgilenmiyorum. İlgilendiğim şey; hizmet sunmak. Gençlerimizin bir gereksinimi var ise, tahlilinde, İstanbul’da en üst seviyede teknolojiye ve kabiliyete sahip kurumuyuz. ötürüsıyla biz, yurtlarda gençlerin internet imkanlarını sınırsız ve kapasitesi yüksek hale getirme konusuna talibiz. KYK’nun yurtlarına hizmet vermeye hazırız. Bu bağlamda, ister işin başında bir bakan olsun, ister işin başında bir genel müdür ya da vilayet müdürü olsun, kapımız arkasına kadar açıktır. Her türlü iş birliğine varız. Kapatacağımız bir açık, ortadan kaldıracağımız bir eksiklik, gençlerimizin muhtaçlık duyduğu bir şeyi tamamlama mahareti hepimizin sorumluluğu” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu, CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu ve Şişli Belediye Lideri Muammer Keskin

Devletin hiç bir kurumunun, bir siyasi partiye ya da bir siyasi alana ilişkin olmadığını vurgulayan İmamoğlu, “Biz bu sürece, bu bağlamda bakıyoruz. Gençlerimiz, problemleri vardır. Gençlerimiz mutsuzdur. Gençlerimizin geleceğe dair bakışlarında ne yazık ki negatif birtakım niyetleri vardır. Bunu tedavi etmek ve rehabilite etmek de bizim üzere yöneticilerin sorumluluğudur. İş birliğine gereksinim vardır. Gerçek durum budur. Bunlar da mizansen değildir. Bu durumu düzeltmek de hepimizin sorumluluğudur. Biz, o vazifeye talibiz. Bıraksınlar, müsaade etsinler. Yazışmaları da yapın dedim arkadaşlara. Biz, dayanak olmak istiyoruz. Gençlerimize nasıl ki İstanbul’da en ucuz öğrenci ulaşımını sunduk, nasıl ki İstanbul tarihinde birinci sefer İBB olarak yurt imkânı sunduk, bu manada da takviye olmak istiyoruz. İşin özeti budur. Lütfen takviye olsunlar” sözlerini kullandı.

‘GIPTA ETTİKLERİNİ, KISKANDIKLARINI ANLIYORUM’

İmamoğlu’na, İstanbul dışına yaptığı ziyaretlerin Cumhurbaşkanı adaylığı çalışması olarak yorumlanması ve CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Ziyaretler için benden müsaade aldı” açıklaması da soruldu. “Genel Başkan’ımızdan müsaade aldığım ve ona bilgi verdiğim doğrudur” diyen İmamoğlu, “Bizim parti terbiyemiz bu biçimde. Genel Başkan’ımızla da başından beri, İlçe Lideri olduğum günlerden beri, yaklaşık 11 yıldır kurumsal ahlaka uygun olduğu kadar da organik bir bağımız var. Buna gıpta ettiklerini, kıskandıklarını anlıyorum. Ancak bu his ve bu bağ bizi bugünlere getirdi. ötürüsıyla ben bundan epeyce memnunum, fazlaca gururluyum” diye belirtti.

‘TAKSİM İÇİN KONSEYDEN ONAY BEKLİYORUZ’

Taksim Meydanı düzenlemesindeki son durumun sorulduğu İmamoğlu, yarış ile belirlenen projenin konsey onayını beklerken, Seyahat Parkı’nın İBB’den alınıp Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne verildiğini hatırlattı. Alınan sonucun yanlış olduğunu vurgulayan İmamoğlu, hukukî çabalarının devam ettiğinin altını çizdi.

AKM’nin inşaatının bittiğini ve 29 Ekim’de açılmasının planlandığını aktaran İmamoğlu “Sayın valimizin de olduğu seyahatte, bu meydanın artık bir sisteme girmesi, İstanbul’un kalbi olarak hoş bir biçime kavuşmasıyla ilgili fikir birliğine vardık. Tüzel tartışma sürerken ‘Taksim Meydanı’yla ilgili Seyahat Parkı’nın süreci farklı devam etsin, lakin önündeki otelle ortadaki kalan o şu an ne yazık ki beton imgesinde olan alanın dizaynını farklı getirin, bunu şurada ayrıyeten görüşelim’ dediler. Biz de o tasarımı, 5 Ekim itibariyle sunduk, suradan onay bekliyoruz. 29 Ekim’deki açılıştan evvel bize bu muştuyu verirlerse, biz de Taksim’in en azından o beton manzaralı alanıyla ilgili müjdemizi İstanbullularla paylaşmak istiyoruz” diye konuştu.

MECİDİYEKÖY MEYDANI’NI 1,3 MİLYON KİŞİ KULLANIYOR

Günlük ortalama 1 milyon 300 bin kişinin kullandığı Mecidiyeköy Meydanı’nın toplam inşaat alanı 7 bin 800 metrekare. Alan içerisinde 2 bin 500 metrekarelik yeşil alan bulunuyor. Meydan düzenlemesi için, alana, 63 tane ağaç dikildi. Oturma ve dinlenme ekipmanları ise 450 metrekarelik bir alana sahip. İstanbul Kitapçısı’nın açıldığı meydanda ‘Ödünç Kütüphane’ sistemi de kuruldu. İstanbullular bu sistem ile fiyatsız kitap okuyabilecek. Alana kurulan ‘Mecidiyeköy Sanat’ yeri ise kapılarını, “Gözüm Sende İstanbul” standıyla açtı. (HABER MERKEZİ)

Yenilenen Mecidiyeköy Meydanı’ndan manzaralar.