HDP’li Oluç’tan Fuat Oktay’a: ‘Megri megri’ diyerek, erbani çalarak Kürt dostu olunmaz

kunteper

Member
TBMM Genel Heyeti’nde 2021 Yılı Kesin Hesabı ile 2023 Yılı Bütçesi’nin tümü üzerine görüşmeler yapıldı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, milletvekillerinden gelen tenkitlere cevap verdi.

Oktay, konuşmasında; “Belediyelerden bahsettiniz; kayyımların kamu kaynaklarının, milletimizin vergilerinin PKK/YPG’ye dağa gönderilmesini engellemesi ağrınıza gitti herbiçimde… Kayyımlarla milletin kaynakları milletimize, o kentin sakinlerine gitmektedir. Zorunuza gitse de gitmese de tüm illerimizle, belediyelerimizle yerelden kalkınmaya devam edeceğiz” dedi.

ANKA’nın aktardığına gore HDP Küme Başkanvekili Saruhan Oluç, Oktay’a şu karşılığı verdi:

BİR TEK BELEDİYEMİZE ADAPSIZ HARCAMA niçinİYLE DAVA AÇILMAMIŞTIR: Sayın Oktay, siz başlattınız bu tartışmayı; bu bütçe boyunca da bu tartışma ile devam edeceğiz. Ben de ufak bir karşılık vereyim size. Bu Kürt düşmanlığı problemine girdiniz ya. Dört buçuk yıldır ben burada bunu konuştum, bir palavra üzerine siyaset inşa ettiniz. Çöktü o siyaset lakin tıpkı palavrası sürdürüyorsunuz. Bir tek belediyemize adapsız harcama, parayı halkın parasını belediye hizmetlerine değil de diğer yere harcama niçiniyle dava açılmamıştır. Bir tek belediye liderimiz bu niçinle mahkûm edilmemiştir. Bir palavra üzerine kuruyorsunuz siyasetinizi. Kürt halkının bölgedeki iradesini gasp ettiniz ve bu gaspı örtmek için her yıl bu palavrası söylüyorsunuz.”

DÖRT KEZ ATANMIŞ KAYYIM VAR: Kayyımlarınız; yolsuzluk, usulsüzlük harcama kayyımlarıdır. Dört sefer atanmış kayyımlar vardır. Merkeze alınmış kayyımlar vardır. niye? Hırsızlık yaptıkları için, yolsuzluk, yöntemsiz harcama yaptıkları için. Sayıştay raporları tuğla üzere ortadadır. İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin raporları ortadadır. Sizin atadığınız kayyımlar talan, yolsuzluk ve hırsızlık kayyımlarıdır.”

EMİNE ŞENYAŞAR, 637 GÜNDÜR URFA ADLİYESİ ÖNÜNDE NÖBET TUTUYOR, niye: Ben size bir isimden bahsedeceğim… Emine Şenyaşar. 637 gündür, Urfa Adliyesi önünde nöbet tutuyor. niye? Adalet arıyor. İşte siz Kürt düşmanlığı nedir diye soruyorsanız Emine Şenyaşar’a bakacaksınız. Samimiyetten bahsediyorsunuz. Diyarbakır Anneleri, bizim de annelerimizdir. Fakat siz şayet samimi olsaydınız beyaz tülbentli Barış Anneleri’nin uzattığı barış elini tutardınız. Onların elini tutardınız. Ancak siz Kürt düşmanı olduğunuz için yok sayıyorsunuz.”

ÖYLE ‘MEGRİ MEGRİ’ DİYEREK, ERBANİ ÇALARAK KÜRT DOSTU OLUNMAZ: O denli ‘Megri megri’ diyerek, erbani çalarak Kürt dostu olunmaz. Kürt dostu olmak demek, Kürt halkının taleplerine kulak vermek, dinlemek demektir. Bu talepleri demokratik siyaset alanında, Ankara’da Meclis platformunda yerine getirmek için bir diyaloğu, bir müzakereyi siyasi partiler içinde daima birlikte sürdürebilmek demektir. Ancak siz ne yapıyorsunuz, demokratik siyaset konusunda kararlı olan bir partiyi demokratik siyaset alanından tasfiye etmeye çalışıyorsunuz. Asla bunu başaramayacaksınız. (HABER MERKEZİ)