Eyüpsultan’daki adam, 35 yıldır kimliksiz yaşıyor

Melek

Global Mod
Yetkili
Global Mod
İstanbul Eyüpsultan’da yıllardır kimliksiz yaşamakta olan 55 yaşındaki Bülent Başaran Şırnak’ta vatani bakılırsavini yaptıktan daha sonra kimliğini kaybettiğini ve nüfus müdürlüklerine kimlik başvurusu yaptığında da olumsuz sonuçlandığı söylemiş oldu.

Kimlik ayrıntılarının de silindiğini söyleyen Bülent Başaran, kimliği olmadığı için resmi işlerini yapamadığını tabir etti.

Bu yaşına kadar hiç evlenmeyen ve kimliksiz hayatında toplumsal teminata sahip olamayan Bülent Başaran, mahalledeki komşularının kendisine kalacak yer ve gündelik işler bulması ile ömrüne devam ediyor.

HES KODU niçinİYLE HİÇBİR YERE GİDEMİYOR

Hastalandığında hastanede kimliksiz süreç yapılamadığı için sıhhat hizmetlerini yararlanamayan ve komşuların verdiği ilaçlar ile güzelleşmeye çalışan Bülent Başaran, kimliği olmadığı ortasında rastgele bir işe de müracaat yapamıyor.

Kimliği olmamasından ötürü HES kodu alamadığı için alışveriş merkezlerine giremeyen ve toplu taşıma bile kullanamayan Bülent Başaran hiç bir yere gidemiyor. Başaran’ın hayat kıssası ise ‘Ne yaşar Ne Yaşamaz’ sinemasını akıllara getirdi.

“ASKERLİKTEN daha sonra KİMLİĞİM KAYBOLDU”

Her insan üzere yalnızca kimliğe kavuşmak isteyen Bülent Başaran, “Her yere müracaat ettim lakin kimse beni dinlemedi. Hastaneye gidemiyorum, aşı olamıyorum. İş olduğu vakit çalışıyorum. İş olmadığı vakit mezarlıklara bakıyorum. Mezarlıklar müdürlüğüne yazılma istiyorum fakat kimlik olmadığı için yazamıyorlar. Askerden daha sonra kimliğim kayboldu. Yalnızca benim değil biroldukca arkadaşımın kimliği kayboldu. Menenjit hastalığı geçirdikten daha sonra her şey kayboldu.” dedi.

35 YILDIR KİMLİKSİZ YAŞIYOR

Askerlik yaptıktan daha sonra kimliğinin ve bilgilerinin kaybolduğunu tabir eden Başaran, “Askerliğimi Şırnak’ta yaptım. daha sonrasında her şey kayboldu. Kimlik de kaybolduktan daha sonra hiç bir şeye ulaşamadım. Nereye gidersem kapılar kapalı. hiç bir yer de bana yardımcı olmadı. Ailem yok. Tek başıma yaşıyorum. Bende her insan üzere kimliğim olsun istiyorum. Her yere gidebileyim. Ancak kimlik olmayınca hiç bir yere gidemiyorsun. Otobüse bineceğim lakin HES kodu olmadığı için otobüse de binemiyorum. 35 yıldır kimliğim yok.” biçiminde konuştu.

“KİMLİK SAHİBİ OLURSA, TOPLUMSAL HAKLARDAN YARARLANABİLİR”

yıllardır Başaran’a yardımcı olduğunu söyleyen Cihan Şanverdi, “Bu mahalleye taşındığımızdan beri arkadaşın durumunu öğrendik. Kalacak yeri yok. Kimliği olmadığı için iş bulamıyor, sigortası yok. Ayrıyeten kendisi aşı olamıyor, test yaptıramıyor. Kaldığı yeri biz sağladık. Bizim konutun ek kısmında kalıyor. Ne iş bulursa onu yapıyor. Gündelik geçiştiriyor. Kimlik için müracaatta bulunduk. Karakollara giderek kaygımızı anlatarak söz verdik. Dokümanlar Ankara’ya gitti söylendi ancak ne vakit Nüfusa sorsa bir türlü geri dönüşü olmuyor. Bir kimlik sahibi olursa sanıyorum toplumsal haklardan yararlanabilir. Sıhhat sıkıntılarını, sigorta ve iş meselelerini çözebilir. Yoksa ne yaşar ne yaşamaz kayıp bir adam” tabirlerini kullandı.