Erdoğan: Savunma sanayiinde şampiyonlar ligine yükseldik

kunteper

Member
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen ‘Türkiye İnovasyon Haftası İnovalig Şampiyonları Ödül Töreni’nde konuştu.

Erdoğan konuşmasında, “Bundan 20 yıl evvel savunma sanayiinde büyük bir muvaffakiyet hikayesi yazdık, şampiyonlar ligine yükseldik. Savunma alanındaki başarıyı, birilerinin sayesinde değil, gizli-açık ambargolara karşın kazandık” sözlerini kullandı.

Düşük faiz siyasetinin enflasyondaki etkisinin daha kuvvetli görüleceğini söyleyen Erdoğan, “Dünyanın birinci 10 iktisadı ortasına dahil edene kadar çabamızı sürdüreceğiz” dedi.

Erdoğan konuşmasında şunları söylemiş oldu:

“Türkiye’nin geleceği için çalışan, özgün içerikler üreten tüm firmalarımıza ülkem, milletim ve şahsım ismine şükranlarımı sunuyorum. Daha 5-10 yıl öncesine kadar ülkemizin esamesinin bile okunmadığı bir fazlaca alanda artık dünyada örnek gösterilen bir ülke pozisyonuna ulaşmıştır.

SAVUNMA SANAYİİNDE ŞAMPİYONLAR LİGİNE YÜKSELDİK: Bundan 20 yıl evvel savunma sanayiinde büyük bir muvaffakiyet hikayesi yazdık, şampiyonlar ligine yükseldik. Savunma sanayiinde 20 yıl evvel 56 firma varken şuan birebir alanda 1600’den çok firmamız bulunuyor. 62 savunma projesi yürütülürken bu sayı şuanda 757’yi geçti. Savunma sanayi bütçemizi 75 milyar doların üzerine çıkardık. Toplam 248 milyon dolar savunma sanayi ihracatı yapabiliyorken bu sene 4 milyar doları aşacağımıza inanıyorum. İHA’ların üretimi ve satışı konusunda dünyanın birinci 3-4 ülkesi içinde yer alıyoruz. Savunma alanındaki başarıyı, birilerinin sayesinde değil, gizli-açık ambargolara karşın kazandık.

PETROL ÜRETİMİMİZİ GÜNLÜK 100 BİN VARİLE ÇIKARTACAĞIZ: Karadeniz’de keşfettiğimiz 540 milyar metreküp doğal gaz ile yeni bir periyodu başlattık. Kimsenin yardımına gereksinim duymadan arama faaliyetlerini kendimiz yürüyoruz. Yurt içi petrol üretimimizi önümüzdeki yıl günlük 100 bin varile çıkartmayı hedefliyoruz.

HAMBURGER YEMEYE GİDEN VİZONTELE MUHALEFETİNİ KENDİ HALİNE BIRAKIYORUM: birinci yerli ve ulusal elektrikli arabası Togg ile milletimizin 60 yıllık bir hayalini gerçeğe dönüştürüyoruz. Cumhuriyetimizin 99. yılına bir armağan olarak Togg’un tesisini üretime açtık. İnşallah birkaç ay ortasında Türkiye’nin gurur vesilesi olacak Togg’u yollarda da goreceğiz. Vaktinde “Devrim Otomobillerini” engelleyenlere “Devrin Otomobili” ile karşılık verdik. Togg tesisine gelmeyip binlerce kilometre öteye hamburger yemeye giden vizontele muhalefetini kendi haline bırakıyorum.

EKONOMİDE KONTAK KAPATMADIK: Dünya, salgından olumsuz etkilenirken biz iktisatta kontak kapatmadık. Türkiye, gelişmiş ülkeler dahil tüm dünyayı derinden sarsan salgın sürecini, kuvvetli altyapısı yardımıyla en az hasarla atlattı. Batılı ülkeler bile kamu yatırımlarına orta verirken biz mega projelerimiz dahil hepsini sürdürdük. Salgına karşın ekonomik büyümesini istikrarlı bir biçimde sürdüren, dünyadaki sayılı ülkelerden biriyiz.

DÜŞÜK FAİZ SİYASETİMİZİN ENFLASYONDAKİ TESİRİNİ DAHA GÜÇLÜ GÖRECEĞİZ: Geçtiğimiz yıl 11,4 büyümeyle G20 ülkeleri ortasında birinci sıraya yerleştik. Tüketimle dayalı değil üretimle ulaştık. Bunda mal ve hizmet ihracatının katkısı 5,3 puan üzere yüksek düzeydedir. Global seviyede resesyon kaygısının arttığı süreçte büyümemiz devam etti. Hayat pahalılığı problemini adım adım tahlile ulaştırıyoruz, düşük faiz siyasetimizin enflasyondaki tesirini daha kuvvetli nazaranceğiz. Birinci 10 iktisadı ortasına dahil edene kadar gayretimizi sürdüreceğiz.

Maruz kaldığımızı onca hücuma karşın her vakit uygunun peşinde koştuk. Her vakit kendimize odaklandık, kendimizle yarıştık. Doğu bildiğimiz yolda yürümekten asla çekinmedik. Katma paha üreten inovatif eserlerle dünya pazarlarında uzunluk gösteren bir ülke olmamızın önünde hiç bir pürüz yok.” (HABER MERKEZİ)