Erdoğan: Bu nasıl bir dünya?

kunteper

Member
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Antalya Diplomasi Forumu’nda, Rusya’nın Ukrayna saldırısı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“2014’te Kırım’ın işgaline tüm Batı, tüm dünya ses çıkarsa bugünkü tablo ile karşı karşıya kalır mıydık?” diye soran Erdoğan, “Ama Kırım’ın işgaline sessiz kalanlar artık bir şeyler söylüyorlar. Âlâ de adalet bu yarım kürenin bir yerinde geçerli öteki yarısında değil mi? Bu nasıl bir dünya?” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şu biçimde:

TEMENNİMİZİN GERÇEĞE DÖNÜŞECEĞİNİN İŞARETİ: Geçen sene salgın kurallarına karşın Antalya Diplomasi Forumu’nun birinci toplantısını muvaffakiyetle icra ettik. Tüm insanlığın sıhhat kriziyle boğuştuğu sancılı bir devirde Antalya’dan verdiğimiz barış, diyalog ve dayanışma bildirilerinin foruma fazlaca başka bir mana kattığına inanıyorum. İkinci Antalya Diplomasi Forumu’na gösterilen teveccüh, forumun vakit ortasında global diplomasinin kalbinin attığı bir yere dönüşmesi temennimizin kısa müddette gerçeğe dönüşeceğine işaret ediyor.

GENÇLERİN İLGİSİ MEMNUNİYET VERİYOR: Rusya ve Ukrayna krizinin akabinde iki ülke içindeki birinci üst seviye temasın Dışişleri bakanları düzeyinde dün burada gerçekleşmiş olması, forumun gayesine ulaşmaya başladığını gösteriyor. Foruma iştirak eden devlet ve hükümet liderleri, ülke temsilcileri ve öteki konuklarımızın oturumlara yapacakları katkılar yanında, ortalarında tesis edecekleri kuvvetli diyalogu da değerli görüyorum. Birebir biçimde istikbalimizin teminatı olan gençlerimizin foruma yönelik ağır ilgisini memnuniyetle karşılıyorum.

NE YAZIK Kİ ETRAF FELAKETLERİ GÜNDEMDE: Daha geniş iştirakle tertip ettiğimiz İkinci Antalya Diplomasi Forumu’nun rüştünü ispat etmiş bir milletlerarası aktiflik olarak inşallah yoluna kararlılıkla devam edeceğine inanıyorum. Dünyamız, 21. yüzyılın birinci çeyreğini geride bırakmaya hazırlanırken insanlığın global barışa, huzura ve refaha duyduğu hasret de o derece artıyor. Bilimde, teknolojide, tarımda, endüstride, bağlantıda ve ulaşım imkanlarında yaşanan onca ilerlemeye karşın, insanlık olarak temel sıkıntılarımızı çabucak hemen tahlile kavuşturamadığımızı görüyorum. Terörizm, açlık, yoksulluk, kıtalar içindeki adaletsizlik, sıcak çatışma ve iç savaşlar, iklim değişikliğinin açtığı etraf felaketleri, global gündemin en üst sıralarında yer almayı ne yazık ki sürdürüyor.

MİLLETLERARASI KURULUŞLARA İNANÇ TABANA VURDU: Ekonomiler büyürken, gökdelenler yükselirken, birilerinin cüzdanları şişerken, muhakkak başlı ülkeler günden güne zenginleşirken, istatistikler bize daha müreffeh bir dünya resmi çizerken maalesef çabucak yanı başımızda çocuklar açlıktan ölmeye devam ediyor. Açlık virüsü her yıl dünyada korona virüsünden daha fazla insanın ömrüne mal oluyor. Bugün yeryüzünde her 10 saniyede bir çocuk sadece bir lokma ekmek, bir yudum su bulamadığı için ölüyor. İstikrarsızlık ve çatışmalar sebebiyle milyonlarca insan meskenlerini, yurtlarını terk etmek zorunda kalıyor. Akdeniz’de, Sahra Çölü’nde yahut karlı bir dağın doruğunda yitip giden hayatlar, insanların ortasında bulunduğu çaresizliği ortaya koyuyor. Milletlerarası kuruluşlara inanç tabana vurdu. İnsanlığın ortak kültür mirası olan kentler enkaz yığınına döndü. kimi bazı coğrafik, birtakım bazı kültürel niçinlerden görünmeyen yerlerin bedelini daima birlikte insanlık olarak ödüyoruz. Tarih ders almayanlar için tekerrür eder. Acılar da yinelanır. Ukrayna sıkıntısı bu hakikatin son örneğidir.

ADALET YARIM KÜREDE VAR YARIM KÜREDE YOK MU? Komşularımız içindeki tansiyonun sıcak çatışmaya dönüşmesinden rahatsızız. en çok bizi endişelendirdi. Saldırgan aksiyonları asla maruz bakılırsameyiz. Kırım’ın ilhakı başta olmak üzere Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne yönelik akınları ve tavrı biz reddediyoruz. Bunu her yerde açıkça lisana getirdik. Gerek Rusya gerek Ukrayna ile yaptığımız görüşmelerde bunu gündemde tuttuk. Şayet 2014’te Kırım’ın işgaline tüm Batı, tüm dünya ses çıkarsa bugünkü tablo ile karşı karşıya kalır mıydık? Lakin Kırım’ın işgaline sessiz kalanlar artık bir şeyler söylüyorlar. Güzel de adalet bu yarım kürenin bir yerinde geçerli öteki yarısında değil mi? Bu nasıl bir dünya? (HABER MERKEZİ)