Doğu Berlin’de Castro’yu karşılayan Türk Büyükelçi

kunteper

Member
E.Büyükelçi Uğur Ergun, Dışişlerine girdiğinin üçüncü yılında 28 Şubat 1975’te üç buçuk yıl müddetle nazaranv yapacağı yeni açılan Demokratik Alman Cumhuriyeti’ndeki Büyükelçiliğimize atanır. bu biçimde 2. Dünya Savaşı daha sonrasından itibaren Batı ve Doğu Almanya olarak Almanya ikiye ayrıldığı üzere, Berlin de ünlü duvarla Doğu Berlin ve Batı Berlin olarak ikiye ayrılmış biçimdedir ve Doğu Berlin de Varşova Paktı’na bağlı Demokratik Alman Cumhuriyeti’nin başşehridir. Ergun, gri ve donuk Doğu Berlin’deki büyükelçilikten her gün Batı Berlin’e geçerek monotonluktan uzaklaşmaktadır lakin Doğu Berlin’i de yaşamaktadır vazifesi niçiniyle.

E. Büyükelçi Ergun, diplomatlıkta sebat etmeyen ve mesleğin birinci basamaklarında Dışişleri’nden ayrılıp iş dünyasını seçen Mehmet Öğütçü ile bir arada imza attığı ve Dayanak Yayınları’ndan çıkan “Bir Diğerdir Diplomatların Dünyası” isimli kitapta 70’lerin iki kutuplu dünyasının Doğu Berlin’inde yaşadığı farklı gelişmeleri de anlatıyor.

E. Büyükelçi Ergun, “Bizim Yoldaşlar” başlıklı kısımda vaktin yasa dışı Türkiye Komünist Partisi (TKP) Genel Sekreteri Laz İsmail’le (İ. Bilen) müsabakalarını satırlara şöyleki döküyor:

TKP ASANSÖRDE

“1976 yılında Doğu Berlin’de Avrupa Ülkeleri Komünist Partileri Kongresi toplandı. Toplantıyı büyükelçilik ismine benim izlemem öngörülmüş ve toplantının yapılacağı Cumhuriyet Sarayı’na girebilmem için kimlik ayrıntılarım ve otomobilimin plakası Doğu Alman yetkililerine bildirilmişti. görüşmeden kısa bir süre evvel satın aldığım Amerikan arabanın üzerinde hala Amerikan (New Jersey) plakası vardı. (…)

Kongrenin açıldığı gün (öğleden daha sonra saat 5’te) Cumhuriyet Sarayı’nın park yerine girdiğimde benim otomobildeki New Jersey plakasını nazarann Doğu Alman gorevlilerin gözleri fal taşı üzere açılmış, kimliğimi gördükten daha sonra beni park yerine yönlendirmişlerdi. Toplantı binasına girmek üzere olan delegelerin de gözlerinin benim otomobilin plakaları üzerinde olduğunu hissediyordum.

Bu ortada, otomobilimden inerken ellerinde Batı Berlin’in ünlü büyük mağazası Kadewe’nin plastik torbaları olan bir delege kümesi dikkatimi çekti. Bilahare Türkçe konuşmaları doğal olarak hayretimi mucip oldu. Birebir asansöre binip onlara “İyi günler” deyince epey şaşırdılar. Ben kendimi takdim ettim, onlar kendilerini takdim etmeden, “İyi günler” diye karşılık verdiler. zati kendilerini takdim etmelerine pek de gerek yoktu. Doğu Almanya’nın Leipzig kentinde üslenen Türkiye Komünist Partisi (TKP) üyeleri olduğunu varsayım etmek pek de çok kolaydi. En yaşlı olanını fotoğraflarından tanımıştım. Parti önderi Laz İsmail lakaplı İsmail Bilen’di. (…)”

BİR MASAL ÜZERE

E. Büyükelçi Ergun’dan kitapta daha bir hayli renkli ve enteresan anekdot yer alıyor lakin Doğu Berlin’de yaşananlar bir öbür. Kitap yayınlanmadan fazlaca daha evvel Ergun’dan dinlediğim öyküler kitapta Ergun’un kaleminden sürükleyici biçimde anlatılıyor. Doğu Berlin’de Küba’nın efsanevi önderi Fidel Castro’yla müsabakasından tutun da Yunanistan Komünist Partisi liderinin kızını meskeninde ağırlamasına kadar yakası açılmadık anektotları kitapta okumak mümkün.

Natürel Berlin Duvarı 1989’da yıkıldı. İki Almanya birleşti. Bir Doğu Alman olan Merkel, birleşen Almanya’nın 16 yıl başbakanlığını yaptı. 1970’lerden, Ergun’un Doğu Berlin senelerından bu yana 46 yıl geçti, köprülerinden altından epey su aktı. Artık yıllar daha sonra Doğu Berlin’de Ergun’un yaşadıkları adeta bir masal üzere.

Muzaffer Ayhan Kara