Bülent Arınç: Her periyodun adamı omurgasızlardan korkmam

kunteper

Member
ANKARA – Eski TBMM Lideri ve eski Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Konseyi Üyesi Bülent Arınç, bir televizyon programında anlattığı fıkranın akabinde gelen reaksiyonlar üzerine açıklama yaptı. Sezai Karakoç’un, “Anlamak masraflı iştir; emek, uğraş samimiyet ister. Yanlış anlamak kolaydır halbuki. Biraz berbat niyet biraz da cahillik yeter” sözlerine atıf yapan Arınç, “Birileri tarafınca maaşa bağlanan siyasetçi tiplerden olmadığım üzere kalemini ve kelâmını para için satan bukalemun tiplerden de olmadım” dedi.

Konya’da mahallî yayın yapan Kanal 42’deki bir programa katılan Bülent Arınç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yaşadığı diyalogları anlatması istenince, “Beni kodese mi tıkacaksınız?” diyerek bir fıkra anlatmıştı. AK Partili Şamil Tayyar, toplumsal medya hesabından Arınç’a, “Muhtereme diyorum ki; başkanına güvenmiyorsan, konuşunca kodese tıkacağını düşünüyorsan AK Parti’de niçin duruyor?” tabirleriyle reaksiyon göstermişti. Yaptığı açıklamaların “kasıtlı olarak” çarpıtıldığını belirten Arınç, reaksiyon çeken kelamlarına ait şunları söylemiş oldu:

‘GÜLÜŞEREK PROGRAMI KAPATTIK’

“Son birkaç yıldır çeşitli vesileler ile yaptığım açıklamaların akabinde beyanatlarımın kasıtlı olarak çarpıtılması ve akabinde cümlelerime açıklık getirme gereksinimi hissetmek can sıkıcı bir hal almaya başladı. Geçtiğimiz Pazar günü Kanal 42 ekranlarında merhum Oğuzhan Asiltürk’ü ve Ulusal Görüş’ün kıymetli figürlerini yad etmek üzere Yaşayan Hafiza isimli programa katıldım. Program öncesinde çerçevesini belirlediğimiz gündeme olan hassasiyetim ve hürmetimden dolayı moderatörün program gündeminin dışına çıkabileceğimiz sorular sormasının önüne bir Karadeniz fıkrası ile geçtim; akabinde da karşılıklı gülüşerek programı kapattık.

‘VİCDAN SAHİBİ BİRİ OLARAK BİLİNMEK BENİM İÇİN YETERLİ’

Fıkradaki mizah ögesini çarpıtarak benim şimdiki siyaset hakkında konuşmaktan imtina ettiğimi düşünen kimileri beni korkaklıkla suçlamışlar. Çeşitli mecralarda yaptığım siyasi yorum, tenkit hatta en doğal konuşmaları bile gündem olan biri olarak doğruyu söyleyen, ciddiyet ve vicdan sahibi biri olarak bilinmek benim için kafidir.

‘HER BÖLÜMÜN ADAMI OMURGASIZLARDAN KORKMAM’

Son 10 yılda gördüğüm bir görünüm var. Televizyonlarda ve gazetelerde uzunluk gösteren değeri kendinden menkul kelamda siyasetçi ve gazeteciler türedi. Birtakım medya işverenleri rahatsız oldukları gazetecileri kendi gazetelerinde işe alıyor, onları kullanıyorlar. Bir kısım siyasetçiler de şerrinden çekindikleri isimleri başını ağrıtacak kaygısıyla kendi etraflarında tutuyorlar. Bunun örneklerini her vakit görmek mümkün. Her bölümün adamı ve her periyodun kalıbına girme maharetini gösteren omurgasızlardan korkmam. Yetersiz nitelikleri sebebiyle siyasette ve toplumun gönlünde yer edemeyen kimilerinin ismim üzerinden polemik yaratarak birilerine yahut birtakım makamlara yaranma gayreti, beni hakikat bildiklerimi söz etmekten alıkoymaz. Birileri tarafınca maaşa bağlanan siyasetçi tiplerden olmadığım üzere kalemini ve kelâmını para için satan bukalemun tiplerden de olmadım.

‘AK PARTİLİLERİN GOCUNMASINI GEREKTİRECEK DURUM YOK’

Program içerisinden kamuoyunun dikkatini çeken öteki bir tabir ise ‘CHP’nin oyları artıyor’ cümlesi. CHP’nin oyları artıyor demek bir karar cümlesi değildir, bir tespittir. Deniz Baykal ve Kemal Kılıçdaroğlu periyodu CHP’sini laiklik, laikçilik ve Kemalizm kavramları üzerinden mukayese ettim. Günümüz CHP’sindeki dine saygılı ve özgürlükçü laiklik anlayışının Baykal CHP’sinden farklı olduğunu ve bu durumun halk ile CHP içindeki buzları eritmeye başladığına işaret ettim. Bu tespitte AK Partililerin gocunmasını gerektirecek bir durum yoktur. Bu CHP’ye ilişkin bir tespittir ve bunu CHP’liler pek olağan tartışabilir. Bir kısım ‘Hayır biz değişmedik’ derken öteki bir kısım bu tespiti haklı bulabilir. Bu tespitin doğruluğu; oyların arttığı ya da azaldığı konusu ise kamuoyu araştırmacılarının gündemidir. Benim sade ve anlaşılır açıklamalarımda AK Parti’nin ya da öteki bir partinin oylarının düştüğüne dair bir söz yok. Lakin buradan bu manası çıkarabilme muvaffakiyetini göstererek akıl ve izan dışı cümleler sarf edenlere de bedel vermiyorum.” (DUVAR)