Biyodizel ve biyoetanol nedir ?

Melek

Global Mod
Yetkili
Global Mod
Biyodizel ve Biyoetanol Nedir?

Biyodizel ve biyoetanol, dogal olarak uretilen enerji kaynaklardr. Biyodizel, esas olarak bitkisel ya da hayvansal yaglar, cesitli bitki ozleri veya turevleri kullanlarak uretilen yakt olarak tanmlanr. Biyoetanol ise, cesitli bitkisel temel hammaddelerin (cogunlukla tahl ve msr) etil alkol olarak sindirilmesiyle uretilen bir yakttr.

Biyodizel Uretim Sureci

Biyodizelin uretim sureci, oncelikle bitkisel ya da hayvansal yaglarn transesterifikasyon yontemiyle biyodizel olarak degistirilmesiyle baslar. Bu surecte, yaglar veya ozler alkol (metanol veya etanol) ile reaksiyona sokulur. Reaksiyon sonucunda, biyodizelin olusumu icin istenilen urunler elde edilir. Elde edilen urunler, daha sonra filtre edilerek ve suzgecten gecirilerek biyodizel olarak kullanlmak uzere hazr hale getirilir.

Biyoetanol Uretim Sureci

Biyoetanol uretim sureci, oncelikle istenilen bitkisel temel hammaddelerin (cogunlukla tahl ve msr) sindirilerek etil alkol olarak uretilmesiyle baslar. Etil alkol, daha sonra kimyasal veya biyolojik katalizorlerle reaksiyona sokulur. Reaksiyon sonuclar, etil alkolun artk karbonhidratlarn ve oteki kimyasal bilesenlerin kaldrlmasyla biyoetanol olarak kullanlmak uzere hazrlanr.

Biyodizel ve Biyoetanolun Avantajlar

Biyodizelin ve biyoetanolun en onemli avantaj, dogal kaynaklar kullanlarak uretilmesi ve cevreye daha az zarar vermesidir. Ayrca, bu yaktlarn kullanlmas, yaktlarn karbon dioksit salnmn da azaltmaktadr. Biyodizel ve biyoetanol, ayn zamanda, dusuk kul salnmna sahiptir. Diger avantajlar arasnda, daha dusuk calsma scaklgna ve daha dusuk gurultu seviyesine sahip olmalar vardr.