Basın özgürlüğü bu yüzden lazım… SADAT’ın sesini HalkTV ve Tele1 duyurdu

kunteper

Member
CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu tarafınca “terörist yetiştirilen yer” olarak suçlanan ve “paramiliter” olmakla suçlanan Melih Tanrıverdi, TELE1 ve Halk TV’ye konuştu. SADAT İdare Konseyi Lideri Melih Tanrıverdi, TELE1’in kendisine yönelttiği, şirketin terörist yetiştirdiği ve kamplarda eğittiği tezlerin gerçek olup olmadığı yönelik soruya “sır” karşılığını vererek kesin bir açıklamada bulunmadı.

Ülke ortasında eğitim faaliyetlerinin olmadığını lisana getiren Tanrıverdi, “Biz Suriye’ye gitmedik ve Suriye’de kimseyi yetiştirmedik. Yurtharicinden üniteler gelsin biz burada eğitim verelim istedik. Ama Türk mevzuat TSK haricinden gelen rastgele ünitenin Türkiye’ye gelip eğitim almasına müsaade vermiyor” diye konuştu.

Sözlerine devam eden Tanrıverdi, eğitimlerine ülkelerin kendi tesislerinde verildiğini söz etti.

SADAT’ın gayesinin Hilafet mi olduğu ile ilgili sorusuna Melih Tanrıverdi şu yanıtı verdi:

“ASSAM (Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi) bir sivil toplum kuruluşu. Ve İslam Devletler Birliği önerisi var. İslam ülkeleri Avrupa Birliği gibisi bir birlik oluştururlarsa bunun başşehri Türkiye’de olsun istemez misiniz? İslam ülkeleri bir birlik oluştursunlar diyorum. Bundan niçin rahatsız oluyorsunuz? AB gibisi bir birlik oluştursunlar diyorum, AB Lideri da oradan oraya geziyor bu hilafet mi sizce?”

SADAT’ın kurucusu Adnan Tanrıverdi ile Melih Tanrıverdi hem de ASSAM’ın da idaresinde yer alıyor.

Tanrıverdi, hata örgütü önderi, Birleşik Arap Emirlikleri’nde yaşayan Sedat Peker’in kendilerinden üç defa randevu talep ettiğini belirtti. 2015 yılında iki sefer ve 2016 yılında da bir sefer olmak üzere Peker’in üç sefer Adnan Tanrıverdi ve kendisinden randevu talep ettiğini lakin kendilerinin randevu vermediğini sav etti.

Sedat Peker’in kendilerini bir yere davet ettiğini söz eden Tanrıverdi, “Bunları kabul etmedik. Geçen sene yaptığı savlardan daha sonra şunu anladık. Birileri gitmiş Sedat Peker’e biz SADAT’tanız demiş. O da doğruluğunu teyit etmek için bizi aramış. Doğruluğunu teyit etmeyince savın peşini bırakması gerekiyordu. Ancak o buna devam etmiş” diye konuştu.

Tanrıverdi, hangi ülkelerde eğitim verildiği sorusunu şöyleki yanıtladı:

“Biz yurtharicinde faaliyet veriyoruz. Suriye’de ya da orada bulunan rastgele bir örgüte eğitim vermiyoruz. Hangi devlete hangi hizmeti verdiğimizi sır olduğunu açıklamıyoruz.”

Eğitim kamplarının olup olmadığı sorusuna karşılık ise Tanrıverdi, Malezya ve Nijerya’ya eğitim vermek istediğini deklare etti.

HALK TV’YE NELER SÖYLEDİ

aynı vakitte Kılıçdaroğlu’nun tezleriyle bir daha gündem olan Tanrıverdi Halk TV’de gazetecilerin de sorularını yanıtladı.

Tanrıverdi, SADAT’ın 2012 yılında Türkiye’ye dost ve müttefik ülkelere savunma ve güvenlik manasında ülkelerin silahlı kuvvetleri ve polis teşkilatlarına yönelik özel stratejik danışmanlık hizmetleri, özel askeri eğitimler ve donatım hizmetleri verilmek üzere kurulduğunu söylemiş oldu.

Hizmet tekliflerinin 60’a yakın ülkeye verildiğini söz eden Tanrıverdi, “20-25 adedine şimdiye kadar proje ürettik. Suriye’ye hiç hizmet paketimiz olmadı. Suriye’deki muhaliflerine de bir donatı hizmetimiz de olmadı” diye konuştu.

2013 yılında Libya’da çeşitli projeler geliştirdiklerini aktaran Tanrıverdi, ASSAM ve SADAT’ın farklı kurumlar olduğunu da lisana getirdi.

“İslam Birliği’nin kurulması için mi” çalışıldığı sorusuna ise Tanrıverdi İslam Birliği kurmak istemediklerini yalnızca mevzuat oluşturmayı amaçladıklarını söylemiş oldu.

Gayri nizami harp faaliyeti verildiği ile ilgili savlara ise Melih Tanrıverdi şu biçimde cevapladı:

“Kime veriyoruz bu eğitimleri? Bu silahlı kuvvetlere ve polis teşkilatına verilecek eğitim. Bugün Rusya Ukrayna’yı işgal etti süpersonic füzelerle Ukrayna’yı vurdu, sivilleri katletti. İnsanları çukurlara doldurup infaz etmişler. Biz Türkiye’nin dost ve müttefiki olan ülkelere bu eğitimi veriyoruz.”