Avcılar’da doktora saldıran tutuklu sanık beraat etti

Melek

Global Mod
Yetkili
Global Mod
İstanbul’un Avcılar ilçesinde 31 Aralık’ta öğlen paydosunda aşı olmaya gelen Mehmet Saib Ergör, kendisine mesai saatinin başlaması için beklemesi gerektiğini söyleyen Dr. Velit Çelebi’ye saldırmıştı.

Hazırlanan iddianamenin akabinde birinci duruşmada karar çıktı.

Küçükçekmece 17. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanık Mehmet Saib Ergör SEBGİS sistemi ile katılırken, Dr. Velit Çelebi duruşma salonunda hazır bulundu.

Taraf avukatları da duruşmaya katıldı.

“HEMŞİRELERLE GÖRÜŞÜP, BEKLEYEMEYECEĞİMİZİ SÖYLEDİM”

Duruşmada savunma yapan tutuklu sanık Mehmet Saib Ergör, “Kayınvalidem ve kayınpederimle koronavirüs aşısı yaptırmak için aile sıhhati merkezine gitmiştik. Randevu saati gelmesine karşın beklememiz söylendi. Evvel hemşirelerle görüşüp, bekleyemeyeceğimizi söylemiş oldum. Akabinde müşteki ile görüştüm. Kayınpederimin Alzheimer hastası olduğunu ve oturamadığını söylemiş oldum. Randevu saatinin 12.30 olduğunu hatırlattım. Müşteki bana randevu sistemi ile kendi sistemlerinin farklı olduğunu söylemiş oldu. ‘Bekleyeceksiniz kardeşim’ diye hitap etti.

“BİZE HİTABEN ‘DEFOLUN GİDİN’ DEDİ”

Lütfen konuşmalarınıza dikkat edin dedim, o esnada bana müşteki tarafınca bir temas oldu. Ben de dokunmamasını söylemiş oldum. Kayınvalidem müdahale ederek, müştekiye hitaben ‘belki bizi bekletmez aşımızı yapar’ dedi. Bunun üzerine müşteki, kayınvalideme hitaben ‘işinize gelirse bekleyin saat 13.00’te yapacağız’ dedi. Ayrıyeten 6 kişinin tamamı gelmez ise aşıyı yapmama durumlarının da olduğunu söylemiş oldu. Ben de kendisine bu bilgilendirmeyi az evvel yapmadığını söylemiş oldum. Bize hitaben ‘defolun gidin’ dedi.

“BEN DE TABİPLERE SAYGILI BİR İNSANIM”

Düzgün konuşmasını söyleyince elimdeki kâğıtları fırlatarak ‘ne yapacaksın ulan’ dedi. İmgelerde de görüleceği üzere arbedenin başlangıcını müşteki başlatmıştır. Aile bireylerimin bulunduğu ortamda bu türlü muameleye maruz kaldığım için kendime hakim olamadım ve doktora vurdum. Aslında karşılıklı oldu lakin müşteki bana vurmadı. Ben de hekimlere saygılı bir beşerim. Huzurda Velit Bey’den özür diliyorum. Ben müştekiye hitaben ‘Geri zekâlılar, bu biçimde bir sistem mi olur’ demedim. Sisteme yönelik söylemiş oldum.”
diye konuştu.

11 BİN 250 TL PARA CEZASI VERİLDİ

Mahkeme, sanığın “kasten yaralama” hatasından 11 bin 250 TL isimli para cezası ile cezalandırılmasına karar verirken, kararın açıklanması geri bırakıldı.

Sanık Mehmet Saib Ergör’ün, “kamu bakılırsavlisine karşı nazaranvinden dolayı hakaret” cürmünden beraatine karar verildi.

Mahkeme verilen kararla birlikte sanığın tahliyesine hükmetti.

“DAHA CAYDIRICI CEZALAR İSTİYORUZ”

Duruşma daha sonrasında Küçükçekmece Adliyesi önünde açıklama yapan Dr. Velit Çelebi, “Senenin son gününde bir şiddet olayına maruz kalmıştım. Bugün mahkememiz oldu. Sanık tutuklu biçimde yargılanıyordu. Bugün beraat etti. Para cezası aldı. Para cezası da ertelendi. Açıkçası daha caydırıcı cezalar istiyoruz. İçerde palavra söylemiş olduğimizi söylemiş olduler. Olayı farklı anlattılar. Biz bunlara itiraz edeceğiz. İnşallah adaletin yerini bulacağına inanıyorum.” dedi.

“BASİT YARALAMA KABAHATİNDEN HAKSIZ TAHRİK İNDİRİMİ İSTEDİ”

Uzun vakittir sıhhatte şiddetin önlenmesi için gayret sarf ettiklerini belirten avukat Hatice Gülümser Uğurlu ise “Bu duruşma bu açıdan epeyce kıymetliydi. Neredeyse bir birincisi yaşadık. birinci vakit içinderda tutuklama gerçekleşti. Bilhassa burada sıhhat hizmetleri kanununun katkısı olduğunu düşünüyoruz. Maalesef toplumsal medyanın da tesiri olduğunu düşünüyoruz. bu biçimde bir hadiseden dolayı birinci kere tutuklama oldu. Müvekkilim sıradan yaralama ve hakarete maruz kalmıştı. sıradan yaralama hatasından haksız tahrik indirimi istedi karşı taraf.

İTİRAZ EDECEK

Sorun sistemden kaynaklı değil de doktordan kaynaklı bir problemmiş üzere her vakit için fazlaca üzücü. Sevindirici olan sıhhat çalışanına şiddet uygulamasından dolayı mahkeme huzurunda özür diledi. Sıhhatte şiddetin önlenmesi için sanık ve avukatları bir hesaplaşma sürecine girdi, bu sevindirici bir gelişme. sıradan yaralamadan haksız tahrik indirimi almadan ceza aldı. Haksız tahrik indirimi sistemden kaynaklı meseleleri sıhhat çalışanına yüklemek demektir. Hakaretten dolayı beraat etti. Biz bu mevzuda itirazda bulunacağız.”
sözlerini kullandı.