Akşener: Erdoğan her şeyi biliyorum dediği için tarım bakanı gitti

kunteper

Member
UYGUN Parti Genel Lideri Meral Akşener, İstanbul’da tesirli olan kar yağışıyla ilgili ikazda bulundu. Fox TV’de İsmail Küçükkaya’ya konuk olan Akşener, FOX binasına gelmedilk evvel İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’nu aradığını belirterek, “Kendisinin AKOM’da çalışmalara devam ettiğini, vatandaşlardan epey mecburî olmadıkça bugün yarın trafiğe çıkmamasını rica etti” dedi.

Ocak ayının sonunda İstanbul’da yaşanan ağır kar yağışındaki mağduriyetleri hatırlatan Akşener, “Karayollarında iktidar-muhalefet diye bakılmaz. Muhalefet iktidardan, iktidar muhalefetin sisteminden güç insanların ziyanından artı bedel devşirmesi yanlışsız değildir. Bu defaki karda umarım uyum oluşur. Alandaki inşalardan Allah razı olsun. Felaketlerde zorluklarda afetlerde bu tıp kolektif çalışmayı gerektiren vakit içinderda biz geçtiğimiz karda yanlışlıklar zinciri gördük. Bu sefer evvelden de bilgilendirildiği için vatandaş inşallah bu biçimde bir şey olmaz. Yüksek katlarda da bu işin uyumlu yürümesini eski bir bakan olarak söylüyorum” diye konuştu.

Akşener Rusya-Ukrayna kriziyle ilgili Türkiye için, “Buradaki yapılan iş yanlış. Türkiye bu yapılan işin yanlışlığı konusunda bir tavır almalı. Biz şayet buraya göz yumarsak yarın Çin’de misal bir idare anlayışı var onun sonucunda Asya Pasifik’te neler olacağını anlayamayız” tabirlerini kullandı.

Akşener’in açıklamasından öne çıkanlar şöyleki:

BÜTÜN YUMURTALARI BİREBİR SEPETE KOYMUŞSUNUZ: Türkiye Putin’in karşısında, yaptırımların yanında yer almalıydı ancak Türkiye’nin dış siyaseti şahsi bir dış siyaset olduğu için ve dış siyaset iç siyasetin da bir gereci olduğu için asimetrik bir bağlantı var. Enerjini kıymetli bir noktasını bağlamışsınız bütün yumurtaları birebir sepete koymuşsunuz. Bu bir yanlışsınız. Putin’in karşısında ağzınızı açamıyorsunuz. Bu dış siyaset fazlaca sorunlu dış siyaset. Ukrayna olan ilginizin silah ve savunma endüstrinizin değerli bir partneri. Artık istikrarda götürebilirsiniz ona itirazım yok Ancak bir yandan SİHA, İHA’yı satacaksınız, onun yanındayız biz destekliyoruz, lakin öteki taraftan birilerini göndereceksiniz Rusya’ya, Putin’den özür dilemek midir artık ne olduğunu anlamadım televizyonlara çıkacaklar İHA’ları SİHA’ları tarıma su atmak için gönderdiğinizi söyleyeceksiniz. Buna dünya güler. Bu asimetrik münasebet niçiniyle bir şey yapamazsınız. İstikrarlı siyasetini götürmekle alakalı bir badire yok. Bizim muhakkak halleri koyabilmemiz lazım.

UMARIM HER ŞEYİ TEKRAR DÜZELTİR: Ukrayna Rusya savaşında Rusya’ya ne kadar bağımlı olduğumuz ortaya çıktı. Ayçiçek yetiştirebilirsiniz. Fakat çiftçi ‘bunu değerliye satıyor’ diyerek dışardan almaya başladınız. Gelecek nokta bu. Covidle ders alırlar sandık. Tekliflerde bulunduk. Yapmadılar. Hareket planları hazırladık. Bunun üzerine siz 300-500 yıllık araçları sökeceksiniz maden için daha sonra da yerine dikeceksiniz. Birisinin bu biçimde bir şey olabileceğini söylemesi insanlara hakarettir. Erdoğan her şeyi biliyorum dediği için tarım bakanı gitti. Yeni bakan umarım gözlerin kapatıldığı her şeyi bir daha düzeltir ve çiftçiye dayanak olur.

ÖZÜR DİLEMELİ: Erdoğan çıkıp ‘milletim özür dilerim elimi soktum bu işe olmadı’ demeli. MB ve iktisadın başına hesap verebilir beşerler getirmeli ve hiç bir şeye karışmıyorum demeli. goreceksiniz her şey düzelir. Arkadaşımız ‘bay uzman.’

ŞUURLU YAPILAN BİR İŞ: En son tabipler işte. Erdoğan nizamlı olarak düşman ilan eder. 2002’de tabiplerin hiç bir işe yaramadığını iğnelerini hemşerilere yaptırdığını söylemişti. Daha düşük alan hekimlerle başkalarını karşı karşıya getiriyor. ‘Giderlerse gitsinler’ diyen bir Cumhurbaşkanı var. İnanamadım. Bu şuurlu yapılan bir iş. (HABER MERKEZİ)