Ziya Selçuk, canlı yayında soruları yanıtladı

Melek

Global Mod
Yetkili
Global Mod
Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, CNN Türk’te yayınlanan, Ahmet Hakan’ın sunduğu Tarafsız Bölge programında merak edilen tüm soruları yanıtladı.

Selçuk, “Aşı ile birlikte önümüzdeki aylarda bir rahatlama geldiğinde okulumuzu gerekirse eylülün birinci haftası 5 gün açmak istiyoruz.” dedi.

7 HAZİRAN’DAN İTİBAREN TÜM EĞİTİM ÇALIŞANLARINA AŞI UYGULANACAK

Bakan Selçuk, şu ana kadar 813 bin civarında öğretmene koronavirüs aşısı yapıldığını ve 7 Haziran’dan itibaren isteyen tüm eğitim çalışanlarına aşı uygulanacağını söylemiş oldu.

”ÇOCUKLARIN EN AZ YÜZDE 80’İ OKULA GELİYOR”

Yüz yüze eğitimin geçen pazartesi ilkokul ve ana sınıflarında hafta 2 gün olarak başladığını tıpkı sürecin 7 Haziran Pazartesi gününden itibaren ortaokul ve liselerde de devam edeceğini lisana getiren Selçuk, kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“Çocuklar ve öğretmenlerle fazlaca vakit geçiren biri olarak söylüyorum, okulların açılması nitekim çok yeterli bir haber. ‘Şurada kalmış bir ay niye okulları açıyorsunuz?’ diye soruyorlar. O açılan okullardaki çocukların heyecanını görmek lazım. Bu atmosferi yaşamayanların bunu anlaması epeyce sıkıntı. Bunu görür görmez, ‘Bir ay değil, bir saat bile olsa okulu açalım.’ diyoruz. Zira çocuklar, okullarını fazlaca özlediler. ‘İsteyen gelebilir, istemeyen gelmez.’ diyoruz lakin çocukların en az yüzde 80’i okula geliyor. En epey ilkokullar geliyor, onu ortaokul ve liseliler takip ediyor.”

2020-2021 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 2 TEMMUZ’DA SONA ERECEK

Yüz yüze eğitime geçen okullarda hijyene azami ölçüde dikkat ettiklerini vurgulayan Selçuk, bu yıl okullara yıllık paklık bütçesinin 10 katını verdiklerini ve bu gereçleri de meslek liselerinin ürettiğini tabir etti.

Bakan Selçuk, 2020-2021 eğitim öğretim yılının 2 Temmuz Cuma günü sona ereceğinin altını çizerek, “Salgın olmasaydı olağanda okullarımız eylülün ikinci haftası açılıyor, bu 7 olur, 8 olur duruma nazaran değişiyor. Öğretmenlerimiz sahiden hayli yoruldu ve artık dinlenmeleri lazım. Zira bilgisayardan ders vermek yüz yüze eğitimden daha güç. Bu niçinle seminer yapmayacağız. Lakin isterlerse öğrencilerle birtakım toplumsal ve sportif faaliyetlerde bulunabilirler. Bunun için gerekli altyapıyı oluşturduk.” diye konuştu.

”EYLÜLÜN BİRİNCİ HAFTASI 5 GÜN AÇMAK İSTİYORUZ”

Anne-babaların okulların 5 gün açık olmasını istediklerini anlatan Selçuk, okula gelen çocuk sayısının yoğunluğunun bunu ortaya koyduğunu lisana getirdi.

Okulunu özleyen çocukların okullarının açılması için görüntüler çekip kendisine gönderdiğini, okulları açarak çocukların hasretini giderdiklerini anlatan Selçuk, “Aşı ile birlikte önümüzdeki aylarda bir rahatlama geldiğinde okulumuzu gerekirse eylülün birinci haftası 5 gün açmak istiyoruz. Şartların ne getireceğini bilemediğimiz için hesabımızı yaza nazaran de kışa nazaran de yapıyoruz. Şartlar diğer biçimde gelişirse ona da hazırlığımız var.” diye konuştu.

KARNELER 18 HAZİRAN’DA DAĞITILACAK

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2020-2021 eğitim-öğretim yılı karnelerinin 18 Haziran’da dağıtılacağını hatırlatarak, fizikî imkanlarından yaralanmak isteyen öğrencileri yaz uzunluğu okullarda ağırlayacaklarını, isteyen öğrencilere fizikî etkinlikler ve akademik programlar sunacaklarını söylemiş oldu.

Ulusal Destekleme Programı (UDEP) ve İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP) ile öğrencileri yalnız bırakmayacaklarını söz eden Selçuk, UDEP çerçevesinde bakanlık, belediye ve sivil toplum kuruluşlarının da telafi eğitimi programına katkı sunacaklarını kaydetti.

”GELECEK SENEYE SEVİNÇLE HAZIRLANMALARINI AMAÇLIYORUZ”

Çocuklardan yaz aylarını dolu dolu geçirmelerini istediklerini aktaran Selçuk, “Yaz tatilini boş geçirmeyiniz, tatil boş oturma periyodu değil. Tatile maharet edinmek için bir fırsat olarak bakıyoruz.” dedi.

Öğrencilerin yaş kümesi yükselince uzaktan eğitimden şad olduklarını, küçüldükçe okula gitmek istediğinin arttığının görüldüğünü anlatan Selçuk, salgının eğitimde oluşturduğu sıkıntıların her çocuğa nazaran değiştiğini ve genel bir kıymetlendirme yapmanın mümkün olmadığını aktardı.

Bunun için her yaş gurubuna göre değerlendirmenin yapıldığını ve değişik telafi programları uyguladıklarının altını çizen Selçuk, telafi programları ile meskene kapanan çocukların toplumsal ve duygusal gereksinimlerini gidermeyi, gelecek seneye sevinçle hazırlanmalarını amaçlandığını lisana getirdi.

LGS SONUÇLARI 30 HAZİRAN’DA AÇIKLANACAK

Bakan Selçuk, LGS’nin 6 Haziran Pazar günü yapılacağını, o gün çocukların ve ailelerinin de sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacağını vurgulayarak, şu biçimde devam etti:

“LGS’de bir değişiklik yok, bir daha iki oturumda olacak. Çocukların saat 09.00’da okulda olmaları gerekiyor, imtihan 09.30’da başlayacak. Velililer okulun bahçesinde değil, dışarıda bekleyecek, salgın açından tehlikeli buluyoruz. İmtihana giriş dokümanı öğrencinin sırasında hazır olacak. Fotoğraflı geçerli bir kimlik evrakının yanlarında olması lazım. Cep telefonu ile imtihana giremezler. Kalem, silgi, maske ve dezenfektanları sıranın üzerinde olacak. İmtihanda rehber öğretmenler de nazaranv alacak. Maske takma zaruriliği var fakat birtakım bazı nezaret altında açabilecekler. LGS’ye katılmak zarurî değil, isteyen katılabilir. Direkt müspet öğrenciler özel bir yerde imtihana girecek, temaslılar ise küme halinde denetimli bir biçimde bir ortaya getirilecek. LGS sonuçları ise 30 Haziran’da açıklanacak.”