Yeni polemik: Türk Sanat Müziği

Karbulut

Member
Toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımla tartışma başlatan Dağüstün şunları yazdı:
“Türk Sanat Müziği orkestralarında, ya da korolarında falan şef vardır ya. hiç bir manası yoktur. Büsbütün batı müziği çalışına özenmektir. TSM’den orkestra şefini al, tek şey değişir; önüne geçtiği kişinin önü açılır. Ekranda o da görünür.
Bakın; buna itiraz edenler olacak. Şimdiden söyleyeyim; tartışmaya açık bir mevzu değildir bu. Yazdığım, söylemiş olduğim üzeredir. Bitti. Nokta.

Dağüstün’ün bu paylaşımına tenkitler geldi. Müzikçi Betül Demir bu paylaşıma “Niye, Nüans da mı katmıyor musikimizin şefleri!” diyerek karşılık verdi.
Dağüstün ise “Baş kemancı kâfi yönetmeye. İlla birinin yalnızca el kol sallamasına gerek yok” dedi.

Müge Sargın isimli kullanıcı ise “20 yıla yakın TSM Korolarında kanun çaldım. Tenkidin niye geldiğini anlamakla birlikte şunu düşündüm; ben kanuniydim. Şefim olmasa ne aykırı giderdi diye düşündüm. Çok şey aykırı giderdi. Teorisini iki usta isme karşı savunacak bilgim yok, lakin pratiğinde epey işe yarıyordu” sözlerini kullandı.

Dağüstün, açıklamasının devamında da tenkitlerini sürdürdü. Dağüstün, “Batı müziği epeyce sesliliğinde bile epey sayıda eser şefsiz icra edilebilirken 50 kişinin tıpkı şeyi çalıp söylemiş olduği yerde ‘şef’ palavra dolandır. Bizim tek sesli müziğimizi hor görmüyorum, yanlış anlaşılmasın. Oradaki şeften bahsediyorum” dedi.