Türk Silahlı Kuvvetler mensubu gaziler: Vurulunca değil, unutulunca üzülüyoruz

Melek

Global Mod
Yetkili
Global Mod
1990’lı senelerda Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yapılan terör operasyonlarında misyon alan ve Türkiye Harp Malûlü Şehit, Dul ve Yetimler Derneği üyelerinden Piyade Komando Er Resul Tezcan, Piyade Komando Er Ahmet Dalyaprak ve Jandarma Er Sayim Aykutalp terör örgütü PKK’ya karşı yapılan operasyonlarda yaralanarak, gazi oldular.

Türk Silahlı Kuvvetler mensubu gaziler, 19 Eylül Gaziler Günü’ne özel bildiriler verdi.

“GAZİ OLMADAN EVVEL ŞEHİT OLMAYI GÖZE ALMIŞTIM”

2006 yılında Bingöl Yayladere’de terör örgütü PKK’nın döşediği mayına basarak, ayağından ve gözünden yaralanan Piyade Komando Er Resul Özcan, ‘gazi’ unvanı taşımaktan gurur duyduğunu belirtti.

Özcan yaralandıktan daha sonrasında ağzından çıkan birinci cümlenin ‘Vatan sağ olsun’ olduğunu söz ederek “Tabur kumandanım bu sözlerimi duyar duymaz, bütün birliklere telsizden Resul’e yine söyletin, ağır yaralı olduğu biçimde bunu söylüyorsa analar ne evlatlar doğuruyor, herkes duysun demiş. Bu benim için hayatım boyunca evlatlarıma anlatabileceğim ve gurur duyabileceğim bir olay oldu” dedi.

Gözünden ve ayağından ağır yaralandığını fakat arkadaşlarının amaç olmaması için o an bağıramadığını anlatan Gazi Resul Özcan, “Sağ diz altım ve sol gözüm protez. Gazi olmadan evvel şehit olmayı göze almıştım. Askere gitmedilk evvel de vatanımızı şehit olacak kadar seviyorduk. Yaradan bize gazi olmayı nasip etti. Bu unvanı ömrümüz boyunca gururla taşıyacağız. Toplumsal hayatımızda ailemizden ve devletimizden olabildiği kadar dayanak alıyoruz. Yalnızca toplumda duyarsızlık var. Şehitlerimize, gazilerimize ve bilhassa onların ailelerine her vakit hürmet göstermeliyiz” dedi.

“VÜCUDUMDA 285 ŞARAPNEL MODÜLÜ VAR”

1996 yılında Hakkari Çukurca’da 16 askerin şehit olduğu, 21’inin de yaralandığı terör operasyonunda bedenine 285 şarapnel modülü isabet ettiğini söyleyen Piyade Komando Er Ahmet Dalyaprak, izlerini gurur ve onurla taşıdığını belirtti.

Şehit olan tim kumandanının, operasyona çıktıkları periyotta yeni baba olduğunu anlatan Gazi Ahmet Dalyaprak “Bana çocuğumun kokusu hala burnumda’ dedi. Çocuğu şu an 20 yaşında ve vakit zaman beni arayıp; ‘Babam nasıl gülerdi, en epey neyi severdi’ diye soruyor. İşte gazi ve şehit olmanın en güç yanı da bu.

Şu anda bedenimde 300’e yakın demir modülü var. MR’a bile giremiyorum. Gaziler olarak tek isteğimiz yalnızca 19 Eylül’de değil, her vakit anılmak. Ben 25 yıl öncenin izlerini hala taşıyorum. Gaziler vurulunca değil unutulduğu vakit üzülüyor”
diye konuştu.

“İNSANLARIN BİZE DAHA HOŞ BAKMASINI İSTİYORUZ”

1994 yılında Hakkari Çukurca’da gazi olan Jandarma Er Sayım Aykutalp ise “O an tüm ailem gözlerimin önünden geçti. Bizi Hakkari Devlet Hastanesi’ne kaldırdılar. 15-20 gün orada yattıktan daha sonra Diyarbakır Askeri Hastanesi’ne sevk edildim. Tedavim GATA’da devam etti. Bu süreçte bizim en büyük destekçimiz devletimizden daha sonra ailemiz oldu. Allah binlerce defa razı olsun.

Sol gözüm protez ve ellerimin çeşitli yerinde şarapnel kesimleri var. Bize bu ülke, bu unvanı vermiş. Gazilik unvanını gurur ve onurla taşıyoruz. Lakin bize insanların bakış açısı epeyce farklı.

Bize daha hoş bakmalarını istiyoruz. Sonuçta biz bu ülkeye mâl olduk ve bu ülke bizim. Ben bir gözümü verdim, ikinci gözümü de vermeye razıyım. Bugün istesinler, masraf bir daha veririm. Beşerler bizi biraz daha sevsinler, içlerine alsınlar. Bize biraz bedel versinler istiyoruz”
tabirlerini kullandı.