Trap atıcısı Leonel Martínez, 40 yıllık bekleyişin ardından Olimpiyat Oyunlarına geri dönüyor

celikci

New member
1984’te Venezuelalı Leonel Martínez, Los Angeles Olimpiyatları’nda trap atışlarında yarıştı. 41. sırada tamamladı.

Ancak o sırada sadece 20 yaşındaydı. Elbette çok daha fazla şans olacaktır.

Martínez aslında yine Olimpiyatlara katılmaya hak kazandı – ancak daha geçen Cuma. 40 yıllık bekleyişin ardından nihayet gelecek yıl Paris’teki Yaz Oyunları’na geri dönecek.

Şu anda 60 yaşında olan Martínez, Şili’nin Santiago kentinde düzenlenen Pan Amerikan Oyunları’nda erkekler trap atış yarışmasında ikinci sırayı alarak hak kazandı.

İspanyolca bir röportajda Martínez, “Ben olaylara böyle bakıyorum: yaş sadece bir sayıdan ibaret” dedi.

Şimdi ise 20’li yaşlarındaki birçok sporcuyla yarışacağı Paris’teki antrenmanlara odaklanmış durumda.

Martínez gençliğinden beri Olimpiyat madalyası peşinde koşuyor. Yarışmacıların kum hedeflerine saniyeler içinde ateş ettiği trap atışını, bu sporda uluslararası yarışan babası Alonso Martínez’den öğrendi. İlk kez 17 yaşındayken babası ona silahlardan birini ödünç verdiğinde tuzak atışını denedi.

“Neredeyse hemen bağlandım” dedi.

Martínez’in önümüzdeki yaz Paris’e gelişinin, çoğu zaman fedakarlıklarla dolu kırk yıllık bir yolculuğun doruk noktası olacağını söyledi. Ailesinden uzakta geçirdiği günler, sayısız saatler süren eğitim ve kendinden şüphe duyma nöbetleri vardı, özellikle de Los Angeles’tan beri geçirdiği süre her geçen yıl uzadıkça.

Martínez, Los Angeles’ta ne kadar kafası karıştığını ve o zamanlar “her şeyin ne kadar büyük göründüğünü” hâlâ hatırladığını söyledi. İlk yarışması öncesinde ülkesinin sarı, mavi ve kırmızılarını giydiğinde endişeliydi.

Martínez, “Bu hissin sonuçlara pek katkısı yok” dedi.

Martínez bu Oyunları madalyasız bıraktı ancak Seul’deki 1988 Yaz Olimpiyatları’nda tekrar yarışmayı planladığını söyledi.

Ancak Venezuela’ya döndüğünde hızla normal hayata alıştı.

Tıp uzmanları için önlük ve diğer aletler gibi tek kullanımlık ürünler üreten bir şirket kurdu. Şu anda eşi olan Magaly Chacin adlı kadınla tanıştı ve iki çocuğu oldu. Oyunlar 1988’de başladığında profesyonel rekabetten emekli olmuş ve tüm enerjisini ailesine ve işine odaklamaya karar vermişti.

Ancak yaklaşık 25 yıl sonra Martínez, hayatında istikrarlı bir noktaya ulaştığını fark ettiğini söyledi. Çocukları büyümüştü ve işleri istikrarlıydı, böylece eski hayalini hayata geçirebilecekti.

Martínez, “Ailemin iyi olduğunu ve herkese bakıldığını fark ettiğimde, ‘Artık biraz kendimi düşünebilirim’ diye düşündüm” dedi.

2011 yılında, dünya sahnesine geri dönme hedefiyle trap atış yarışması için yeniden antrenman yapmaya başladığını ve sporun ritimlerinin kendisine ne kadar zahmetsizce geri döndüğünü görmekten etkilendiğini söyledi. Silahı sıkı bir şekilde tutmak ve istikrarlı bir şekilde hedefleri takip etmek doğaldı.

Martínez, “Trap atıcılığı, futbol, yüzme veya tenis gibi diğer sporların aksine, fiziksel bir spordan çok zihinsel bir spordur” dedi. Yüzde 90’ı zihinsel, yüzde 10’u fiziksel olan bir spor.”

Emeklilikten çıktıktan sonra Martínez, 2011’de Meksika’nın Guadalajara kentinde düzenlenen; Toronto, 2015’te; ve 2019’da Peru, Lima. Guadalajara’da başlangıçta genç sporculara ayak uydurup yetişemeyeceği konusunda endişelendiğini söyledi. Ancak Lima’ya vardığında kendine olan güveni geri gelmişti ve rekabet ederken kendini her zamankinden daha iyi hissediyordu.

Martínez, yaş ve olgunluğun tuzak atışında bir avantaj olduğunu söyledi.

Martínez, “Duygularım farklı ve artık düşüncelerimi ve hislerimi kontrol edebildiğimi biliyorum” dedi. “Bu yüzden şu anda Los Angeles’ta olduğumdan daha iyi durumda olduğumu söylüyorum.”

Ancak geçen Cuma günü Santiago’da kendisine gümüş madalya kazandıran atışı yaptığında duygularının onu bunalttığını söyledi.

Martínez’in Olimpiyatlardaki kuraklığı kayıtların başlamasından bu yana yaşanan en uzun kuraklık değil. Binicilik sporcusu Japon Hiroshi Hoketsu’nun 1964 ve 2008 Oyunları arasında 44 yıllık bir boşluğu vardı. 71 yaşındayken 2012 yılında Londra’da tekrar yarıştı ve terbiyede 50 üzerinden 40’ıncı oldu.

Martínez, Paris Olimpiyatlarını başarılarını düşünmek için bir fırsat olarak değil, madalya kazanmaya yönelik bir çalışma gezisi olarak gördüğünü söyledi.

Ve Paris’ten sonra zaten kendisine bir hedef belirlediğini söyledi.

“Kariyerime 1984 yılında Los Angeles’ta başladım” dedi. “Eh, 2028’de Los Angeles’taki Olimpiyatlara gidiyorum ve başladığım yere geri dönüyorum.”