"Tarihe geçecek bir performans gösterdik"

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
"Tarihe geçecek bir performans gösterdik"
Aydın Arkeoloji Müzesi salonunda düzenlenen turizm toplantısına İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer, Türkiye Otelciler Federasyonu Başkan Yardımcısı Tacettin Özden, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) Genel Müdür Yardımcısı Ertan Türkmen, belediye ve turizm sektörü temsilcileri katıldı. “TÜRKİYE, ŞAMPİYONLAR LİGİ OYUNCUSU"İl Müdürü Tuncer, 2019 yılı turizm verilerini incelediğinde Türkiye'nin turizm noktasında Şampiyonlar Ligi oyuncusu olduğunu gördüğünü söyledi. Türkiye'nin geçen yıl 52,5 milyon turist ağırladığını ve 34 milyar dolar gelir elde ettiğini belirten Tuncer, "Turizm ziyaret listesinde altıncı sırada Türkiye olarak biz varız. Altımızda İngiltere, Almanya gibi jenerik ülkeler var. Bu, aslında bizim ne kadar yüksek performansla Şampiyonlar Ligi oyuncusu olduğumuzu resmeden bir tablo" ifadelerini kullandı. "OTEL DOLULUKLARIMIZDA YÜZDE 60-70 BANDINA ULAŞTIK"Turizmin Aydın'ın en önemli ürünü olduğunu dile getiren Tuncer, şunları kaydetti: "Aydın'da 2019 yılında yaklaşık 1 milyon 800 bin civarında turisti ağırladık. Ben o dönem bakanlıkla yaptığım istişarelerde şunu duymuştum 2019 yılındaki verilerin üçte birine erişmek tatmin edici bir skor sayılıyordu. Yani 600-700 bin arasında turisti ağırladığımız zaman. Fakat biz TGA'nın da çok kıymetli çalışmaları ile 2020 yılında Aydın'da 1 milyon 400 bine yakın turisti ağırladık. Otel doluluklarımızda yüzde 60-70 bandına ulaştık. Bu, çok güçlü bir istatistikti. Bizi de mutlu etti, gururlandırdı, sektör de kayda değer bir dayanışma gösterdi. Aydın’da tarihe geçecek bir performans gösterdik diye düşünüyorum." Tuncer, mevcut turizm potansiyelini değerlendirmek, gelecekle ilgili planlama yapmak için bir araya geldiklerini dile getirdi. AYDIN, GOTURKEY’DE TANITILACAKTGA Genel Müdür Yardımcısı Ertan Türkmen de, Türkiye'nin turist sayısını ve gelirini artırmak için çalıştıklarını söyledi. Amaçlarının Türkiye'yi yurt dışına tanıtmak olduğunu ifade eden Türkmen, bu zamana kadar yapılan Türkiye ile ilgili tanıtımlarda Antalya, İstanbul gibi markaların ön plana çıktığını gördüklerini anlattı. Ülke turizmini 12 aya yaymak için ürünlerini geliştirmeleri gerektiğini dile getiren Türkmen, bu kapsamda Şubat ayının sonuna kadar 81 ilin kültür ve turizm envanterini çıkartıp 'goturkey' internet sitesinde tek bir çatı altında tanıtmak istediklerini ifade etti. Toplantının devamında sitede illerin tanıtımının nasıl yapılacağına ilişkin bilgiler verildi.

ALINTIDIR