Sıhhat Bakanı Koca’dan 40 bin sıhhat çalışanı alımına dair detaylar

Melek

Global Mod
Yetkili
Global Mod
Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, TBMM Plan ve Bütçe Kurulunda milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

40 BİN SAĞLIKÇI ATAMASI

Sıhhat Bakanı Koca, 40 bin sağlıkçı atamasına ait de “KPSS puanına nazaran ÖSYM tarafınca yapılacak yerleştirmeyle mülakat yapılmadan 30 bin kontratlı sıhhat çalışanı alım süreci başlıyor. Ayrıyeten bir daha mülakat yapılmadan kurayla 10 bin daima emekçi alımı da yapılıyor olacak.” bilgisini verdi.

Koca, hemşire, ebe, sıhhat teknisyeni, sıhhat teknikeri, psikolog, toplumsal çalışmacı, biyolog, odyolog, çocuk gelişimcisi, diyetisyen, fizyoterapist, iş ve uğraşı terapisti, lisan ve konuşma terapisti unvanlarında alımların olacağını da kelamlarına ekledi.

SIHHAT ÇALIŞANLARININ MAAŞ VE ÖZLÜK HAKLARI

Sıhhat çalışanlarının, bilhassa doktorların maaş ve özlük haklarının güzelleştirilmesini epey önemsediklerini belirten Koca, “Komisyona bir torba yasa geleceğini vekillerimizden öğrenmiş bulunuyoruz. Bakanlık olarak çalışanlarımızın özlük haklarıyla ilgili taleplerimizi ilettik, bu bahse en az bizler kadar kıymet verdiğinizi biliyor ve görüşmeler sırasında değerli desteklerinizi bekliyoruz. Teklif manasında, bilhassa sabit ek fiyatın artırılarak genel bütçeye aktarılması, mesai daha sonrası çalışmanın isteğe bağlı olarak bir daha getirilmesi, emeklilikte de kıymetli oranda bir düzenleme yapılması.” diye konuştu.

Daha evvel bir ek gösterge düzenlemesinin yapıldığını lakin çalışanlar için geçerli olmadığını anımsatan Koca, “O noktada da bir düzenlemenin yapılması gerektiği kanaatindeyiz ve en az hakim arkadaşlarımız kadar bunun düzeltilmesi gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.

TIPTA UZMANLIK EĞİTİMİ GİRİŞ İMTİHANI

Sıhhat Bakanı Koca, asistan doktorların tıpta uzmanlık eğitimiyle ilgili problemlerin da bulunduğunu lisana getirerek, “Bu noktada ıslahat niteliğinde birtakım değişiklikler yapmak istiyoruz. Mart ayındaki imtihanda da geçerli bulunmasına çalışıyoruz. Yıl sonuna kadar bunu netleştirmek istiyoruz. Bilhassa uzmanlıkla ilgili bildiğiniz üzere 4. sınıftan itibaren tıp öğrencilerimiz dershaneye masraf. 4, 5, 6’ncı sınıfta okulla pek alakası olmaz demek istemiyorum ancak genelde pratikte uygulama bu biçimde.” tabirlerini kullandı.

Bununla ilgili yeni planlamalara değinen Koca, “Soruların çekirdek müfredattan sorulması, dershanelerdeki küçük nüanslarla farklılığın oluşturulmasının önüne geçilmesi gerektiği kanaatindeyim. ötürüsıyla çekirdek müfredattan soruların sorulması, lise muvaffakiyet puanı üzere okul muvaffakiyet puanının mutlak ek edilmesi, bilhassa vazife müddetinde beşinci, altıncı bölgelerde çalışma durumuna bakılırsa, yaptığı hizmet temel alınarak bir hizmet puanının ek edilmesi gerektiğini düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Milletvekillerinin ortaya girmesi üzerine Bakan Koca, “Yani okulda verilen derslerden soruların sorulması, okulda bir biçimde ilginin daha ağırlaşmasından bahsediyorum. Dershaneyi kapatmaktan bahsetmiyorum.” açıklamasında bulundu.