Şeyma Subaşı’yı ifşa eden isme ceza

Karbulut

Member
Acun Ilıcalı’nın 2017 yılında ömrünü birleştirdiği, 2018 yılında ise tek celsede boşandığı Şeyma Subaşı’na ödediği nafaka, duyanların ağzını açık bırakmıştı. Acun Ilıcalı’nın, kızının annesi Şeyma Şubaşı’na 125 bin TL ösöylemiş olduğine inanamayan bir banka çalışanı Fulya A. merakına yenik düştü ve Şeyma Subaşı’nın banka hesabına girerek nafaka parasını ifşa etti. Banka iş akdini feshettiği çalışanını savcılığa ihbar etti. Ağır Ceza’da yargılanan genç bankacının cezası belirli oldu.

Subaşı’nın özel bir bankada bulunan hesabının ekran manzaraları ‘Ilıcalı’dan gelen 125 bin liralık nafakanın görüntüleri’ ismi altında toplumsal medyada paylaşılmaya başlandı. Banka çabucak inceleme başlattı. Fotoğrafın, 2 Ocak’ta bankaya ilişkin olarak kullanılan özel bir platformdan çekildiği, platformda oturum açan kişinin de kredi izleme ve tahlil kısmında çalışan Fulya A. olduğu belirlendi.

Sabah’tan Dilek Yaman Demir’in haberine göre Subaşı’na ilişkin varlık listesinin görüntülemesini yapma işinin Fulya A.’nın işi gereği olmadığı anlaşıldı. Çalıştığı bankanın ihbarı üzerine Fulya A. hakkında, ‘şahsi bilgilerin kaydedilmesi ve bilgileri hukuka karşıt olarak verme’ hatalarını işlediği nedeni öne sürülerek iddianame düzenlendi. Asliye Ceza Mahkemesi, işlenen cürmün 5411 sayılı yasa kapsamında kaldığını, kabahatin ‘Sırların açıklanması’ olduğunu ve belgenin bir üst mahkeme olan İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine hükmetti. Yargılama kararı, 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’na muhalefet ettiği belirlenen genç bayan, 1 yıl mahpusa mahkum edildi. Ceza 10 aya düşürüldü ve 5 yıl kontrol müddetine tabi tutulmasına karar verildi.

“BİLGİLERE YALNIZCA BAKTIM, KAYIT ALMADIM”

Yapılan yargılama kapsamında hakim karşısına çıkan 35 yaşındaki genç bankacı, şunları söylemiş oldu: “Şeyma Subaşı’nın banka ayrıntılarını yalnızca merakımdan dolayı görüntüledim fakat hiç bir biçimde kaydını almadım. 2019 yılında Şubat ayında teftiş konseyi beni çağırdı. Şeyma Subaşı’nın hesap ayrıntılarını görüntülediğimi söylemiş olduler. Ben müfettişe merakımdan dolayı Subaşı’nın ayrıntılarını görüntülediğimi söylemiş oldum.”