Saffet Sancaklı: Tek erdemli insan siz misiniz? Ali Koç’tan reaksiyon…

JabbaWorkeZz

Active member
Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Konseyi’nde, Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu Teklifi’nin 13 hususu onay aldı.

Kanun teklifinin görüşmelerinde, birtakım unsurlar üzerinde muhalefet milletvekillerinin de imzasını taşıyan ortak önergelerle değişikliğe gidildi.

Milliyetçi Hareket Partisi Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, Spor Yasası ile ilgili açıklamalarda bulundu. Sancaklı, muhakkak kabahatlere karışmış bireylerin hayatları boyuncu hiç bir spor branşında, federasyonda, kulüpte yöneticilik yapamayacağını belirtti.

“Kulüpler borç batağında”

Sancaklı, TBMM’deki konuşmasında yasanın niye çıkması gerektiğini deklare etti. Sancaklı, ”2016 yılında bu yasanın çıkması gerektiğini söylemiş olduk. Ben milletvekili olmadan evvel bu yasa epey sefer buraya gelmiş lakin bir türlü yasallaşmamış. Türk sporunu ve Türk futbolunu yöneten bireyler kimler? Spor’un ortasında olmayanlar yönetmeye geliyor. Yöneticilik yapan herkese lafımız değil. Futbol tanınan diye oradan konuşuyorum. Keşke bu yasa daha evvel çıksaydı. Kulüplerimizin büyük çoğunluğu, 5 kadro hariç borç batağına saplanmış durumda! 31 Mayıs 2021 yılında olan sayıları söylüyorum. Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor’un toplam borcu 17 milyar TL… Geçen sene bu vakit içinderda bu kadardı. daha sonradan kur farkı ve transfer periyodu ortaya girmiş. 1 Aralık 2021 yılı tarihi yani 5 ay evvel 4 kulübün borcu 26 milyar TL olmuş…” ifadelerini kullandı.

“Oyuncu yetiştirmeyen kimse yöneticilik yapamayacak”

Sancaklı kulüp liderleri ve yöneticilerine seslenerek, “Geçmiş borçlarını ödemeleri lazım. Doğal olarak 15-20 tane yabancı almayacaklar. Ne yapacaklar? Altyapıya yatırım yapacaklar. Bizim Türk çocuklarına yatırım yapacaklar. Birkaç sene daha sonra nazaranceksiniz. Oyuncu fışkıracak Türkiye’de… Görmüyor musunuz? 16 yaşında çocuklar şu anda Galatasaray da Fener’de Beşiktaş’ta oynuyor. Ya bu çocuklar oynar lakin onları alana bırakacaksın. Çocuk geliyor, yetişti yetişiyor. 8 yaşında başlıyor, geliyor 18-19 yaşında bir gelip bakıyor ki grupta 16- 17 tane yabancı var. Çekiyor, dönüyor, gidiyor küsüyor. Ne oldu bu artık bu Arda’lar falan çıktı bu genç çocuklar aslan üzere oynuyorlar. Gençlere bu fırsatı vermemiz lazım. Biz şu anda bu kanunla kulüplerin altyapıya zorlayacağız. dedi.

“Bir siz mi erdemlisiniz?”

Sancaklı, Spor Yasası daha sonrası ‘Kulüpleri yönetecek adam bulamazsanız’ eleştirileri üzerine şu biçimde konuştu:

“Eğer altyapı ile uğraşmayan oyuncu yetiştirmenin kimse orada yöneticilik yapamayacak. Başkanlık yapamayacak. Zira beceremeyecek. Bu arkadaşlara buradan söyleyeyim diyorlar ki siz bu maddeyi çıkarırsanız şayet yönetecek adam bulamazsınız. Lider ve yönetici bak bu Türk milletine saygısızlık yapmayın. Buradan hepinize söylüyorum, Türkiye’de 500 tane 1000 tane gururlu adam yok. Bir siz mi erdemlisiniz?”

Ali Koç: Milletvekilimiz tarafınca ‘Şerefsizler, namussuzlar’ olarak tanım ediliyoruz

TBMM’de görüşülen spor maddesine ait de konuşan Ali Koç, şu görüşleri aktardı:

“Süper Lig kulüpleri olarak fikirlerimizi ve tasalarımızı anlattık. Görüştük, dinlendik mi? Hayır. Siyasetçiler ‘Kulüplerin görüşlerini aldık’ diyebilirler. Evet aldınız. Uyguladınız mı? Hayır. Kesin taslakta bizim görüşlerimiz var mı? Hayır. Bu kadar çabalarken bir milletvekilimiz tarafınca ‘Şerefsizler, namussuzlar’ olarak tanım ediliyoruz. Yasanın bu türlü çıkmasının ileride epey büyük sakıncalar doğuracağından kuşkunuz olmasın. bu biçimde değerli ve gururlu bir mükafata layık görülürken birtakım siyasetçi tarafınca ‘Olağan kuşkulu hatta namussuzlar, şerefsizler’ düzeyinde tanımlanmak da insanın içini acıtıyor. Bu telaffuzları şiddetle reddediyorum.”

KAYNAK: AA