Polisin, ‘Türkiye Yüzyılı’ müziği okuması Meclis gündeminde

kunteper

Member
ANKARA – Polis Akademisi Mezuniyet Töreni’nde AK Parti’nin ‘Türkiye Yüzyılı’ programı için bestelenen müziğin çalınması ve RTÜK’ün kanallara tıpkı husustaki tanıtım sineması talimatı tartışmaları ve yansıları de birlikteinde getirdi.

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, “parti-devlet” tartışmalarına yol açan uygulamaları Meclis gündemine taşıdı. Yeneroğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle önerge verdi.

‘KARAR HANGİ MÜNASEBET İLE ALINDI’

Radyo Televizyon Üst Şurası (RTÜK) üyesi Okan Konuralp, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Sıhhat Bakanlığı’nın hazırladığı AK Parti’nin “Türkiye Yüzyılı” logosuyla başlayan “HealthTürkiye” isimli tanıtım sinemasının televizyon ve radyolarda “ücretsiz ve zorunlu” olarak yayınlanmasına karar verildiğini tabir etti. Bunun üzerine “bağımsızlık ve tarafsızlık” vurgusu yapan Yeneroğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a şu soruları sordu:

🔸
RTÜK, tez edildiği biçimde, bir siyasi partinin seçim kampanyasında kullanılan logonun yer aldığı tanıtım sinemasının televizyon ve radyolarda fiyatsız ve mecburî olarak yayınlanması istikametinde bir karar almış mıdır?

🔸
RTÜK tarafınca bu tarafta alınmış bir karar varsa tarafsızlık ve bağımsızlık unsuru ile bağdaşmayan bu karar hangi münasebet ile alınmıştır?

🔸
Karara mevzu tanıtım sinemasına emsal mahiyette bir parti propagandasına niye olabilecek öbür reklam sinemaları de kelam konusu mudur? Birebir biçimde bu reklam sinemalarının de fiyatsız ve zarurî olarak televizyon ve radyolarda yayınlanması için planlama yapılmakta mıdır?

‘EMİR HANGİ MAKAM TARAFINDAN VERİLDİ?’

Yeneroğlu, Polis Akademisi Bandosu’nun AK Parti müziği çalması üzerine ise İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan şu soruların cevabını istedi:

🔸
Siyasi bir partinin seçim faaliyeti kapsamında bestelenen bir müziğin Polis Akademisi Bandosu tarafınca tertip edilmesi, çalınması ve söylenmesi Polis Akademisi Bandosu’nun kendi takdiri ile mi gerçekleşmiştir? Şayet bir buyruk doğrultusunda çalınmış ise bu buyruk hangi makam tarafınca verilmiştir?

🔸
Kelam konusu müziğin çalınması buyruk doğrultusunda gerçekleşmiş ise bu buyruk yazılı olarak mı yoksa kelamlı olarak mı verilmiştir?

🔸
Yukarıda bahsedilen kanuna ve anayasaya terslik halleri gözetilerek hukuka muhalif buyruğu veren ve hukuka karşıt buyruğu yerine getiren çalışanlar hakkında idari ve isimli soruşturma başlatılmış mıdır? (DUVAR)