Peter Wohlleben ağaçların gizli yaşamını ortaya koyuyor

oKMaDeM

New member
Peter Wohlleben1964 doğumlu Belçikalı yazar ve orman korucusu, her zaman doğayla iç içe yaşamış ve son kitabında, Ağaçların gizli yaşamı Yakın zamanda piyasaya sürülen ve kırkın üzerinde dile çevrilen çok satan kitap (Electa Mondadori basımları), ormanların habitatını, baş kahramanları ağaçlar arasındaki etkileşimler, savunma ve hareketlerden oluşan en samimi haliyle ortaya koyuyor. Daha önceki çalışmaları şunlardır: Ormanın bilgeliği (2018), Hayvanların bilgeliği (2019), Doğanın görünmez ağı (2020) e Ağaçların sesini dinle (2022).

Doğaya olan tutkunuz ne zaman başladı?
“Doğaya olan tutkum çok erken çocukluk yıllarımda başladı, nedenini bilemiyorum. Ailenin bir nevi yeşil koyunuydum ve açık havada, doğada olmayı her zaman sevdim.”

Çalışmalarınız nelerdir?
“Ormancılık okudum ve ağaçların sırlarını keşfetmek için uzun süredir bilim adamlarıyla işbirliği yapıyorum.”

Dünyanın en ünlü orman korucusu olarak kabul edilir. Kaç yıldır bu işi yapıyorsunuz ve bu meslekte sizi en çok heyecanlandıran şey nedir?
“30 yıldan fazla bir süredir orman korucusu olarak çalışıyorum ve her gün ormanda olmayı seviyorum. Hala keşfedilecek bu kadar çok şeyin olmasını heyecan verici buluyorum. Örneğin, tüm türlerin %80'ini bilmediğimiz tahmin ediliyor. Avrupa ormanlarında yaşayanlar.”

Arazide yaptığınız uzun gözlemlerden sonra ağaçlarda sizi en çok etkileyen şey nedir?
“Ağaçlar genel olarak inanıldığından çok daha sosyaldir: Büyük bir ormanda yazın yerel sıcaklığı 10°C'den fazla düşürebilirler ve hatta yağmur bulutları bile oluşturabilirler. Onlar iklim değişikliği zamanlarında en iyi müttefiklerimizdir.”

Ağaçların da diğer canlılar gibi hafızaları olduğunu, birbirleriyle konuştuklarını, duyguları hissettiklerini, hatta güneş yanıklarına ve kırışıklıklara maruz kalabileceklerini belirtiyor. Bütün bunları nasıl algılayabiliriz?
“Örneğin, ağaçların sıcak ve kurak yazlar olduğunda davranışlarını değiştirdiğini görüyoruz. Daha sonra hayatlarının geri kalanı boyunca su tüketimini değiştiriyorlar. Bu etki, bazı bakterilerin varlığıyla daha da artıyor. Bakteriler ağaçlardaki genleri etkinleştirip kapatabiliyor. Hatta ağaçların kalıtsal stratejileri hatırlamasına yardımcı olduklarını bile söyleyebiliriz.”

Ağaçların nasıl etkileşime girdiği, hareket ettiği ve kendilerini nasıl koruduğu hakkında konuşuyor. Bize kendinizle ilgili doğrudan deneyimlerinizden bahseder misiniz?
“Herkesin gözlemleyebileceği tipik bir etkileşim, yaşlı, canlı ağaç kütükleri arasındaki etkileşimdir. Yapraklar olmadan artık fotosentez yapamadıkları için aslında ölmeleri gerekir. Ancak bazen yüzyıllarca hayatta kalırlar. Bu yalnızca yakındaki ağaçların bu kütüklere şeker çözeltisi sağlamasıyla mümkündür. kökler arasındaki bağlar aracılığıyla”.

Şu anda Belçika sınırındaki Eifel bölgesinde Hummel yakınlarında üç bin dönümlük bir ormanı yönetiyor. Tipik bir gününüz nasıl geçiyor?
“Artık ormancılık sektöründe daha az, oğlum Tobias'a ait olan ormancılık akademisinde daha çok çalışıyorum. Orada ormanların daha ekolojik bir şekilde nasıl yönetileceğini öğretiyorum. Ayrıca kitap yazmaya, ders vermeye ve çevreyle ilgili çalışmalara katılmaya devam ediyorum. Bu her günü farklı ve heyecanlı kılıyor. Akşamları ormandaki yaşlı ormancının evine dönüyorum.”

Peki gelecek?
“Planım mutlu bir hayat sürmek. Ben megaloman değilim, bu yüzden dünyayı değiştirebileceğimi düşünmüyorum. Ama bazı insanların ormanların hayatlarımız için ne kadar önemli olduğunu anlamasını sağlayabilirsem, o zaman gerçekten hissederdim. mutlu.”