Odatv’nin haberi Meclis gündeminde… Bakanlığın sakladığı isimler

kunteper

Member
Adana’da geçen hafta Ulusal Eğitim Bakanlığını sarsan bir ihale yolsuzluğu operasyonu gerçekleştirildi.

Odatv’nin sayfalarına taşıdığı hadisede, yaklaşık 200 kişi Kaçakçılık ve Organize Hatalarla Gayret Şubesi takımları tarafınca gözaltına alındı.

Operasyon yapılacağı öncesinden bildirilen Ulusal Eğitim Bakanlığı da operasyondan saatler evvel Adana Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Veysel Durgun’u bakılırsavden aldı. Ayrıyeten Durgun’un takımlı yardımcıları Kazım Baran ve Mustafa Yaylacı da ani bir kararla nazaranvden alındı.

60 MİLYON TL ZİYAN

nazaranvden almaların akabinde saatler daha sonra bu isimlere operasyon düzenlenerek gözaltına alındı. Odatv’nin edindiği bilgilere nazaran Adana Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü’nün açtığı ihalelere fesat karıştırıldığı ve devletin yaklaşık 60 milyon TL ziyana uğratıldığına ait somut meczuplar üzerine harekete geçildi.

MECLİS GÜNDEMİNDE

Odatv’nin gündeme getirdiği skandalı CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komitesi Üyesi Orhan Sümer, Meclis gündemine taşıdı.

Sümer, Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şu soruların karşılığını istedi:

“Maddi ölçünün büyüklüğü göz önüne alınacak olursa Adana’da gerçekleşen olayın yerelden merkeze kontakları araştırılmış mıdır? Bakanlık nezdinde başlatılmış bir soruşturma var mıdır?

İsmi geçen kamu müteahhitlerinin Ulusal Eğitim Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarıyla yaptığı öteki projeler bulunmakta mıdır? Geriye dönük araştırma yapılmış mıdır? Bu kamu müteahhitleri hangi şirketlerdir? Bugüne kadar Ulusal Eğitim Bakanlığı bünyesinde hangi işleri tamamlamıştır?”

Orhan Sümer, “Adana Kaçakçılık ve Organize Hatalarla Uğraş Şube Müdürlüğü takımları, Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü’nün açtığı ihalelere fesat karıştırıldığını ve devletin yaklaşık 60 milyon TL ziyana uğratıldığını belirledi. Adana’ da Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü’nün ve Yardımcılarının ortasında bulunduğu çete devleti 60 Milyon lira soyuyor, Ulusal Eğitim Bakanlığı’ndan çıt çıkmıyor. Artık tuz kokmuş” dedi.

“SUÇUN BAKANLIKTAKİ KIYMETLİ BİREYLERE ULAŞMASININ ÖNÜNE Mİ GEÇMEK İSTİYOR”

Orhan Sümer şu tabirleri kullandı:

“200’den çok kişinin gözaltına alındığı, vilayet ulusal eğitim müdürü ve yardımcılarının ortasında olduğu 8 kişinin tutuklandığı, 52 kişi için daha tutuklama talebinin istendiği yerde Hakim ‘örgüt yok, birey suç’ sonucuyla tutuklamaları gerçekleştiriyor.

200 kişinin kuşkulu olduğu bürokratların, kamudan ihale alanların olduğu yerde nasıl örgütlü cürüm olmaz. 4 tane öğrenci yan yana yürüdüğü vakit örgütlü cürümlerden süreç yapanlar kabahatin Bakanlıktaki kıymetli bireylere ulaşmasının önüne mi geçmek istiyor. Bu soruşturma kesinlikle titizlikle ve şeffaflıkla yürütülerek, sonuna kadar gidilmelidir.”

“KURUMLARIN YAPISI BOZULDU”

Orhan Sümer, “bundan evvelki Ulusal Eğitim Bakanı, Bakanlıkta cemaat yapılanması arttı tezi ile istifa ediyor, Sayıştay Raporu Ulusal Eğitim Bakanlığı ile ilgili atamalarda usulsüzlük var tespitinde bulunuyor. Üzerinden çok geçmeden Adana’da yolsuzluklar ortaya çıkıyor. Aslında yalnızca Sayıştay Raporları baz alındığında devletin tüm kurumlarında yolsuzluk olduğu tespit edilebilir. AKP İktidarı millete hizmet etmeyi, yandaşına hizmet etmeyle karıştırdığı için kurumların yapısı bozuldu” dedi

“KİMLER TARAFINDAN ATAMALARI YAPILMIŞSA DERHAL ORTAYA ÇIKARILMALI”

Orhan Sümer, “Sayın Genel Liderimiz epey haklı bir açıklama yaparak ‘artık kâfi kanunsuz buyruk uygulayan bürokratlar bunu yapmaktan vazgeçsin’ dedi. Türkiye’de tüm kamu takımlarını liyakatsiz, şahısların ve kümelerin çıkarlarına hizmet eden bireylerle doldurdular. Sonuç ortada. Adana’da yaşananlar tablonun en küçük kesimi. Bu atamalarda ve bu yolsuzluklarda hangi kamu müteahhidinin, hangi siyasi partiyle bağı var ise, yolsuzluğa bulaşan Kamu bakılırsavlileri kimlerse ve kimler tarafınca atamaları yapılmışsa derhal ortaya çıkarılmalı ve hesap sorulmalıdır.” diye konuştu.

ÇOUKLARA MASKE DAĞITAMADIKLARI DEVİRDE MİLYONLUK VURGUN YAPMIŞLAR

Orhan Sümer, “Ulusal Eğitim’deki yolsuzluklar ne yazık ki tüm Türkiye’nin içini acıtıyor. Okullarda paklık materyallerinin, dezenfektan mamüllerinin yetersiz olduğu, şahsi paklık mamüllerinin okullara dağıtılamadığı için çocuklarımızdan istendiği, öğrencilerimize maskelerini kendiniz getirin dendiği devirde, Ulusal Eğitim Müdürlüğü Yöneticileri aracılığıyla milyonlarca liralık yolsuzluk yapıyor. Yazıklar olsun.” dedi.