Niğde’de eski eşi tarafınca vurulup felç olan hanımın bakım parası kesildi

Melek

Global Mod
Yetkili
Global Mod
16 yaşındaki kızıyla bir arada hayata tutunmaya çalışan Esma Demircan gözyaşları ortasında, “Bu hale geldim ve onun bedelini bu türlü ödemek istemiyorum. Kızımla birlikte bir çaba veriyorum. Lütfen sesimi duyun.” tabirlerini kullandı.

“AĞIR ENGELLİ RAPORUM KISMİ BAĞIMLIYA ÇEVRİLDİ”

Yaşadıklarını anlatan Demircan yetkililerden yardım isteyerek, şunları söylemiş oldu:

“Bundan 10 yıl evvel boşanma etabındaki eşim tarafınca silahla ailemin konutunda vuruldum. Vurulma daha sonrasında omurilik felci olarak kaldım, kendisi cezaevine girdi ve boşanmamız gerçekleşti. 10 yıldır süren bir hayat uğraşım var ve yüzde 96 ağır engelli raporum vardı ve süresizdi. Bundan 2 yıl evvel rehabilitasyon merkezine tedavi görmek için müracaat yaptım, oradan heyet raporu istediler. yeniden o raporu alabilmek için müracaat yaptım. 2 buçuk ay evvel Aile Toplumsal Hizmetler Bakanlığı beni aradı ve raporumun yenilenmesini söylemiş olduler. Gittim tekrar Niğde Devlet Hastanesi’ne müracaat yaptım, bu kere ağır engelli süresiz raporum yüzde 76 kısmi bağımlıya çevrildi.

“BÖYLE BİR ŞEY İMKANSIZ, 10 YILDIR OMURİLİK FELCİYİM”

bu biçimde bir şey olması imkansız, zira 10 yıldır omurilik felciyim. Hasta alt bezi kullanıyorum ve sonda kullanıyorum. Bunların raporları da mevcut elimde ve kullandığım ilaçlar da var. Niğde Vilayet Sıhhat Müdürlüğünden bu duruma itiraz ettim. Aksaray Devlet Hastanesi’ne yönlendirdiler beni. Oraya da gidip heyete girdim, orda da raporumu yüzde 76 kısmi bağımlı verdiler.

“SAÇINI TARAYABİLİYOR MUSUN DİYE SORDULAR”

Heyetteki hekim bayanın bana söylemiş olduği ‘saçını tarayabiliyor musun’? Evet saçımı tarıyorum lakin ben bez kullanan bir hastayım, bezimi kendim mi değiştirmem gerekiyor? Son olarak itiraz hakkım olduğunu söylemiş olduler. Bu kere da Kayseri Kent Hastanesi’nden heyet raporu istediler. Artık bir daha heyete gireceğim ancak bu benim son hakkım. tekrar bu raporu nasıl verecekler bilmiyorum.

“KIZIMLA VERABER GAYRET VERİYORUM”

Ben bakım bağışı ile devletimizin bana verdiği toplumsal yardımlaşma ile geçinen bir beşerim. Bir tane kızım var 16 yaşında, lise birinci sınıfa gidiyor. Kızımın okul servisi, yemek parası, benim öteki bir destekçim yok. Hem anneyim hem babayım tıpkı vakitte bu engelli halimle bir bireyim. Bu meskenin sorumluluğu benim üzerimde. Lütfen benim sesimi duymalarını istiyorum, bu sorunu çözmelerini istiyorum. Bu hale geldim, hatasız günahsız ve onun bedelini bu türlü ödemek istemiyorum. Kızımla birlikte bir gayret veriyorum.”