Moda dünyasını bir daha hoplatmaya geliyorlar

Karbulut

Member
1998-2004 yılları içinde yayınlanan Sex and The City, 17 yıl daha sonra bir daha ekrana gelmeye hazır. Bir ölçü haber yazısı girişi üzere oldu lakin özünde haberciyim ben, artık yönetim edin. Tanıtımlar dönmeye başladı, benim kuşağın bayılarak izlediği dizi, aralık ayı prestijiyle artık kahramanları 50’lerine gelmiş bayanların maceralarını anlatacak.

Özgür hanımın maceralarını, tıpkı vakitte New York merkezli bir öyküde izlemek yirmi yıl öncesinde nefis bir tecrübeydi. Özgürlükleri sınırsızdı ve en çok aşk acısı çekiyorladı. Dört kahraman da iş güç sahibiydi, para kaygıları yoktu, hiç biri aman ay sonu geldi kira ödeyeceğim, kartlarım patladı diye dellenmiyordu.

İstanbul’da yaşadığım 2000’lerin başında, tamam ben de şahane bir biçimde gezip tozuyordum kabul lakin SATC bayanları değildik hiçbirimiz, aşk meşk kadar meslek ıstırabımız da vardı.

ARKADAŞLIKLARINI DA KISKANIRDIK

Çok acayipti sahiden, dizide bir köşe müellifini canlandıran Sarah Jessica Parker üzere giyinmesine gibir dahabiliyorduk, kız arkadaşlarımızla öğle yemeklerinde olmasa da hafta sonları yahut akşamları buluşabiliyorduk fakat o kadar. Özgürlük, dizideki özgürlük o denli kıskandırıcı bir noktadaydı ki anlatamam, ha yalnızca aşk meşk bağlantılarını, cinselliklerini yaşama rahatlıklarını falan değil; arkadaşlıklarını da kıskanıyorduk. Büyük kentte sıkı bir arkadaş edinmek güç ve o arkadaşın ömrünüzde kalabilmesi mümkün olamıyor koşullar gereği, eh aslına bakarsan evlilik arkadaşlıkları da tökezletiyor.

GELELİM KIYAFETLERE!

Aman ben diziden ve kıyafetlerden bahsetmeye oturdum yazının başına bana neler yazdırıyorsunuz, artık tüm modacılar diziyi bekliyor. Bakalım kesim nasıl şekillenecek diye.

Yalnızca modacılar değil olağan, alışveriş ve moda tutkunları da. Dizinin yayınlandığı devirde kahramanların kıyafetleri ve bilhassa Carrie’nin ayakkabıları/dolabı olaydı. pek hayli marka, diziden daha sonra satış patlaması hayatıştı, eh ben de gençtim ben de hoştum ben de para kazanıyordum.

Dünyanın en rahatsız sivri burun iğne topuk ayakkabılarına manyak paralar ödediğimi hatırlıyorum, yeminle söylüyorum üstüne para verseler giy diye, bugün konutta bile giymem. Bırakın saatlerce sokakta dolaşmayı…

Monola Blahnik markası S.J. Parker ile o denli bir ivme kazandı ki, markalar dizi oyuncularını giydirmek için yarışa başladı. Hatta daha sonrasında S.J. Parker kendi markasını yarattı, ne giyse hem satış patlaması yaşandı birebir vakitte çabucak taklitleri yapıldı.

Çekim fotoğraflarının birinde kısa küt topuklu bir ayakkabı giymiş Carrieciğimiz ancak asla sevmediğim bir model, kendi markasına ilişkin, elinde sarı Fendi, başında devasa çiçekli şapka ve ayağında pembiş 400 dolarlık ayakkabılar. Çok uyumsuz üzere lakin rahat işte, dedim ya kafana bakılırsa gibir dahaceksin, şu oldu bu olmadı diye düşünme, aşacağız kendi zevkimizi de modanın direttiklerini de. Gerekirse ben de giyerim o pembiş babaanne ayakkabılarından, ne var?

HERKES TULUM GİYECEK MUHAKKAK OLDU

Ay neredeyse İstanbul’daki bütün bayanların isminin yazdığı altın kolyeleri vardı Zira Carrie’nin kolyesi modaydı ve benzerini yaptırmak kolaydı.

Yeni seri Just Like That çekim fotoğrafları paylaşıldıkça biz bayanları delirtmeye devam edecek üzere görünüyorlar. bir daha kostüm takımı harikulade iş çıkartmış, bir daha bayanlar nefis giyiniyor ve apayrı bir trendin sinyalini veriyorlar.

Hatta S.J. Parker’ın tulum giydiği bir fotoğraf yayınlandı geçen gün, vintage bir tulum giymişti, GAP marka. Söylenen o ki, satışlar patlayacak bir daha. Topuklu ayakkabı giymişti tulumun altına, moda muharrirleri çılgına döndü, kaç gündür bu fotoğrafı paylaşıyorlar. Ayakkabı Aquazzura marka, metalik renkte ve topukları kristallerle süslenmiş, 900 dolar. Tıpkı fotoğrafta Mirandacığım Reebok giymişti, ikisinde de bayıldım.

Ve nihayetinde, birtakım firmalar, dizinin yayınlanmaya başlamasını bekliyor, kreasyonlarını satışa sunmak için.

Şahsen isterim ki daha rahat ayakkabılar giyiyor olsunlar, artık kasmasınlar; anladığım kadarıyla da dayanılmaz rahat bir moda akımıyla karşılaşacağız. Yani birbiriyle alakası olmayan altlar üstler, renkleri uyumsuz kadrolar, abartılı fakat epeyce zevkli desenler var. Hatırlarsınız dizinin sinema sinemalarından birinde Carrie bir uzun tül etek giymişti yere kadar kabarık ancak üstünde basic bir tişört vardı, nefisti değil mi? Hah işte bir daha öyleler. Charlotte hariç o bir daha klasik çizgisinden vaz geçmemiş üzere duruyor lakin onun usulünün da takipçisi fazlaca.

SANKİ HANGİ NOKTADA SATC BAYANLARI?

Charlotte’u canlandıran Kristin Davis’in giydiği İngiliz markası Emilia Wickstead elbise anında tükenmiş örneğin, bir daha anında tükenen YSL ayakkabılardan bahsetmiyorum bile…

Miranda’yı canladıran ve beyaz/gri saçlarıyla nefis görünen Cynthia Nixon’ın giydiği uzun krep Jason Wu marka pantolon örneğin 500 dolar, anında bitmiş, bir daha üstüne giydiği kareli pastel/toprak renklerdeki kazak 250 dolar ve Cynthia’nın bahsetmiş olduğu kıyafetlerle fotoğrafı yayınlanır yayınlanmaz eserler bitmiş..

Çanta ve ayakkabılar da durum birebir, Fendi “baguette” çanta, S.J. Parker’ın elinde göründüğü andan itibaren yüzde 40 artırmış satışı.

olağan olarak yeni dizideki kostümleri, meskenleri, saçları makyajları hayli merak ediyorum. Lakin daha da fazlası, aşkları nasıl yaşadıklarını merak ediyorum.

Mr. Big ile inişli çıkışlı, bol gözyaşı dolu bir aşk yaşayan Carrie artık duruldu mu örneğin? Eski hengameleri çekişmeleri devam mı? Kocası uğruna din değiştiren Charlotte nitekim memnun mu birebir adamla, yıllardır? Avukat Miranda, barmen kocası Steve ile ne yaptı, güç bir aşktı onlarınki de.

Yok anladım ki salt bir moda yazısı yazmam mümkün değil, işin içine aşk meşk sokuşturmadan yapamıyorum, her neyse dizi başlasın ben size bir daha anlatırım ne giymişler, hatta en son kiminle sevişmişler… Değil mi lakin?

Elif Aktuğ