Maya Gabeira, sörf yapmak bile okyanusu kurtarabilir

oKMaDeM

New member
“Okyanus benim evim. Büyülü ve güçlü. Dalgalarında geziniyorum ve sörf tahtamla onu kurtarmaya yardım edebiliyorsam mutluyum.” Maya Gabeira okyanusların kraliçesidir: 36 yaşında, doğuştan Brezilyalı ve evlat edinilmiş Portekizli. Dev dalgalarla yüzleşen sörfçüler için ayrılmış bir spor olan Big Wave Surfed’in yıldızı. Bir kadının sörf yaptığı en yüksek dalga rekorunu elinde tutuyor. Bir tahtaya bağlı bir nokta olan o, 2020’de 22 metre yüksekliğindeki bir su dağını evcilleştirmeyi başardı ve En Büyük Dalga Dünyası 2020’yi elde etti.

Yeteneği ve cesareti ile tanınan atlet Maya Gabeira, Unesco Okyanus ve Gençlik Şampiyonu olmayı kabul ederek hayatını korumayla iç içe geçirmeye karar verdi. Diğerlerinin yanı sıra sürdürülebilirlik zirveleri düzenleyerek yeni nesilleri harekete geçirmenin ön saflarında yer almak. Oğlanlar ve kızlar arasında yaşam tarzı değişikliklerini teşvik etmek için yeni Unesco kampanyası GenOcean’ın ana sözcüsü ve yüzü olarak seçildi. Nereden ilham alacak? Dalgalardan ve rüzgardan.

“Kirlilikten deniz biyoçeşitliliğinin kaybına kadar okyanusla ilgili pek çok zorluk konusunda çok endişeliyim. Unesco Okyanus ve Gençlik Şampiyonu rolümde beni motive eden şey, onu çok sayıda perspektiften görme fırsatı. L “Unesco, biyoçeşitliliği korumak için hareket ediyor, okyanusun bilimsel araştırmalarını ve kültürel değerlerini destekliyor. Eylemini duyurmak benim için bir onur”, diye açıkladı Büyükelçi olmayı kabul ederek. Ve Unesco, hikayenizin ve becerilerinizin gençleri bu küresel mücadelede harekete geçirebileceğine inanıyor. Gabeira, “Çocuklar için bir cesaret ve azim kaynağı olmak istiyorum” dedi. Muhafız.

Zorluklar onu kesinlikle korkutmuyor. O bir hayatta kalan. 14 yaşından beri Rio de Janeiro sahilinde sörf yapıyor. Yetenek, beceri ve tutku hemen görülebilir. 15 yaşında Avustralya’da ve 17 yaşında Hawaii’de. Her zaman mükemmel dalgayı aramak. 2007’de, sonraki sekiz yılda da yanında kalan bir ödül olan Büyük Dalgalar Ödülü’nü kazandı. 2008’de, 1967 doğumlu vatandaşı Carlos Bunge ile birlikte Alaska dalgalarında sörf yapan ilk kadındı. . 26 yaşındaki Maya, bir antrenman sırasında dev bir dalganın üstesinden gelmeye çalışır, ancak tahtadan fırlatılır ve bileğini kırar. Bayılır ve tamamen dalgaların insafına kalır. Onu takip eden Carlos, onu girdaptan çekip kıyıya geri getirmek için hayatını riske atıyor., canlandığı yer. Maya bunun onun için ekstrem bir spor olduğunu biliyor ve pes etmiyor.

Atlantik Okyanusu’nun Portekiz Extremadura’yı yıkayan kısmında, Nazarè’de o mükemmel dalgayı tekrar sürmeyi deneyecek ve yedi yıl sonra dünyanın en iyi büyük dalga sörfçülerinden biri olarak taçlandırılacak. Birkaç yıl öncesine kadar sadece erkekler için düşünülen bir sporda, kadınların sayıca önemli ölçüde geride kalmaya devam ettiği bir sporda, sadece eğitim ve azim değil, cesaret de gerektirir.

Ama Maya o gün Nazarè’de bir adamı dövdüğü için dev dalgalar sporuna başlamak isteyen birçok kıza örnek oldu. Çok az kişi buna inandı ve şimdi onun başarısı başlıklı bir belgeselde anlatıldı. Maya ve Dalga. Amerika Birleşik Devletleri’nde yapıldı ve geçen yıl Toronto Uluslararası Film Festivali’nde sunuldu. Gabeira burada başlangıcından, dalgaları aşan çalışmasından, okyanusun ona verdiği tatminlerden ve aynı zamanda erkeklerin egemen olduğu bir sporda ciddiye alınmak için üstlenmek zorunda kaldığı mücadelelerden bahsediyor. Sörfte – özellikle büyük dalgalarda uygulanan – meslektaşlarıyla birlikte üstlendiği bir savaş, cinsiyet eşitliği savaşı. Hep birlikte bir zafer kazandılar. World Surg League gerçekten de tüm profesyonel yarışmalar için kadınlara ve erkeklere eşit ücret verdiğini açıkladı. “Tarihi” sporcular tarafından tanımlanan bir sonuç.

“Dünyadaki en güçlü, en güçlü ve en tehlikeli yaratık, odaklanmış bir kadındır.”
Ama roman gibi görünen tüm hayatı. Lübnan kökenli bir aile olan babası Fernando Gabeira eski bir devrimcidir. “8 Ekim” hareketiyle Brezilya diktatörlüğüne karşı mücadele etti, hapis ve sürgünün ardından Yeşiller Partisi’ni kurdu. Bugün siyaset ve gazetecilik arasında gidip geliyor ve kitapların yazarı. Anne Yame Reis ünlü bir stilist, kız kardeşi Tami ise psikolog. Birçoğu bir ailede yaşıyor, Maya Gabeira’nın Rio’daki bir Alman okulunda aldığı eğitimin bir parçasını oluşturan birçok zorluk. Ama onun şampiyonu olmak için denizin devlerinin önünde korkuyu ve ayrımcılığı evcilleştirmesi gerekiyordu. Ve o yaptı.

Şimdi, erkekleri döven sörfçü, kendini yalnızca sörf yapmaya değil, aynı zamanda okyanusu kurtarmak için olumlu eylemi teşvik etmeye adamış pek çok kız ve erkek çocuk için bir ilham kaynağı. Ve ona öğrettiği tüm derslerle okyanusun “kendi üniversitesi” olduğunu söylüyorsa, Ulusal Okyanus ve Amerika Birleşik Devletleri Atmosfer İdaresi’nin başına geçen ilk kadın olarak bilinen Amerikalı okyanus bilimci Sylvia Earle’den ilham aldığını ortaya koyuyor. Kamu haraç 8 Mart’ta geldi. Unesco tarafından düzenlenen bir Ocean Decade Convertions etkinliğinde “Bana göre Earle, ilham verici bir öncü ve umut ve coşkuyla okyanus savunuculuğu için bir lider” dedi.

Gabeira’da Okyanus On Yılı’nın sonuna kadar hayata geçirilecek fikirler konusunda kesinlikle bir eksiklik yok. “Gezegendeki oksijenin yarısını deniz sağladığı için onu sağlıklı tutmak hayatta kalmamız için bir gereklilik. Bu yüzden deniz koruma alanlarının %30’unu oluşturmayı düşünüyorum. İlk hedefim bu olacak” , aynı vesileyle, bilim adamlarına güvenmenin bugün her zamankinden daha fazla gerekli olduğunun altını çizmeye hevesli olan şampiyonu açıkladı.

“Okyanusları korumanın her yönünü ele almak, iklim değişikliği krizi ve gıda kriziyle başa çıkmakla ilgili kararları ele almak için bilimin rehberliğine ihtiyacımız var. Öyleyse bilimin bize söylediklerini dinlemenin ve yaşam biçimimizi değiştirmenin zamanı geldi. denizle aramızdaki uyumu bulmak için yaşa. Biz ve bir bütün olarak doğa”.

Evi, aşırı sörf disiplini için dünyanın en gözde yeri olan Lizbon’un kuzeyindeki dev dalgaların başkenti Nazarè’deyse, Gabeira hayatını Rio de Janeiro ve Los Angeles arasında paylaştırıyor. Sosyal medyada aktif, Instagram profilinde sadece spor etkinliklerini değil çevre için yaptığı aktivizmi de paylaşıyor. Oceana’dan yana olan gibi, kar amacı gütmeyen kuruluş okyanuslarda biyolojik çeşitlilik lehine kampanyalar yürüttü. Oceana ekibiyle birlikte iklim değişikliği, biyoçeşitliliğin kaybı ve okyanusların sömürülmesiyle bağlantılı gıda krizi hakkında konuşmak için yerel kurumlarla yapılan toplantılara katıldığı Patagonya gezisinden yeni döndü. Yoğun balıkçılıktan okyanus asitlenmesine. Ama nasıl değiştirilir? Tam olarak yeni nesillerden başlayarak.

Maya ve Canavar genç okuyucular için resimli bir kitaptır. “Canavar”, yedi katlı bir binanın yüksekliğine ulaşabilen ve kıyıya öyle bir kuvvetle çarpıyor ki köyün pencereleri titreşiyor.

İnsanlar bu büyük dalgadan korkar ve astım hastası küçük bir kız olan Maya canavara yaklaşmaması gerektiğini bilir. Bunun yerine, yalnızca korkularını değil, aynı zamanda erkek akranlarıyla aynı fiziksel yeteneklere sahip olmadığına inanan insanların önyargılarını da aşmaya çalışarak büyük dalgalara binmeyi öğrenmeye karar verir. Yazar Maya Gabeira ve kitabı pandemi sırasında antrenman yapamadığı zamanlarda yazdı.

Kendi hayatından ilham alarak, bunun küçük kızların korkularıyla yüzleşmelerine, sporda cinsiyet klişeleriyle savaşmalarına ve okyanusu sevmelerine yardımcı olabileceğini açıkladı. Evet, çünkü “canavar” kitapçıya geldikten sonra Denizdeki Maya, birçok resim içeren bir kitap. Hikayenin devamıdır. Okyanusun ve orada yaşayan hayvanların, dengenin temellerinin ve kurtarılması gereken deniz biyoçeşitliliğinin o kadar çok resmi var ki. Çok geç olmadan. En iyi sörfçüler? Her zaman rüzgarın estiği yeri ve mükemmel dalgayı arayan atlet, “Yunuslar” diyor. Ama iki kez yaşamış şampiyonun bize söylediği özel dalga, denize saygıdır.