Lucio’nun yolculuğu: “Turizm ve kirlilik tehdidi altındaki 33 İtalyan adasına doğru yol”

oKMaDeM

New member
İtalya’nın 33 küçük adasının adamı adaların yok olacağından korkuyor. Ya da daha doğrusu: kimliklerinin kaybolması. Bu yüzden de kendini koydu 6 metrelik yelkenli botta kabinsiz yolculuk, “Maribelle”, acele etmeden onlara teker teker dokunuyor. Her iniş noktasında, hepsinden çok adalıları, giderek daha uzak bir geçmiş ile küreselleşme riskinin yüksek olduğu bir gelecek arasında dengede duran toprakların bekçilerini aradınız. Daha sonra Lucio Bellomo40 yaşındaki Palermo’dan pişmanlık duyan bir elektronik mühendisi (dahil olmak için Fransa’da doçentlik kürsüsünden vazgeçti) seyahat günlüğünü emanet etti – Elba’dan Ustica’ya, Lampedusa’dan Venedik’e, Ponza ve Ischia’dan geçerek vb. , sanatçılara ve yazarlara her zaman ilham vermiş olan adalara duyulan hayranlığın ardından – aynen böyle adlandırılan iki ciltlik bir kitap, 33 Adayakında bir belgesel film izleyecek olan Mursia tarafından yayınlandı.

Yüzlerden oluşan bir mozaik, – karşılaşmalardan ve diyaloglardan beslenen – yalnız olmayan denizcinin yolculuğunu oluşturur. Bu Mary Guccion Favignana’lı, seksen yaşını geçmiş, onu temel soruyla baş başa bırakıyor: “Biliyor musun, otuz yaşımdayken turizme cennetten gelen manna gelecekmiş gibi baktım. öyle değil çünkü turizm istila ediyor ve bazen bir halkın ruhunu öldürebiliyor”.

Lucio, son birkaç ayını geçirmeyi seçtiği Ischia’da yolculuğuna dönüp ufku gözlemler. “Kısa yaz döneminde talan edilmiş ve yılın geri kalanında kendi haline bırakılmış aşırı ve marjinal bir güzellikler ağına dolanmış buldum kendimi. – Hemen açıklıyor – Ama anladım ki bu İtalya’nın geleceği için tehlikede olduğu burada da. Küreselleşme adaları da etkiledi, kendi özelliklerini göstermekten çok anakaraya benzeme eğilimindeler. Yerel yönetimlerin, adanın ancak anakara ile arasındaki mesafe daralırsa ilerleyeceği mesajına sık sık rastladım. Elbette, adalar ve adalar var. Öte yandan, ada ne kadar uzaksa, erişim o kadar güvencesiz ve kimlik o kadar direniyor. düşünüyorum Ketenörneğin veya reklam Alicudi. Ama burada bile beni ürperten işaretler gördüm. Yine de adalardan bir şeyler direniyor, en insan yapımı adalarda bile: Bugün bile yetmiş bin nüfusuyla Ischia’ya ayak bastığınızda bir ada havası soluyabilirsiniz. Tam olarak ne olduğu karmaşık ve açıklamak belki de imkansız. Yine de var. Ve savunulmalıdır.”

Bekleyebilecek (bekleyemeyecek) enerji dönüşümü

Sonra, bugün her zamankinden daha önemli olan sürdürülebilirlik konusu var. Enerji bağımsızlığı. “adacık üzerinde Amantani, Peru ve Bolivya arasındaki Titicaca Gölü’nde, 3800 metre yükseklikte, birkaç yüz nüfuslu, bir buçuk yıl önce yürürken bir fotovoltaik enerji santraline rastladım. Oradaki insanların neredeyse bin yıl önce yaşadıkları gibi yaşadıkları, ancak sahip oldukları elektriğin ne kadar azının da o elektrik santralinden geldiği beni etkiledi. Bunun için bugün Daha küçük İtalyan adalarının neden fotovoltaik tesislere veya rüzgar enerjisine, deniz akıntılarına, yeşil dönüşüme odaklanmadığını merak ediyorum.. Salina veya Elba’da çok mütevazı birkaç projeye rastladım. Yine de ikna edilecek daha az insan ve şehirlerdekinden daha az ihtiyaç olacaktır. Ama hayır, adalar asla olabilecekleri kadar küçük laboratuvarlar değildir. Su yapıcıların olmadığı veya yetersiz olduğu su temini için de değildirler. İşte ülkemizin dar görüşlülüğü burada yatmaktadır. Ayrıca, uzun süredir balıkçılık ve tarımla geçinen İtalyan adalarının birçoğunun gıdada kendi kendine yeterli olması, sürdürülmesi giderek zorlaşan bir model. Ve böylece Carrubba di restoran gibi erdemli gerçeklerin büyüsüne kapılmama izin verdim. Martin Noel Ustica’da, bazı küçük istisnalara rağmen – örneğin makarna – teklifleri azaltma ve bazı açılardan basitleştirme riskiyle bile, içeriği yalnızca adadan olan yemekler sunuyor”.

Sebze bahçeleri, takas ve doğaya direnme

Yelken altında iki okyanus geçişi, dalış eğitmeni Lucio Bellomo, belirgin Sicilya ritmiyle, 15 Nisan 2018’de (kalkış) ile başlayan bir yolculukta keşfedilen adalarından bahsederken birkaç kez başını sallıyor. Palermove 23 Ağustos’ta sona erdi, Venedik). Kısacası, her şey onu ikna etmiş gibi görünmüyor. Ancak ayrıca erdemli hikayeler aradı (ve buldu). “Dayanıklılık” teriminden nefret ediyor, ancak bunları profilleri olarak gösteriyor. belirli özellikleri korumanın önemini anlamış olan tecrit edilmiş gerçekler.

“İLE Ischia – söyler – bir kadın, Luciana Morgerabahçe fazlalıklarını sosyal medya aracılığıyla takas etmek için bir mekanizma olan Green Exchange 3.0’ı icat etti; etkinlikler, okumalar ve laboratuvarlar aracılığıyla ekilmemiş arazilerin ekimine dönüşü, israfın azaltılmasını ve her şeyden önce adanın yeşil ruhunun yeniden keşfedilmesini tetikliyor” .Ve bir de tabii ki doğa var.

İtalyan adaları genellikle biyolojik çeşitlilik vahaları olarak kalır. – Lucio notları – Daha uzak olanlar, anakaranın plastik, böcek ilaçları ve ağır metaller açısından sürdürülemez antropik baskısına yalnızca kısmen maruz kalıyor. Ustica, Linosa ve Capraia’da dalış yapmak paha biçilemez. Kuşların göçmen fenomeni için sıcak noktalar olarak adaların önemini takdir edebildim ve San Pietro adasında yuva yapan kraliçenin şahinini şu şekilde kaydettim: Aeolianve yazın her akşam on binlerce örneğin yeni doğanlara bakmak için karaya döndüğü Linosa’daki önemli yelkovan kolonisi. Müthiş! Ancak Ayrıca, bulanık sularla çevrili ve aşırı turizmin saldırısına uğrayan, yerel toplulukların kendilerinin de sık sık suçluluk duyduğu çok, çok fazla ada gördüm.ve sonra, olağanüstü doğalarını savunmak için teorik olarak ideal olan Deniz Koruma Alanları sisteminde hala neyin işe yaramadığını merak ettim. İdeal rotanın, deneyimsel ve olgun bir turizm tarafından izlenen, örneğin “Nesos” gibi gerçeklerle kesişen rota olduğuna inanıyorum. Peter LoCascio, Flavia Grita Ve karamel mustica Aeolian Adaları, flora ve faunanın saygılı ve asla istilacı olmayan keşfine yüksek profilli bilimsel geziler sunuyor. Pekala, hemen oradan başlardım.”