Linda Maggiori: “Arabasız yaşamak çünkü yapabiliyorsun”

oKMaDeM

New member
Linda BinbaşıSerbest gazeteci, eğitimci ve yazar, kocası ve üç çocuğuyla birlikte Ravenna ilindeki Faenza'da yaşıyor ve burada birkaç yıldır arabasız ve (neredeyse) sıfır atıkla sürdürülebilir bir yaşam tarzını deniyorlar. Yakma fırınlarının kullanımına karşı mücadele eden ve sürdürülebilir hareketlilik lehine mücadele eden çeşitli derneklerde gönüllü olarak yer alıyor. Ayrıca okullarda çevre eğitimi projelerini de destekliyor.

Linda Maggiori şöyle diyor: “Küçüklüğümden beri hayvanları sevdim ve onları savundum, kirlilik üzerine küçük araştırmalar yaptım, büyükannemle bahçede olmayı ve dağlarda yürümeyi seviyordum. Çocuklarımın doğumundan sonra ilgim yeniden başladı. önüme çok önemli bir soru koydular: Onları bulduğumdan daha iyi mi yoksa daha kötü mü bırakmak istiyordum? Zeminin giderek betonlaştığını, ağaçların azaldığını ve havanın kirlendiğini gördüm, bu gerçekten hayatlarımızı değiştirdi. Eşim de üzerimize düşeni yapmanın aciliyetini benimle paylaştı, en azından deneyin. Son yıllarda İtalya'nın her yerinde çocuklarının sağlığı konusunda endişe duyan birçok anneyle tanıştım, onlarla bir ağ kurduk. Kuzeyden Güneye Anneler“.

Linda Maggiori ve ailesi 2011'den beri seyahatleri için artık arabayı kullanmıyor ve 2019'da kitabını yayınladı. Arabasız yaşıyorum (Macro Edizioni, Cesena 2019) deneyimini anlatıyor. “Başlangıçta – diye devam ediyor Maggiori – araba bir kaza sonrasında bozulduğu için bu bir seçim değildi. Daha sonra bu bir yaşam tarzı tercihi haline geldi ve biz de artık buna alıştık. Açıkçası gerekirse asansörü kabul ediyoruz. Neyse ki Faenza'da istasyon var Kısa yolculuklarda ise bisiklet kullanıyoruz. Büyük çocuklar okula gidiyor, tek başına spor yapıyor, küçüklere ise yine eşlik ediyoruz ama ailede herkesin kendi bisikleti var ve onu her gün kullanıyor. Bu da çocuklara büyük bir özerklik sağlıyor. Ayrıca daha ağır şeyleri taşımak için biri elektrikli diğeri kaslı iki kargo bisikletimiz var. Ayrıca tatile gitmek için toplu taşıma araçlarını da kullanıyoruz, genellikle treni, o kadar ki başlığıyla başka bir kitap yazdım. Arabası olmayanlar için rehber, İtalya'daki tüm demiryolları ve Alplerden Sicilya'ya kadar seyahat hikayelerimiz. Dünyanın en motorlu ülkesiyiz, 100 kişi başına 65 araba ile ABD'den sonra ikinci sıradayız, aynı zamanda havası en kirli ve kaza oranı yüksek ülkelerden biriyiz.”

Arabalar her alanı kolonize ediyor, araba sahipliğini azaltmak ve toplu taşıma kullanımını teşvik etmek giderek daha gerekli hale geliyor.”
Linda Maggiori, ilk çocuğunun doğumunda emzirmeye ve yıkanabilir bebek bezlerinin (Gaaf) kullanımına yardımcı olmak, israfı en aza indirmek ve günlük yaşamında sürdürülebilir bir yaşam tarzını benimsemek için bir dernek kurdu. “Artık – Major altını çiziyor – artık bunun bir parçası değilim ama çevreye olan ilk bağlılığımdı. Anneler çoğunlukla güvensizlik veya destek eksikliği nedeniyle emzirmek için mücadele ediyor ve çok kolay bir şekilde yapay süte geçiyorlar. Yani diğer annelerle birlikte, Emzirme yardım grubunu kurduk, aynı zamanda “aupair anneler” için WHO-Unicef kursuna da katıldık ve oradan, benim de kullandığım yıkanabilir bebek bezlerinin kullanımını teşvik etmek için “bebek bezi kütüphanesi” oluşturmak da doğal hale geldi. dört çocuğum için de israfı azaltıyorum, bebekler için de çok sağlıklılar. Tamamen başarılı olamasak da, özellikle büyüyen dört çocukla birlikte yukarı yöndeki israfı azaltmaya çalışıyoruz ve çok katı olmak istemiyoruz. Meyve ve sebzeleri doğrudan organik pazarlardan, organik tahıl veya bakliyatları ise yerel satın alma gruplarıyla satın alıyoruz. Apartmanımızı tamamen gazdan arındırarak, fotovoltaik panellerle, ısı pompasıyla ve elektrikli nihai tüketimle yeniledik. yenilenebilir enerji. Evde ekmek yapıyorum ve sadece organik gıda alıyoruz. Ben vejeteryanım, neredeyse veganım, kocam da aynı, çocuklar ise hepçil ama biz sadece organik olduğu bilinen ve sertifikalı küçük yerel çiftliklerden et alıyoruz. Ayrıca belediyeden kiraladığımız ve sinerjik bir şekilde yetiştirdiğimiz küçük bir sebze bahçemiz var. Çok az çapalıyoruz ve bazen bahçede birkaç küçük meşe ağacı beliriyor, zamanı gelince onları mümkün olan yerlere dikiyoruz, böylece şehrin “ormanlanmasına” küçük bir katkı sağlıyoruz. Arazi tüketimine karşı mücadele ediyoruz ve yakın zamanda sular altında kalan bir alanda güzel bir çayır oluşturacak bir alt bölümü durdurmayı başardık. Ailemiz son zamanlarda hacimli kartonlardan kaçınmak ve kağıttan tasarruf etmek için 'pizza kutuları' ve paket pizza kapları satın aldı. Ayrıca aile partileri düzenleyenlere ödünç vermek üzere yıkanabilir tabak ve bardaklardan oluşan bir set olan 'stoviglioteca'yı da icat ettik. Sıfır atık“.

Linda Maggiori ayrıca okullarda çevre eğitimi projelerinde de yer alıyor. “Okullar beni, son kitabım gibi kitaplarımı sunmaya çağırıyor” diye ekliyor Asi Anneler (Terra Nuova Edizioni, 2023), İtalya'nın kirlenmiş bölgelerindeki kadın mücadelelerini konu alıyor. Çocuklar çok tutkulu, çoğu zaman tüm sorularına cevap verecek yeterli zaman olmuyor. Genellikle en kirli SIN alanlarını ve ilgili kaynakları içeren boş bir İtalya haritası sunarım. Bu aynı zamanda coğrafyaya dair yeni bir düşünme biçimidir; çocuklar, sanayileşmenin getirdiği refah perdesinin arkasında feda edilen bölgelerin ve anlatılamaz adaletsizliklerin gizlendiğini keşfederler.”

Geçtiğimiz Mart ayında, hayatlarını barışa adayan ancak iklim değişikliği konusunda iyimser olmayan kadınları onurlandırmak için 2016 yılında Monteleone di Puglia'da oluşturulan “Şiddetsizlik Ödülü”nü de aldı. Maggiori şu sonuca varıyor: “Geleceğimiz konusunda çok kötümserim. Ciddi bir iklim ve ekolojik kriz içindeyiz ve bundan kurtulabileceğimiz kesin değil, özellikle de bizi yönetenlerin durumu tersine çevirmek için yeterince çaba göstermemesi nedeniyle Aslında fosil yakıtlara ve silahlara milyarlarca avro harcıyorlar. Ne yazık ki savaşın sadece gerçekleştiği yerde değil, hazırlandığı yerde de yıkıcı bir çevresel etkisi var. Savaşsız Ölüm cihazları üretmenin yanı sıra genişlemesiyle çevreyi de mahveden RWM silah fabrikasına karşı savaşanlar. Ama bu karamsarlık eyleme engel değil, cesaretimizin kırılmasına izin vermemeliyiz, gücümüz olduğu sürece mücadele etmeliyiz. Bunu çocuklarımıza borçluyuz.”