Kılıçdaroğlu: Hiç bu biçimde öfkelenmedim, rezil bir tertip var

kunteper

Member
İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in, kızını altı yaşındayken bir tarikat üyesiyle imam nikahıyla ‘evlendirmesi’ ve çocuğun senelerca cinsel istismara maruz bırakılması haberlerine ait konuşan CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “yaşamımda fazlaca az bu biçimde öfkelendim. Burada rezil bir tertip var” dedi.

Kılıçdaroğlu, iktidarı eleştirerek, “Ben bu çeşit fetvaları verenlerin doruğuna binilsin dedim dinlemediler. Fetva verenleri cesaretlendirdiler” diye konuştu.

Halk TV yazarı Fikret Bila’nın sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, “Bu haber ortaya çıktığı andan itibaren olayı yakından takip ettim. Her safhası hakkında bilgi sahibi olduk. Ben de herkes üzere büyük bir öfkeye kapıldım. Hatta hayatımda epeyce az bu biçimdesi bir öfkeyle dolduğumu açıkça söyleyebilirim. Fakat süreci gerek çocuğumuzun durumunu gerekse de türel sürecin sağlıklı işlemesini gözeterek özel bir hassasiyetle izledim” sözlerini kullandı.

“Olayı kapatmak için gösterilen çabaları nasıl karşılıyorsunuz?” sorusuna karşılık veren CHP önderi, “Buradaki tablo, birkaç günlük reaksiyon ve infial ile geçilecek bir tablo değil. Burada rezil bir tertip var. Çocuğumuzun ayan beyan sözlerini inceleme gereği bile duymayan savcıdan düzmece kemik ölçümü yaptıran bireylere, olayın vahametini gölgelemek için inancımızı öne süren medya kuruluşlarına ve toplumsal medya elemanlarına kadar büyük bir tertip kelam konusu. Evvel bunu görmek gerekir. Türkiye ayağa kalkmıştır. Bu ülkenin vicdanı, haysiyeti ve geleceği kelam konusudur. Artık de çıkmışlar “bu sıkıntı siyaset üstü” diyorlar. Bu içimizi yakan, nefesimizi kesen durum, şahsen siyasetin ana konusudur. Bayanların, çocukların şiddete ve istismara karşı korunmasından daha değerli bir siyasi husus yoktur. Bunu çözmeyen siyaset, buna sessiz kalan siyaset fazlaca açık söylüyorum; Bu hataların ortağı olur” dedi.

‘AİLELERİNİZE, ETRAFINIZA BU HAKİKATİ ANLATIN’

“Ben bilhassa bayanlara, muhafazakâr ailelerden gelen genç kızlarımıza seslenmek istiyorum” diyen Kılıçdaroğlu, “Bu çocuğumuzun gözyaşlarını, çektiği acılarını bir an düşünün. Ailelerinize, etrafınıza bu hakikati anlatın. Bu iktidar için her türlü zorbalığa göz yuman bireyleri açık halde görün… Bunların ne inancımızla ne ortak değerlerimizle ne aileyle ne de maneviyatla bir ilgileri var. Onlar için yalnızca, tamah ettikleri para, lüks, şatafat ve mevkileri var. Artık kâfi diyelim değerli evlatlarım, artık kâfi diyelim… Bir temizin daha hakkına kastedilmesin istiyorsak, artık kâfi diyelim!” kelamlarını kullandı. (HABER MERKEZİ)