Kayseri’de 8 yıllık cinayetin şüphelisi, 3’üncü kere söz değiştirdi

Melek

Global Mod
Yetkili
Global Mod
Kayseri’nin Sarıoğlan ilçesi Palas Mahallesi’nde 3 Haziran 2014’te Cemal Uzun, meskeninde pompalı tüfekle vurularak öldürüldü.

Olay tarihinden 2 hafta evvel nişanlanan 15 yaşındaki kızı Adeviye ise kolundan ve karnından bıçaklandı.

Tedavisinin akabinde sıhhatine kavuşan Adeviye, sözünde kar maskeli bireylerin altınlarını çalmaya kalkıştığını bu sırada kolundan ve karnından bıçaklandığını, odasından çıkan babasının da çıkan arbedede vurularak öldürüldüğünü söylemiş oldu. O devir olayla ilgili yürütülen soruşturmada şüphelilere ulaşılamadı.

“BENİM OLAYLA HİÇBİR ALAKAM YOK”

Vilayet Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Ofis Amirliği takımları, 2021 yılında belgeyi bir daha açtı. Kayseri genelinde bine yakın şahısla yüz yüze görüşen takımlar aile bireyleri üzerinde ağırlaştı.

Olay sırasında bıçaklanan daha sonraki periyotta ise evlenen Adeviye H., tabirinde, “Babam, nişanlım ile uygunsuz konuşmalarımı duydu. Akabinde arbede etmeye başladık nişanda takılan altınları istedi daha sonra da nişanı atacağını söylemiş oldu. Tekme attım. O da beni bıçakladı. daha sonra Amcam sesi duyar duymaz geldi. Holde babam ile konuşup bir odaya kilitledi. Akabinde da amcamın elinde bir tüfek gördüm.” dedi.

AMCA TUTUKLANDI

Adeviye H.’nin sözü doğrultusunda takımlar, annesi Fadime Uzun ile amcası Nuri Uzun ve yengesi Nejla Uzun’u gözaltına aldı. Suçlamaları reddeden şüphelilerden Nuri Uzun, tutuklandı, başkaları ise özgür bırakıldı.

ÖMÜR UZUNLUĞU MÜEBBET MAHPUSU İSTENDİ

Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma sonunda Nuri Uzun hakkında, ‘kardeşi taammüden öldürmek’ hatasından ağırlaştırılmış ömür uzunluğu mahpus cezası istemiyle dava açıldı.

Kayseri 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde sanık Uzun’un yargılanmasına devam edildi. Davanın ikinci duruşmasında sanık Nuri Uzun ile ölen Cemal Uzun’un müşteki yakınları hazır bulundu. Nuri Uzun, savcılık tabirlerini yine edip, ağabeyini öldürmediğini belirterek, “Benim olayla hiç bir alakam yok. Hatasızım. Ağabeyimin gerçek katillerinin bulunmasını istiyorum” dedi.

“POLİSİN BASKISI İLE AMCAMIN İSMİNİ VERDİM”

Duruşmada 10 kişi şahit olarak dinlendi. Şahit beyanları daha sonrası kelamları sorulan Cemal Uzun’un kızı Adeviye H., polisin baskısı ile amcasının ismini verdiğini tez ederek, “Amcam, hatasız yere 3 aydır cezaevinde. Amcamın başını yaktım. Polislerin baskısıyla söz verdim. Yalvarırım, amcamı tahliye edin. Amcam konutun en küçüğü ancak en akıllısı odur. Bize bakar, 4 konuta amcam bakar. 2 evladım üzerine yemin ederim. Amcam, olay günü bize bir şey yapmadı. Polisin baskısı ile bu türlü söylemiş oldum” diye konuştu.

“OĞLUM KATİL DEĞİL”

Uzun kardeşlerin annesi Havva Uzun da duruşmada, “Oğlum katil değil. Bize acıyın. Şayet Nuri katil olsa size ellerim ile teslim ederim” tabirlerini kullandı.

SAVCI AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTEDİ

Duruşmada mütalaasını veren savcı, sanık Nuri Uzun’un ‘Kardeşi taammüden öldürmek’ cürmünden ağırlaştırılmış müebbet mahpusla cezalandırılmasını istedi.

Mahkeme heyeti, sanık Uzun’un tutukluluk halinin devamına karar verip, avukatının temele ait savunma yapmak için müddet istemesiyle duruşmayı erteledi.