Kaymakam Soley’den çömlekçilere sitem ve çağrı: “Size yalvarıyorum”

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Kaymakam Soley’den çömlekçilere sitem ve çağrı: “Size yalvarıyorum”
Avrupa Birliği hibe destek programlarından çömlekçilere yönelik olarak geçen yıl ve bu yıl 2’şer milyon Euro'luk destek sağlandığını ancak çömlekçilerin bir araya gelememesi sonucu bu fırsatların kaçtığı hatırlatan Kaymakam Soley, esnaflara sitem etti. Soley, “Çömlekçilik ilçemizi ileri götürecek, yarınlara taşıyacak bir meslek. Ama bir şeyler yapılmazsa dericiler nasıl gittiyse çömlekçilik 5-10 sene sonra Karacasu’dan silinebilir. Bu geleneksel mesleğin sürmesini istiyorsak buna göre üretim yapmak zorundayız. Çömlekçilerimiz ve dernek başkanımız burada. Arkadaşlar KOSGEB’le biz Avrupa Birliğinden 2 milyon Euro hibe bulduk. Yalan desinler. 7 kişi bir araya gelip bir şirket kuramadılar. Bu sene aynı imkan yine çıktı. Bu şirket kurulsaydı 2 milyon Euro hibe almıştık. Arkadaşlar bu şekilde ilerlenmez. Ben Kaymakamlık olarak bir günde şirket kurdum. Ben çömlekçilere yeter ki proje getirin hepsine destek vereceğim dedim ama tek bir proje gelmedi” dedi. “BİR TOPRAK GÖNDEREMEDİK”Bir diğer konuda da çömlekçilerle bir toplantı yaptıklarını ve kendilerini Avanos’a gönderdiklerini ifade eden Soley, “Esnaf Odası Başkanımız da sağ olsun destek verdi. Üreticilerimizi Avanos’a gönderdik. Ama bir kamyon toprak gönderecek olduk bunu bile gönderemedik. Onlar bizim toprağımızda inceleme yapıp bize yardımcı olacaklardı. Ben kendi çabamla toprak gönderdim. Karacasu çömleğinden belli örnekler yaptırdım. Ben elimden geleni yaptım. Karacasu çömlekçiliğini tanıtmak için festivalde fotoğraf turu düzenledik. Çömlek atölyelerinde çekilen fotoğraflarımız 34 ilde sergilendi” dedi. KAYMAKAMLIK ÇÖMLEK TESİSİ KURUYORÇömlekçilikle ilgili iki önemli projeden bahseden Soley, “Şu müjdeyi vermek istiyorum. Ben dün gece 04.00’e kadar dairede çalıştım. Karacasu İçin Birlik Olduk Projesi amacıyla kurduğumuz tesiste çömlek atölyesi de yer alacak. 280 bin liralık makine siparişini verdik. 3 tane çömlek çarkı, bir tane fırın ve bir baskı atölyesi oluşturuyoruz. Örnek bir çömlekçilik yapacağız. Burada dışarıdan usta çalıştıracağım. Burada turizm için üretim yapacağız. Bizim çömlekçilerimizden bir şey gelmeyince ben yapmak zorunda kaldım. Çömlekçilerimiz kusura bakmasınlar. Ayrıca buradaki ilçede faaliyet gösteren esnafımız için de çamur hazırlama tesisi kuruyoruz. Karacasu Kaymakamlığı, Karacasu Belediyesi, Karacasu Esnaf Odası, YİKOB, KOSGEB ile birlikte ilçeye yaraşır tüm üreticilerimizin ihtiyacını karşılayacak çamur hazırlama tesisini kısa sürede faaliyete geçireceğiz. Bu konuda paydaş kurumlara teşekkür ediyorum ve çömlekçilere yalvarıyorum. Ne olur birlik olun. Bize destek olun, bunları gerçekleştirelim” dedi. “ÇÖMLEK FESTİVALİ KONUSUNDA YERE SAĞLAM BASILMALI”Çalıştayla ilgili yaptıkları çalışmaları anlatan Soley, “4 projemiz de GEKA’da ön elemeden geçti. Ekoturizmde olduğu gibi çömlek çalıştayı düşündük. Vietnam, Meksika ve İtalya’dan birer çömlekçi çağıracaktık. Türkiye’de çömlekçiliğin önemli merkezleri Avanos, Menemen, Bilecik ve Tarsus’tan birer çömlekçi çağıracaktık. Atölyelerde 3 günlük workshoplar yapacaktık. Böyle bir planımız vardı. Çalıştayla birlikte bunu yapabiliriz. Yapılması düşünülen çömlek festivali ile ilgili şunu da dikkate alalım. Bir pandemi süreci yaşıyoruz. Bazı iyileşmeler bekliyoruz. Kontrollü serbestlik bekliyoruz. Ama Mayıs’a kadar ne olur bilmiyoruz. YİKOB’un destekleme programı ay sonunda belli olacak. Böyle bir organizasyonun maliyeti en az 200 bin lira. Biz önce yere sağlam basmalıyız. Bütçemizi ortaya koyup buna göre ortaya çıkmalıyız” dedi. “BİRAZ ACI KONUŞUYORUM AMA GERÇEK BU”Toplantının bir bölümünde de Çömlek Festivali ile ilgili görüşler beyan edilirken Menemenli Ahmet Taşhomcu’nun, “Karacasulu çömlek ustalarından 3 kişi Avrupa’ya yarışmalara gönderilebilir. 3 kişinin maliyeti 12 bin liradır. Bunu gerekirse Oda karşılayabilir” sözleri üzerine Kaymakam Soley, “Kaynak bulmak zor. Pandemi döneminde çok zor. Bir tablet kampanyası yaptık. Odamızın mali durumu belli. Esnaf Odası maddi kaynağı olmadığı için tablet kampanyasına bir tablet bile veremedi. Bu durumda gerçekleri konuşalım. Biraz acı konuşuyorum ama. Başkan haklı vermek istemez mi elbette ister ama odanın kaynağı yok” ifadelerini kullandı.

ALINTIDIR