Kayıp Trump portresi? Bazı eski yoga matlarının yanında bulundu.

celikci

New member
Miami’deki Trump National Doral Hotel’in bağırsaklarında, elektrik odalarına açılan küçük bir odada, Amerika Birleşik Devletleri’nin 45. Başkanı’nın dev bir portresi, ufalanan mor bir köpük parçasının üzerinde duruyor.

Bir yığın eski yoga matının yanında saklanan eski Başkan’ın portresi, bir halojen lambanın ve hava kanallarının metalik parıltısının altında duruyor, iki kapı arasında “ELEKTRİK ODASI Depolama Yok” yazan posterlerle destekleniyor.

Küçük alan, yaklaşık 2,5 metre boyunda duran ve sırıtan bir Donald J. Trump’ın yer aldığı görkemli portre tarafından boğulmuş durumda.

Portre aylardır dikkatlerden kaçmış gibi görünse de, Washington’da başkanlık hediyelerini çevreleyen yasalar ve etik konusundaki tartışmaların merkezinde yer alıyor.

Demokratlar tarafından Temsilciler Meclisi Gözetim Komitesi’nde yayınlanan bir rapora göre, daha geçen hafta, sanat eseri, Bay Trump’ın Beyaz Saray’ı terk etmesinden sonra kaybolan, yabancı hükümetlerden toplam 250.000 doları aşan yaklaşık 100 hediyeden biri olarak listelendi ve yayınlandı.

Demokratlar, ortaya çıkarılan tüm makalelerin ABD yasalarına göre ele alınmasını istiyor. ABD hükümet yetkililerine rüşvet verilmesini veya uygunsuz şekilde etkilenmeyi önlemek için, yabancı ülkelerden gelen ve değeri 415 dolardan fazla olan tüm hediyeler Dışişleri Bakanlığı’na bildirilmelidir.

Devlet yetkilileri hediyeleri saklamak isterlerse, tahmini değerleri üzerinden ödeme yapmalıdırlar.

Portre, El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin Bay Trump’a görevdeki son yılında takdim ettiği bir hediyeydi.

Kayıp eşyaların birçoğunun aranması hâlâ devam ederken, Haber resmi, onu yapan Salvadorlu sanatçının profilini çıkardıktan birkaç gün sonra buldu. Bu makalenin yayınlanmasının ardından bir okuyucu, portreyi Ekim ayında otelde gördüğüne dair bir e-posta gönderdi.

İleride oteli ziyaret etmesinin engellenmemesi için adının açıklanmasını istemeyen okuyucu, kendisinin ve oğlunun geçen sonbaharda Doral’da bir golf turnuvasına katıldıklarını ve muhteşem mülke bir göz atmaya karar verdiklerini söyledi. Süslü balo salonlarını, mermer kaplı koridorları ve altın telkari işlemeli ahşap mobilyaları keşfetmek için rastgele kapılar açmaya başladılar.

Altın kulplu başka bir kapıyı çekerek, Oval Ofis’te Bay Trump’ı ya da en azından onun boyalı suretini keşfettiler.

Times muhabirleri siyaseti nasıl ele alıyor? Gazetecilerimizin bağımsız gözlemciler olmalarına güveniyoruz. Bu nedenle, Times çalışanlarının oy kullanmasına izin verilirken, adayları desteklemelerine veya siyasi nedenlerle kampanya yürütmelerine izin verilmez. Buna, bir hareketi desteklemek için yürüyüşlere veya mitinglere katılmak veya siyasi adaylar veya seçim amaçları için bağış yapmak veya para toplamak da dahildir.

Times, portrenin hala o karanlık yerde tutulup tutulmadığını görmek için Perşembe günü Doral’a bir muhabir gönderdi. Evet, oradaydı, bir kenara yığılmış yoga minderlerinin yanında toz topluyordu. Görünüşte altın çerçeveyi korumak için portrenin dayandığı mor köpük yastık aşınmaya başlıyor ve dibe doğru ufalanıyor.

Portre, hem gerçeküstücülük hem de hiperrealist sanat dediği şeyle ilgilenen 59 yaşındaki Francisco Antonio López Benavides tarafından yapıldı.

Perşembe günkü keşfin ardından The Times’a verdiği röportajda López, tablosunun Bay Trump’ın Beyaz Saray’dan almış gibi göründüğü hediyelerden biri olduğunu öğrenmekten heyecan duyduğunu söyledi. Trump’ın Suudi Arabistan’dan pahalı mücevherler ve Japonya’dan golf kulüpleri de dahil olmak üzere yabancı hükümetlerden aldığı hediyeleri detaylandıran Demokratların raporunun konusu olmasının “gurur duyduğunu” söyledi.

“Bildiğiniz gibi ben bir politikacı değilim, bu yüzden bu benim için garip,” dedi ve bir sanatçı olarak dikkat çekmeye ve siyasi bir skandalın ortasında olmaya alışkın olmadığını açıkladı.

Bay López’in resmi bir sanatçı eğitimi yok ve boyaların değil, sadece kalemlerin satıldığı fakir bir kasabada büyüdü. İlk tablosu, onu evlat edinmeye çalışan Amerikalı bir misyonerin kendisine verdiği bir kutu yağlı boya sayesinde doğdu; babası teklifi geri çevirdi.

Meclis Gözetim ve Hesap Verebilirlik Komitesindeki Demokratlar, bu tür hediyeleri denetleyen düzenlemelerin ihlal edildiğini söylüyor.

Bay Trump’ın bir sözcüsü, yorum talebine hemen yanıt vermedi. Bir otel temsilcisi de yorum yapmadı.

Doral Otel’in elektrikli odalarının dışında en az beş ay boyunca oturan portre hakkında ne hissettiği sorulduğunda Bay López, “Sana bir sanatçı olarak kalbimin ne hissettiğini anlatacağım,” dedi.

“Tablonun sağlam olmasına sevindim, öyle. güzel, değerli” dedi. “Dünyadaki her şeyin daha iyiye gitmesi ve bu tablonun Başkan Trump’a ait olması en büyük dileğim çünkü bu tablo, Başkanım Nayib Bukele’nin bir hediyesi ve ben de onun bir parçasıyım.” Hepimiz Başkan Trump ve Başkan Bukele’yiz.”