Karamollaoğlu: Demirtaş bırakılmalı, Erdoğan kendi geçmişini düşünsün

kunteper

Member
Saadet Genel Lideri Temel Karamollaoğlu, TV 100’de Pınar Işık Ardor’un sunduğu Pazar Siyaseti programına katıldı. Karamollaoğlu, Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala’nın hukuksuz bir biçimde cezaevinde tutulduğunu söylemiş oldu.

Temel Karamollaoğlu, “Oğuzhan Asiltürk’ün vefatından daha sonra Cumhur İttifakı’yla büsbütün bağlar koptu mu?” sorusuna şu cevabı verdi:

“Ben Tayyip Bey’in düşmanı da değilim hasmı da değilim. Siyasette düşmanlık da hasımlık da olmaz. Rekabet olur. Farklı kulvarlarda yürüyoruz. Ülkenin sorunlarının tahlilini farklı formüllerle arıyoruz.

Geçen sefer de ittifak konusu gündeme geldiğinde. bu biçimde Sayın Erdoğan’la 2 yahut 3 kez görüştüm. Prensiplerimiz var demiştim. Bizim bugünkü Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ne itirazımız var. Aslında Başkanlık Sistemi’ne bütünüyle karşı değiliz fakat denetim edilemeyen sisteme karşıyız. Biz direkt doğruya Parlamenter Sistem’e dönebiliriz.”

Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala ile ilgili soru üzerine Karamollaoğlu şunları söylemiş oldu:

“Selahattin Demirtaş tahliye olmalı. bu biçimde bir demokrasi bu biçimde bir hukuk devleti olmaz. Bir insanı tutuklayacaksınız mahpusa atacaksınız. Beraat edecek, tam tahliye edeceği vakit yeni bir dava açacaksınız ve ondan dolayı tutuklayacaksınız. Hukukla bu biçimde oynanmaz, kimse aptal değil. bu biçimde şey olur mu? Bu hukuk mu olur bu biçimde? Sayın Erdoğan kendi geçmişini düşünsün. Şiir okuduğu için siyaseten yasaklandı. Bu bir hukuk cinayetiydi. Artık diğeri okuduğu vakit “Yok arkadaş ben güzel niyetle okudum hepinizin canına okurum” diyor. Buna adalet denir mi? Ben hareketleri, tutumları, siyasetleri prestijiyle bir şahsı yahut bir partiyi tasvip etmeyebilirim lakin bunun üzerine bir şeyler daha ekleyerek onu düşmanlaştıramam. Yapmadığı işi, söylemediği kelamı ona istinat edemem. esasen Türkiye’nin sorunu şu anda bu. Sayın Erdoğan bunu görse bile görmezden geliyor. Düne kadar, kendisi hukuksuzluğa maruz kaldığı için bütün dünyayı ardına alarak Türkiye’ye geldi, siyasete girdi. Osman Kavala için de birebir şeyi söylüyorum. Türkiye’nin AİHM sonucuna uyması gerekiyor, Sayın Erdoğan bunu kendisi getirdi.” (HABER MERKEZİ)