Karabük’te gebeyken koronavirüse yakalandı, 50 gün ağır bakımda kaldı

Melek

Global Mod
Yetkili
Global Mod
Karabük’te yaşayan Tuğçenur (26) ve Sinan (26) İncebacak çifti, geçtiğimiz yıl evlendi.

İncebacak çifti birinci çocuklarını kucaklarına alma hayali kurarken, 30 haftalık gebe olan ve aşı yaptırmayan Tuğçenur İncebacak, koronavirüse yakalandı.

Birkaç gün ortasında berbatlaşan Tuğçenur İncebacak, Karabük’te hastaneye kaldırıldı. Eşi Sinan ise aşılı olduğu için hastalığı ayakta atlattı.

SEZARYENE ALINDI, ENTÜBE EDİLDİ, AĞIR BAKIMA ALINDI

8 gün hastanede yatan genç bayan ağırlaşınca, ambulansla İstanbul’daki en büyük pandemi merkezlerinden Sıhhat Bilimleri Üniversitesi Sancaktepe Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi.

Burada hemen sezaryene alındı, sezaryen daha sonrası entübe edildi ve ağır bakıma kaldırıldı.

İKİ AYI BULAN KOVİD SAVAŞI

Teneffüs aygıtına bağlı bulunmasına karşın kandaki oksijen düzeyi yüzde 40’larda kalan genç anneyi kurtarmak için canla başla gayret eden Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Klinik Şefi Doç. Dr. Murat Uğur ile Ağır Bakım Uzmanı Doç. Dr. Esra Adıyeke, onu yapay kalp akciğer makinesi ECMO’ya bağlamaya karar verdi.

MEKTUPLAR YAZDI

Tuğçenur İncebacak hemşireler, tabipleri ve onu görmeye dahi giremeyen eşine, daima mektuplar yazdı. 38 gün daha sonra ECMO’dan ayrılsa da 11 gün daha ağır bakımda tutuldu.

2 AY daha sonra BEBEĞİNE KAVUŞTU

Hiç goremediği bebeğini ise fakat başucuna asılan fotoğraflarından sevebildi, 49 gün sonunda servise çıktıktan daha sonra, hastane odasında birkaç dakikalığına kucağına alabildi. Hastanede 10 gün daha yattıktan daha sonra geçtiğimiz haftalarda taburcu edilen Tuğçenur, nihayet memleketi Karabük’e dönerek neredeyse 2 ay daha sonra bebeğine tam olarak kavuşabildi.

“DURUMU NİTEKİM ÇOK KRİTİKTİ”

Tuğçenur İncebacak’ı haftalar süren tedavisinden daha sonra bebeği ve ailesine kavuşturan sıhhat ordusundan Doç. Dr. Murat Uğur, “Tuğçenur’un ambulansla yoldayken saturasyon kıymetleri önemli oranda düşmüş, buraya geldiğinde durumu hakikaten hayli kritikti. O niçinle çabucak sezaryenle bebek alınıp Tuğçenur teneffüs aygıtına bağlandı. Ondan epeyce kısa bir süre daha sonra da ECMO muhtaçlığı oldu. 38 gün ECMO’da takip ettik. ECMO’dan ayırdıktan daha sonra 11 gün de ağır bakımda kaldı. daha sonra servise aldık. Bebeğin sıhhati da düzgün.” dedi.

“MEKTUPLA BAĞLANTI KURMASI, MOTİVE OLMASINI SAĞLADI”

Genç annenin ağır bakımda yatarken kendileriyle daima irtibat kurmaya çalıştığını ve mektuplarla bağlantı kurmayı başardığını anlatan Doç. Dr. Uğur, kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“En etkileyici olanı ise bir Cuma sabahı vizitte, ‘Hocam dün gece epeyce makûs geçti, grubu epey yordum. Sizlerden özür dilerim, düzgünleşme sürecim uzayacak, beni makiniçin daha geç ayırmak zorunda kalacaksınız galiba’ yazmıştı. Biz buna hayli duygulandık; kendisine her şeyin yolunda olduğunu, planladığımız biçimde makiniçin ayıracağımızı söylemiş olduk. Sahiden de tedavisi planladığımız üzere ilerledi. Mektupla irtibat kurması, daha motive olmasını sağladı. Istıraplarını anlatabildi, tedaviye daha kolay ahenk gösterdi.”

“DERDİMİ YALNIZCA YAZARAK ANLATABİLİRDİM”

Lise arkadaşı eşi Sinan ile 15 yıldır süren bir sevgi ile evlendikten daha sonra, birinci bebeğini kucağını almanın hayallerini kurarken birden kendini ağır bakımda bulan Tuğçenur İncebacak, koronavirüs yüzünden hiç bir şeyin hayallerindeki üzere olmadığını söylemiş oldu.

“CİĞERLERİ GELİŞMEMİŞTİ KOVİD’DEN HASAR GÖRMÜŞTÜ”

İncebacak, “Hem teneffüs aygıtına, hem ECMO’ya bağlıydım. Sesim çıkmıyordu, kederimi anlatabilmek yalnızca mektuplarla mümkündü. Yazdım, yalnızca yazdım. (Bebeği birinci kucağıma almam) Çok değişik bir his. Kokusu hala burnumda, sıhhati epeyce düzgün artık şükür. O da benim üzere savaşçı çıktı. Zira 31 haftalık doğdu, ciğerleri gelişmemişti Kovid’den de hasar görmüştü.” dedi.

“ÜLKEMİN BEDELİNİ BİR SEFER DAHA ANLADIM”

Hamileliği sırasında aşı olmaya gittiğini, fakat son anda vazgeçerek geri döndüğünü anlatan İncebacak, herkesi uyararak kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“Ben aslında aşı olmaya gittim, kapısına kadar gittim, formu doldurdum. Fakat son anda vazgeçtim riskli diye. Keşke yapmasaydım, içeride onca gün boyunca hakikaten epeyce sıkıntı vakit içinder geçirdim; hiç bir şey televizyonlarda izlediğimiz kadar sıradan değil. O kadar sıkıntı ki, ağır bakım aşısız Kovid hastaları ile dolu. Ne olur herkes aşısını olsun. Aşısız kimse kalmasın. Bu süreçte ülkemin bedelini bir kere daha anladım. Hekimlerimizin bilgisinin yanında merhameti ve sevgisi, hemşirelerimizin eforu, ağır bakımda bebek üzere baktılar bizlere. Perfüsyonistlerimizin deneyimi, yardımcı işçilerin dayanağı, hiç birini es geçemem, hepsine müteşekkirim düzgün ki varlar.”

“BİR SAAT İÇİNDE HAYATIM ALT ÜST OLMUŞTU”

Eşinin toplamda iki ayı bulan hastane süreci boyunca askerliğini adeta bir daha yaptığını anlatan Sinan İncebacak ise o dehşetli süreç boyunca eşinin telefonuna umutsuzca iletiler attığını anlatarak hislerini şu sözlerle özetledi:

“1 yıllık evliyiz ancak 15 yıldır arkadaşız, liseden beri. Apansız hastalandı, 8 gün Karabük’te bir tedavi süreci oldu fakat berbata gitti. Aşısı yoktu. Ben aşılıydım ve bana bir şey olmadı. daha sonra buraya sevk edildi. Gece yarısı geldik, ivedilikle sezaryene alınmasına karar verildi. Tabibi durumunun epey kritik olduğunu, ameliyattan çıkamayabileceğini söylemiş oldu. O an yıkıldım. Bir saat ortasında ömrüm alt üst olmuştu. O ana kadar hala umudum vardı, o kadar berbat olamaz diyordum. Sezaryen ameliyatı yapıldı, teneffüs aygıtına bağlandı. Ona karşın oksijen satürasyon seviyeleri yüzde 40’lardaydı. Hekim, ‘Akciğerleri bitmiş, minicik bir alan kalmış, onunla nefes almaya çalışıyor vücudu’ dedi. Bebeği de öbür bir hastanenin ağır bakımına sevk ettiler. 31 haftalık doğduğu için, onun da ciğerleri makûs durumdaydı. O da Tuğçe ile birlikte bir gayret verdi ağır bakımda. Allah tüm hekimlerimizden sağlıkçılarımızdan razı olsun. Çok süratli davrandılar. Biz, babamla 2 ay boyunca askerliği bir daha yaptık güya Tuğçe’yi beklerken. Sonuçta içeride senin canın yatıyor, fazlaca sevdiğin biri yatıyor. Askerlik üzere büyük sabır gerektiren bir müddetçti.”